MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana przepisów unijnych. Poprawa dobrostanu zwierząt jest konieczna, ale po kieszeni dostanie rolnik

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
UE chce poprawić dobrostan zwierząt i zaostrzyć przepisy transportowe.
UE chce poprawić dobrostan zwierząt i zaostrzyć przepisy transportowe. pixabay.com/CallyL
Unia Europejska ma w planach zaostrzenie przepisów dotyczących transportu zwierząt, m.in. w zakresie powierzchni, temperatur i wieku krów. Jak poinformował Wojciech Wojtyra, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w resorcie rolnictwa, zmiany są konieczne, ale wyższy koszt transportu z pewnością obciąży rolników.

Spis treści

Transport krów czy koni w lepszych warunkach

Nowe przepisy mają uregulować warunki przewożenia różnych zwierząt, co znacznie wpłynie na ich dobrostan. KE proponuje m.in. ograniczenie maksymalnego czasu przewozu zwierząt na ubój, dopracowanie kwestii karmienia i pojenia w czasie odpoczynku, uzależnienie powierzchni przewozu w zależności od wagi i gatunku, a także regulację temperatury w czasie jazdy.

Polski rząd do dyrektywy unijnej odniósł się pozytywnie, wskazał jednak, że wiąże się to z wyższymi kosztami, których nie każdy rolnik udźwignie.

Niektóre przepisy projektu tego rozporządzenia wydają się zbyt ambitne lub trudne w stosowaniu lub egzekwowaniu i z tego względu konieczne są dalsze prace nad tym rozporządzeniem w celu wypracowania optymalnych dla wszystkich państw członkowskich rozwiązań, powiedział Wojtyra.

Wyższy standard to większe koszty dla rolnika

Główną obawę budzą koszty transportu. A te wzrosną z uwagi na potrzebę zapewnienia zwierzętom optymalnych warunków, środka przewozu i sprzętu. Wymagania wobec rolników mogą doprowadzić do obniżenia opłacalności produkcji i mniejszej dostępności cenowej produktów pochodzenia zwierzęcego.

Obecnie przy transporcie zwierząt obowiązują unijne rozporządzenie z 2005 r. oraz krajowa ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. Nowe przepisy to element realizacji przez KE zobowiązań w kontekście strategii „Od pola do stołu”.

Dyrektor poinformował, że resort rolnictwa przeprowadził szerokie konsultacje m.in. z organizacjami rolniczymi i organizacjami od spraw zwierząt. O ile rolnicy chcą złagodzenia przepisów na korzyść gospodarstw, o tyle aktywiści chcą je zaostrzyć.

Podczas dyskusji na posiedzeniu podkomisji rozwiązania projektu zostały skrytykowane przez rolnicze organizacje branżowe z powodu zbyt rygorystycznych wymogów. Wskazywano np. na zbyt krótki czas transportu, natomiast organizacje prozwierzęce opowiadały się m.in. za ograniczeniem transportu żywych zwierząt, proponując przewóz tusz i mięsa.

Obawy budzą też propozycje dot. transportu zwierząt „odsadzonych” od matki, Polska dużo eksportuje cieląt i jagniąt, dodał przedstawiciel ministerstwa.

Co dalej z unijnym projektem? Prace dopiero się rozpoczęły, teraz przez kilka miesięcy będą przeprowadzane konsultacje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana przepisów unijnych. Poprawa dobrostanu zwierząt jest konieczna, ale po kieszeni dostanie rolnik - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny