MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły INFOTECH jako inkubator pomysłów z zakresu Internetu Rzeczy i SmartCity

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Start-up OmniHUB, założony przez uczniów technikum INFOTECH, skupia się na tworzeniu zaawansowanych technologii monitorowania i analizy danych z wykorzystaniem inteligentnych czujników, mających na celu nie tylko poprawę jakości życia, ale również ochronę środowiska
Start-up OmniHUB, założony przez uczniów technikum INFOTECH, skupia się na tworzeniu zaawansowanych technologii monitorowania i analizy danych z wykorzystaniem inteligentnych czujników, mających na celu nie tylko poprawę jakości życia, ale również ochronę środowiska INFOTECH
W świecie, w którym technologia zmienia się w mgnieniu oka niezwykle ważna jest innowacyjność oraz świeże spojrzenie. Jednak nawet świetny pomysł może okazać się niewystarczający jeśli pozostaje jedynie ulotną ideą spisaną na papierze. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak wprowadzać pomysły w życie. Wychodząc naprzeciw zdolnym uczniom, Fundacja INFOTECH pełni rolę inkubatora, który otwiera drzwi do świata technologii, nie tylko kształcąc kadrę specjalistów przyszłości, ale również wspierając młodzież technikum i liceum w realizacji ich najśmielszych pomysłów.

Co to oznacza w praktyce?

- Wierzymy, że każdy uczeń ma w sobie potencjał, który dzięki odpowiedniemu wsparciu może rozkwitnąć w przedsiębiorczość, kreatywność i odwagę do podejmowania wyzwań. Udostępniamy młodzieży nasze zaplecze technologiczne, mentorskie i merytoryczne, aby mogli eksperymentować i tworzyć. Dzięki temu zdobywają umiejętności, które przygotowują ich na przyszłość – niezależnie od tego, czy chcą kontynuować karierę w branży technologicznej, czy realizować swoje pasje w innych dziedzinach - wyjaśnia Karol Przybyszewski, dyrektor ds. nauki programowania w Szkołach INFOTECH.

Najlepszym przykładem jest start-up OmniHUB, założony przez uczniów technikum INFOTECH, który skupia się na tworzeniu zaawansowanych technologii monitorowania i analizy danych z wykorzystaniem inteligentnych czujników, mających na celu nie tylko poprawę jakości życia, ale również ochronę środowiska. Uczniowie zaczęli swoją pracę od zaprojektowania systemu, zamontowania czujników w klasach w szkole, po czym podjęli się analizy jakości powietrza w czasie lekcji i wpływie na poziom skupienia ucznia. Następnie zaprojektowali system wykrywania pożarów w lasach, monitorowania jakości wody, czy zajętości miejsc parkingowych wyświetlanych w aplikacji. Aktualnie jest monitorowany stan wody w zalewach w Siemianówce oraz Czarnej Białostockiej. W przyszłości INFOTECH oraz OmniHUB planują wdrożenie systemu automatycznego napowietrzania wody, co pozwoli na uniknięcie wytwarzania się bakterii oraz sinic, dzięki czemu woda będzie przyjazna do kąpieli.

Dzięki wsparciu INFOTECHu już teraz OmniHUB był w stanie nawiązać współpracę z Gminą Supraśl oraz ze Szkołą Sportową w Supraślu, montując na jej obszarze swoje innowacyjne czujniki monitorujące jakość powietrza oraz zajętość miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Członkowie OmniHUB udowodnili również swoje kompetencje uzyskując poparcie dla swoich pomysłów, prestiżowego programu "Microsoft for Startups". Lista kolejnych ofert, propozycji oraz potencjalnych obszarów współpracy wydłuża się dla nich każdego dnia, a wszystko to zaczęło się od niewielkiej grupy uczniów. Wówczas jeszcze bardzo młodych, niedojrzałych, ale pełnych potencjału, który INFOTECH zawsze wspierał.

- Szkoły INFOTECH, to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim inspiracja do działania. W INFOTECH zachęcamy naszych uczniów do zakładania własnych firm i realizowania pomysłów, które mają realny wpływ na otaczający nas świat. Jesteśmy dumni, że możemy być świadkami sukcesów takich jak start-up OmniHUB. To najlepszy przykład na to, jak wspierając młodych wizjonerów, tworzymy przestrzeń do rozwoju innowacyjnych projektów - mówi Karol Przybyszewski.

OmniHub i inne start-upy powstające w INFOTECHu powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego regionu. Już teraz Białystok jest pierwszym miastem w Polsce pokrytym zasięgiem autorskiej i otwartej sieci Internetu Rzeczy (LoRaWAN), która umożliwia komunikację między wszystkimi czujnikami na długie odległości. Już teraz każdy może skorzystać z możliwości infrastruktury sieciowej INFOTECHu, co się przyczyni do wielu korzyści dla mieszkańców Białegostoku. Przede wszystkim, wdrażanie nowoczesnych technologii z zakresu IoT poprawi jakość życia w mieście, automatyzując wiele codziennych procesów i zwiększając efektywność zarządzania zasobami miejskimi takimi jak energia, woda, gospodarka odpadami.

Jak twierdzi INFOTECH Internet Rzeczy jest w stanie poprawić również bezpieczeństwo publiczne poprzez inteligentne systemy wykrywania zagrożeń. Dodatkowo rozwój innowacyjnych projektów przyciąga inwestorów i tworzy nowe miejsca pracy, co stymuluje lokalną gospodarkę. Młode pokolenie, dzięki wsparciu takich inicjatyw, może realizować swoje pomysły bez konieczności wyjeżdżania na zachód, co prowadzi do wzrostu konkurencyjności regionu w branży technologicznej. W rezultacie Białystok staje się nowoczesnym centrum innowacji, przyciągającym zarówno talenty, jak i inwestycje z całego świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny