MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska 2050: Budżet państwa i budżety województw powinny być w pełni przejrzyste i jawne

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Konferencja podlaskiej PL2050 Szymona Hołowni pod hasłem "Negatywna ocena rządu przez NIK za wykonanie budżetu za rok 2022 wynikająca min z wyprowadzania przez rząd z budżetu państwa kwot poza wszelką kontrolą".Na zdjęciu od lewej: Monika Drozdowska, Maciej Dybowski, Maciej Żywno i Marcin Dziemian.
Konferencja podlaskiej PL2050 Szymona Hołowni pod hasłem "Negatywna ocena rządu przez NIK za wykonanie budżetu za rok 2022 wynikająca min z wyprowadzania przez rząd z budżetu państwa kwot poza wszelką kontrolą".Na zdjęciu od lewej: Monika Drozdowska, Maciej Dybowski, Maciej Żywno i Marcin Dziemian. Andrzej Matys
Podlaska Polska 2050 chce, aby budżety państwa i samorządów były transparentne, a obywatele mieli wpływ na ich realizację. Podczas dzisiejszej (20.07) konferencji zapowiedzieli, że poproszą NIK o pełną kontrolę budżetu samorządu województwa podlaskiego.

Działacze partii Szymona Hołowni przychylili się do negatywnej oceny NIK dotyczącej wykonania przez rząd budżetu 2022 roku. Jak mówili, Prawo i Sprawiedliwość myśli wyłącznie o tym, co jest dzisiaj.

Spis treści

Budżet centralny wpływa na region

- To nie jest wyłącznie kwestia warszawskiego tematu, jakiegoś dokumentu budżetu, który wpływa tylko na Parlament i rząd, a my w regionie tego nie odczuwamy. Otóż nie. Najwyższa Izba Kontroli pokazała, że ten cały bałagan budżetu państwa, przy jego planowaniu i wykonaniu wpływa na nasze województwo. Ciągle oglądamy piękne konferencje prasowe np. z busem 800+ w wykonaniu wojewody podlaskiego. Ja gratuluję tej akcji tylko, czy w przyszłym roku budżet jest w stanie takie zobowiązanie utrzymać - mówił wiceszef PL2050 i radny wojewódzki Maciej Żywno.

Dodał, że mówi się o kolejnych inwestycjach, czekach dla samorządów, połączeniach kolejowych i drogowych, tymczasem kontrola NIK pokazała, że te wszystkie inwestycje stoją pod znakiem zapytania, bo budżet jest tajemnicą, którą trzeba rozplatać.

- Budżet państwa to również budżet województwa. Na ostatnim sejmiku komisja rewizyjna wytknęła marszałkowi, że NIK wypomniała samorządowi niepoprawnie wydane przez sekretarza województwa 450 tys. zł. Usłyszeliśmy, że to nic istotnego. Zapytajmy więc ludzi, co by zrobili, gdyby okazało się, że ze swoich pieniędzy tracą 450 tys. zł. W skali kraju to rzeczywiście kwota niewielka, ale na lokalnym podwórku to już dużo – ocenił Maciej Żywno.

Czytaj również:

NIK na nie - pierwsza taka opinia

Jak podkreśliła Monika Drozdowska, PiS myśli tylko o aktualnej kadencji i najbliższych wyborach. W ogóle nie martwi się tym, co będzie w niedalekiej przyszłości: - Moi dziadkowie i rodzice skarżyli się nieraz, że musieli spłacać długi po komunistach. My nie chcemy, żeby przyszłe pokolenia musiały spłacać długi po PiS – mówiła.

Z kolei Marcin Dziemian sekretarz regionu PL2050 zwrócił uwagę na rozdawanie pieniędzy z funduszu covidowego, np. 95 mln zł trafiło na ochronę zabytków: - Jako historyk wiem, że o zabytki trzeba dbać, ale jako ojciec, wolałbym, aby te środki zainwestowano w żłobki, szkoły czy bezpieczeństwo. Ten fundusz miał ratować również przedsiębiorców, bo wtedy oni z podatków, które wpłacają do budżetu mogliby wspierać także i te zabytki – tłumaczył Dziemian.

Czytaj również:

- Sytuacja jest niespotykana, bo po raz pierwszy od 1989 roku NIK zaopiniowała negatywnie wykonanie budżetu. Wskazała m.in., że realny dług za 2022 rok jest sześć razy większy niż podał rząd. Taki jest skutek wyprowadzania pieniędzy do ponad 20 różnych funduszy. Z danych przekazanych do UE wynika, że z tego powodu mamy 300 mld zł długu, w tym ponad 100 za 2020 rok. To jest ogromna skala i kreatywna księgowość, bez kontroli Sejmu czy instytucji finansowych państwa – zauważył Maciej Dybowski, skarbnik regionu i przedsiębiorca.

Budżet województwa do kontroli

Na koniec Maciej Żywno zapowiedział, że PL2050 będzie walczyła o pełną transparentność budżetu państwa i samorządów wszystkich szczebli. Aby, w razie wątpliwości NIK, rząd publicznie odpowiadał na każde pytanie. Zapowiedział też, że partia Hołowni złoży wniosek do podlaskiej NIK o pełną kontrolę budżetu samorządu województwa. – Sprawdźmy czy tam wszystko jest w porządku – stwierdził.

- Odpowiedzialna polityka finansowa rządu Prawa i Sprawiedliwości sprawiła, że państwowy dług publiczny w 2022 roku obniżył się z 43,7 proc. do 39,3 proc. PKB, natomiast dług sektora instytucji rządowych i samorządowych z 53,5 proc. do 49,1 proc. PKB. Ta wartość obejmuje zadłużenie wszystkich funduszy, w tym funduszy w BGK. Te dane są regularnie raportowane do KE oraz są publicznie dostępne. Nie ma mowy o ukrywaniu długu – skomentował podlaski senator PiS Mariusz Gromko.

Czytaj również:

Zyskało prawie 20 milionów Polaków

Przypomniał, że taki stan udało się uzyskać przy wprowadzeniu w 2022 roku reform m.in. podatkowej, z której skorzystało niemal 20 mln Polaków oraz obniżeniu stawki VAT do zera na podstawowe produkty spożywcze. Dodatkowo w ramach tarczy antyinflacyjnej PiS obniżył VAT na paliwa czy prąd i były zwolnienia z akcyzy.

- Łącznie tarcza antyinflacyjna to 40 mld zł mniej pobranego VAT i akcyzy, które zostały w kieszeniach Polaków, a także znacznie wzrosły inwestycje samorządowe. Opozycja nie może też mówić o setkach miliardów złotych poza budżetem, kiedy wydatki funduszu COVIC-19 w 2022 roku to około 46 mld zł, a wydatki budżetu państwa to aż 517 mld zł - zapewnił senator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny