MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok w latach 70-tych XX wieku i obecnie. Zobaczcie jak zmieniło się miasto w ciągu pół wieku!

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Zobacz jak zmieniła się stolica Podlasia. Porównaj zdjęcia z lat 70. oraz z 2024 roku!
Zobacz jak zmieniła się stolica Podlasia. Porównaj zdjęcia z lat 70. oraz z 2024 roku! NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe / Adrian Kuźmiuk
Przemiany, jakie zaszły w Białymstoku od lat 70-tych XX wieku, są imponujące. Miasto przeszło od etapu typowego ośrodka PRL-owskiego do nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się metropolii. Rozwój infrastruktury, zmiany urbanistyczne, wzrost gospodarczy, rozwój edukacji i kultury oraz poprawa jakości życia sprawiły, że Białystok stał się atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i odwiedzin. Dzięki temu miasto przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, stając się ważnym punktem na mapie Polski. Zobaczcie zestawienie zdjęć dawnego Białegostoku z dzisiejszym!

Białystok, stolica województwa podlaskiego, przeszedł olbrzymie zmiany od lat 70-tych XX wieku. Z niewielkiego miasta wojewódzkiego przemienił się w dynamicznie rozwijające się centrum kulturalne, edukacyjne i gospodarcze. W latach 70-tych był typowym miastem epoki PRL, z charakterystycznymi blokowiskami i ograniczoną infrastrukturą drogową. Transport publiczny opierał się głównie na autobusach, a komunikacja była niejednokrotnie utrudniona ze względu na stan dróg.

Obecnie miasto posiada nowoczesną infrastrukturę drogową z obwodnicą miejską, nowymi mostami oraz licznymi rondami, które usprawniają ruch. Niedawno zmodernizowano dworzec kolejowy, który znacząco poprawił komfort podróżowania. Rozbudowany został także system komunikacji miejskiej, obejmujący nowoczesne autobusy i sieć ścieżek rowerowych.

Białystok w latach 70-tych i 80-tych. Tak wyglądała stolica Podlasia w czasach PRL. Obejrzyj archiwalne zdjęcia oraz filmy

Przemiany urbanistyczne w stolicy Podlasia

Architektura Białegostoku w latach 70-tych była zdominowana przez budownictwo socrealistyczne i modernistyczne, z dużą ilością bloków mieszkalnych. Brakowało zróżnicowania architektonicznego oraz nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych.

Współczesny Białystok to miasto, które umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością. Zrewitalizowano wiele historycznych budynków, takich jak Pałac Branickich, będący perłą baroku. Powstały nowoczesne centra handlowe oraz osiedla mieszkaniowe, które zmieniły krajobraz miejski. Przykładem jest kompleks Opery i Filharmonii Podlaskiej, który stał się nowym symbolem miasta.

Jak wyglądał Białystok w latach 70.? Budowa osiedli, barów, przygotowania do dożynek. Oto unikalne zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Rozwój gospodarczy Białegostoku

W latach 70-tych gospodarka Białegostoku opierała się głównie na przemyśle lekkim, zwłaszcza tekstylnym i spożywczym. W mieście działało kilka dużych zakładów przemysłowych, które były ważnymi pracodawcami.

Obecnie Białystok jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym. Powstały parki przemysłowe i strefy ekonomiczne, które przyciągają inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ważną rolę odgrywają sektory nowoczesnych technologii, usług oraz branża IT. Działają tu również liczne małe i średnie przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Edukacja i kultura Białegostoku

Dawniej edukacja w Białymstoku była na średnim poziomie, a oferta kulturalna ograniczona. Działały podstawowe instytucje kultury, takie jak teatry i domy kultury, ale brakowało nowoczesnych obiektów.

Dziś Białystok jest prężnym ośrodkiem edukacyjnym z Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz wieloma innymi uczelniami i szkołami wyższymi. Miasto jest również centrum kulturalnym regionu, oferującym szeroki wachlarz wydarzeń artystycznych, festiwali oraz imprez kulturalnych. Opery, filharmonie, galerie sztuki i muzea przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Białystok pół wieku później. Tak zmieniało się nasze miasto przez ostatnie dekady. Zobacz te same miejsca kiedyś i dziś

Poprawiła się jakość życia

Jakość życia w Białymstoku w latach 70-tych była ograniczona przez braki w infrastrukturze, słabe zaopatrzenie w towary oraz niewielką liczbę miejsc rekreacyjnych.

Obecnie jakość życia w Białymstoku znacząco się poprawiła. Miasto oferuje liczne parki, tereny zielone i miejsca rekreacyjne, takie jak zalew Dojlidy, Park Planty czy Las Zwierzyniecki. Mieszkańcy mają dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej, różnorodnych usług i atrakcji, które podnoszą komfort życia w mieście.

Białystok na zdjęciach z lat 70-tych a dziś

Korzystając z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego dotarliśmy do zdjęć Białegostoku zrobionych w latach 70-tych. Te same miejsca sfotografowaliśmy obecnie. Zobaczcie jak się zmieniły!

Białystok nie do poznania! Zobacz jak bardzo zmieniła się stolica Podlasia (TURYSTORIA)

Kolorowy Białystok - Colorful Białystok - Od cara do PRL (Bagnowka)

PRL 1970 Browar Dojlidy w Białymstoku (TVPolandAntena)

[Grudzień 1968 r.] To były wędliny... Produkcja przedświąteczna w ZM Białystok (WĘDZARNICZA BRAĆ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny