MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porady: Wiesz co to aquaplaning? Nie? To czytaj, zanim pojedziesz.

Piotr Walczak [email protected] 0 85 7489 660
Głębokie kałuże szybciej wyhamowują pojazd, dzięki czemu nie ma dużego niebezpieczeństwa utraty kontroli nad kierownicą
Głębokie kałuże szybciej wyhamowują pojazd, dzięki czemu nie ma dużego niebezpieczeństwa utraty kontroli nad kierownicą
Nagłe pogorszenie pogody podczas podróży samochodem, a szczególnie bardzo gwałtowna burza połączona np. z oberwaniem chmury, może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców.

Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Szczególnie teraz, gdy wiele osób wyjeżdża na wakacje, a pogoda jest nieprzewidywalna.

– Dobrze przygotowany samochód to podstawa – mówi Radosław Jaskulski, ekspert z firmy Szkoła Auto Skoda. – Mam na myśli przede wszystkim stan wycieraczek. Jeśli będą zużyte, nie poradzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody z przedniej szyby w czasie ulewnego deszczu, a co za tym idzie, widoczność będzie kiepska.

 

 

Uwaga na poślizg!

 

Jak ostrzega Radosław Jaskulski, bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. aquaplaning, który powstaje, gdy opona nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody. Przyczyną może być nadmierna prędkość lub mocno zużyty bieżnik.

Efektem będzie zatem utrata panowania nad pojazdem, aż do chwili, gdy opony trafią na bardziej suche podłoże.

 

Przy dużych prędkościach...

– Mniej niebezpieczne są głębokie kałuże, gdyż szybciej wyhamowują samochód – twierdzi Radosław Jaskulski. – W przypadku płytkich kałuż może być źle, gdy dojdzie do aquaplaningu, gdyż trudno będzie opanować pojazd.

Specjaliści radzą, aby podczas gwałtownej burzy zjechać z drogi i spokojnie przeczekać ją. Najlepiej zatrzymać się na otwartej przestrzeni z dala od drzew i nie wysiadać z samochodu.

W czasie wyładowań atmosferycznych jest on najbezpieczniejszym miejscem, gdyż chroni przed polem elektrostatycznym. Oznacza to, że ładunki „spływają” po karoserii, nie uszkadzając przy tym pojazdu i nie stanowią zagrożenia dla osób siedzących w środku.

 

By nie wylądować w rowie

Jeśli nie mamy możliwości zatrzymania pojazdu, przynajmniej zmniejszmy prędkość!

– Można również włączyć światła przeciwmgielne – zaleca trener Szkoły Auto. – Dzięki temu będziemy o wiele bardziej widoczni na drodze.

Radosław Jaskulski dodaje, że jeśli warunki będą naprawdę trudne, to nawet policja się nie powinna do tego „przyczepić”.

W przypadku jazdy wysokim samochodem, np. typu SUV, ograniczenie prędkości jest ważne z jeszcze jednego powodu – unikniemy zdmuchnięcia nas z szosy przez silny podmuch bocznego wiatru.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny