Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 3,5 miliona euro z programu Rozwój Lokalny trafi do Łomży. Fundusze mają pomóc podnieść jakość życia mieszkańców

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Ponad 3,5 miliona euro dofinansowania trafi do Łomży. Fundusze pomogą wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą oraz podnieść jakość środowiska i standard życia mieszkańców miasta.
Ponad 3,5 miliona euro dofinansowania trafi do Łomży. Fundusze pomogą wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą oraz podnieść jakość środowiska i standard życia mieszkańców miasta. Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 3,5 miliona euro z programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Funduszy Norweskich, trafi do Łomży. Fundusze pomogą wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą oraz podnieść jakość środowiska i standard życia mieszkańców miasta. O dofinansowaniu poinformował w poniedziałek (5.07) w Łomży wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

- Polska to nie tylko wielkie miasta takie jak Warszawa, Gdańsk czy Katowice, dlatego postawiliśmy na równomierny rozwój Polski. Położyliśmy nacisk na to, by z owoców wzrostu korzystali mieszkańcy wszystkich polskich wsi, miasteczek i miast. Dajemy małym ojczyznom impuls do działania. Jednym z takich impulsów jest właśnie Program „Rozwój Lokalny” - powiedział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Łomża chce postawić na poprawę jakości życia mieszkańców poprzez działania w 4 obszarach:

  • środowiskowym,
  • społecznym,
  • gospodarczym,
  • kulturowym

Symboliczny czek z kwotą grantu odebrał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy nisko-emisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, spowodowaną pandemią resort funduszy i polityki regionalnej rozszerzył listę rankingową. Znalazło się na niej 29 miast, które uzyskały w ocenie merytorycznej co najmniej 60 proc. punktów zarówno w zakresie oceny Planu Rozwoju Lokalnego, jak i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

30 czerwca premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrem Waldemarem Budą zainaugurowali ogłaszanie laureatów konkursu w Programie "Rozwój lokalny" finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny