Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla pierwszaków czeka

(s)
Uczniowie z najbiedniejszych rodzin mogą skorzystać z pomocy różnych instytucji w kompletowaniu wyprawki do szkoły. W tej chwili można starać się o dofinansowanie na zakup podręczników, przyborów szkolnych, dofinansowanie obiadów dla dziecka w czasie roku szkolnego.

Część wyprawek dla pierwszaków (te gwarantowane przez rząd i ministerstwo edukacji) rozdano już w czerwcu.
- Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego, w czerwcu, wyposażyliśmy 236 uczniów w stroje gimnastyczne, plecaki, zeszyty i inne przybory szkolne - mówi Kazimierz Kuczek, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku. - Książki dawała szkoła. W sumie wartość takiej wyprawki to około 200 złotych.
Pomimo tego wciąż jeszcze można uzyskać dofinansowanie na niezbędne podręczniki i przybory do szkoły. Oto instytucje, w których można ubiegać się o pomoc:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku:

Zespoły Pracowników Socjalnych działających przy poradniach rejonowych, u których można złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania, jak również przynieść nadwyżkę przyborów szkolnych:

nr 1 ul. Żurawia 14, tel. 743 49 42;
nr 2 i 19 ul. Mieszka I 8c, tel. 748 20 26 lub 27;
nr 3 ul. Sowbodna 24, tel. 653 23 69;
nr 4, 14, 18 ul. Storczykowa 5, tel. 654 69 78;
nr 5 ul. Mickiewicza 14, tel. 748 20 28;
nr 6 ul. Wesoła 10, tel. 747 03 83;
nr 8 ul. Bema 2, tel. 745 42 61;
nr 9 ul. Berlinga 8, tel. 654 34 65;
nr 10 ul Biała 13/33, tel. 653 73 56;
nr 11 ul. Nowogrodzka 5, tel. 675 44 96;
nr 12 ul. Siewna 2, tel. 675 12 71;
nr 13 ul. Piłsudskiego 4a, tel. 662 88 01;
nr 15 ul. Antoniukowska 11a, 662 88 00;
nr 16 ul. Radzymińska 16, tel. 662 88 02;
nr 17 ul. Pułaskiego 63/56, tel. 746 52 25.

Podręczniki, przybory

Tu można otrzymać pomoc finansową na zakup podręczników szkolnych czy zeszytów. Jej wysokość zależy m.in. od wielkości rodziny i jej zasobności.
- Na dofinansowanie mogą liczyć rodziny, w których jedno z rodziców jest uzależnione, niepełnosprawne lub przechodzi długotrwałą chorobę - mówi Zdzisława Sawicka, dyrektor MOPR. - Zasiłek przysługuje również rodzinom o niskim dochodzie oraz dotkniętym bezrobociem - tłumaczy.
Z dotacji korzystają raczej uczniowie klas pierwszych, choć niewykluczona jest pomoc uczniom starszym, nawet uczącym się w gimnazjum. Jednorazowa zapomoga wynosi około 100 złotych, ale nie mniej niż 50. Rodzic, który chciałby uzyskać taką pomoc powinien złożyć wniosek w poradni rejonowej, przy której działa Zespół Pracowników Socjalnych. Pracownicy socjalni przeprowadzą wywiad środowiskowy.
- Sprawdzimy zarobki rodziny, warunki mieszkaniowe, własne oszczędności. Zwrócimy szczególną uwagę na patologię w rodzinie - powiedziała Zdzisława Sawicka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
W zeszłym roku z zapomogi skorzystało 1344 uczniów. W tym roku takich osób będzie prawdopodobnie około 1500.

buty, obiady
Do ośrodka można zwrócić się także z wnioskiem o wykupienie obiadów w szkołach. Także w tym wypadku pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy. Rok temu udało się wygospodarować pieniądze na obiady dla 3284 uczniów podstawówek i gimnazjów.
MOPR apeluje o przynoszenie do swoich placówek pomocy naukowych, butów i ubrań, nawet używanych.
- Jeśli rodzic kupuje swojemu dziecku pięć zeszytów, niech kupi szósty i przyniesie go nam. U nas na pewno znajdzie się dziecko, które go potrzebuje - powiedziała Zdzisława Sawicka. - Można przynosić nie tylko zeszyty, czy długopisy, chętnie przyjmiemy też kurtki, używane plecaki, czy tenisówki - wszystko co może się przydać uczniowi.

Kuratorium Oświaty:

podręczniki
Z wnioskiem nie przychodzimy bezpośrednio do kuratorium.
- Zapotrzebowanie na podręczniki zgłaszamy w szkole, w której uczy się dziecko, a ta przekazuje nam wszystkie informacje - powiedziała Barbara Gradkowska, wizytator Kuratorium Oświaty. - Można się zgłaszać do końca sierpnia, a nawet jeszcze w pierwszym tygodniu września. Mamy jeszcze rezerwy podręczników, dodatkowo część gmin odsyła nierozdysponowane książki.

szkoły

podręczniki
Warto też sprawdzić czy szkoła, w której uczy się dziecko nie prowadzi programu socjalnego. Niektóre, tak jak gimnazjum nr 12 w Białymstoku, wypożyczają dzieciom podręczniki na cały rok szkolny.
- Od czterech lat przy naszej szkole funkcjonuje Rada Rodziców, która załatwia podręczniki dla dzieci - powiedział Jacek Pronobis, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 12 w Białymstoku. - Dziecko może je wypożyczyć na cały rok w bibliotece szkolnej. Właściwie to może tak robić przez cały okres nauki w gimnazjum, pod warunkiem, że nie niszczy podręczników - dodał.
Niedawno pojawiły się też programy, które sponsorują podręczniki zdolnym, ale niezamożnym uczniom. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne przekazują książki uczniom z gimnazjów.
- Informacje o programie wysłaliśmy do wszystkich gimnazjów w Polsce - powiedziała Marta Jurzyńska z zespołu do spraw kontaktów z mediami WSiP. - Ofiarujemy podręczniki i ćwiczenia WSiP, z których szkoła będzie korzystać w nadchodzącym roku szkolnym, dla czterech uczniów z każdej pierwszej klasy. Wybór publikacji i osób, które będą z nich korzystać, pozostawiamy w gestii dyrektorów szkół. Gimnazja mogą się zgłaszać do programu jeszcze do końca września.
Do programu przystąpiło juz kilka białostockich gimnazjów, m.in. Publiczne Gimnazjum nr 12, nr 14 i Społeczne Gimnazjum nr 3.

Caritas - Eleos

Jak co roku stowarzyszenie katolickie i prawosławne organizują pomoc dzieciom idącym do szkoły. W siedzibach tych organizacji osoby najbardziej potrzebujące mogą otrzymać książki, zeszyty, długopisy.
Można zgłaszać się do parafii, przy których działają oddziały Caritasu. Z pewnością, ja co lata, niektóre z nich zajmą się w miarę możliwości pomocą przy organizowaniu wyprawki do szkoły - powiedział ks. Andrzej Horaczy, dyrektor białostockiego Caritasu.
Stowarzyszenie Eleos organizuje pomoc w komletowaniu podręczników i przyborów dzieciom uczęszczającym do świetlic socjoterapeutycznych, którymi się opiekuje.
- Poza tym wszystkie potrzebujące rodziny mogą zgłaszać się we wrześniu do biura siedziby Eleosu przy ulicy Św. Mikołaja 5 w Białymstoku - mówi Marek Masalski, dyrektor Eleosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny