MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Turystyka i rehabilitacja dla seniorów. Żeby sezon trwał cały rok.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Impreza Weekend Zdrowia i Urody w Ośrodku Sosenka, organizowana w ramach projektu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza Aktywna Super Babcia-Aktywny Super Dziadek
Impreza Weekend Zdrowia i Urody w Ośrodku Sosenka, organizowana w ramach projektu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza Aktywna Super Babcia-Aktywny Super Dziadek
To branża, która może nakręcać biznes w naszym regionie. Sprzyja nam starzenie się społeczeństw i zmiany stylu życia, nie tylko w Polsce, a także warunki przyrodnicze i kadrowe. Zostaje drobiazg: dać przedsiębiorcom narzędzia do realizacji tego pomysłu.

Rehabilitacja geriatryczna to – obok branży bieliźniarskiej czy call centers – jedna z ważniejszych szans rozwoju podlaskiej gospodarki. Wskazują na to badania prof. Bogusława Plawgo i jego zespołu z białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, robione na potrzeby Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

– Duże znaczenie dla tej branży mają nie tylko warunki przyrodnicze regionu, ale też posiadanie przez województwo podlaskie potencjału naukowego, predysponującego je do świadczenia tego rodzaju usług nawet na szerszą, ponadregionalną skalę – podkreśla prof. Bogusław Plawgo. – Wysoko wykwalifikowana kadra lekarska i fizjoterapeutyczna oraz niskie ceny usług w porównaniu do zagranicy, są atutami regionu.

A co według profesora trzyma branżę na uwięzi? Niska dostępność komunikacyjna województwa oraz niedostateczne działania marketingowe i zbyt mała współpraca regionalnych podmiotów czy ich nastawienie na zdobywanie zewnętrznych rynków.

Agnieszka Pytasz, współwłaścicielka Pensjonatu Sosenka w Sochoniach zwraca uwagę na ten właśnie promocyjny element wsparcia, który przydałby się przedsiębiorcom tej branży. Ośrodek prowadzony przez nią i jej tatę - Piotra, od początki istnienia (pięć lat) nastawiony jest na turnusy rehabilitacyjne, głównie dla osób starszych. W 2006 roku dostał nawet za pomysł tytuł Podlaskiej Marki Roku.

Budowany od podstaw, od razu zaprojektowany był przez Piotra Pytasza tak, żeby był przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jesteśmy w wojewódzkim rejestrze ośrodków rehabilitacyjnych i finansowanie opieramy m.in. na współpracy z PFRON – mówi Agnieszka Pytasz. – A część osób finansuje się sama. Jest coraz wiecej osób, ktore wchodząc w wiek seniorski chcą utrzymać dawną formę i odkładają pieniądze na taki rodzaj czynnego wypoczynku. Większość z nich nastawia się na wypoczynek letni, ale i w grudniu było u nas sporo osób, które w ten sposób zwalczały zimową chandrę.

Pani Agnieszka zauważa jednak, że przy niezbyt zasobnym portfelu wielu starszych osób, branży przydałoby się wsparcie w poszukiwaniu klienta akcjami promocyjnymi organizowanymi przez samorząd  regionu  np. w Warszawie. Bo pojedynczo niewielkim firmom podlaskim trudno jest ponieść takie koszty.

– Najwyższy czas, aby turystykę i rehabilitację geriatryczną wpisać w strategię rozwoju regionu – wtóruje tej opinii Marek Siergiej, prezes Promotechu i współzałożyciel podlaskiego Klastra Medycznego.

Zobacz: Podlaskie. Turystyka i rehabilitacja dla seniorów powinny być wpisane w strategię rozwoju regionu - mówi Marek Siergiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny