Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Tanie łącze, lepszy biznes

Maryla Pawlak-Żalikowska Michał Franczak [email protected] tel.85 7489 552 Opr. graf. Dorota Sikora
Dostępność i wykorzystanie internetu w naszym kraju. Na podstawie raportu BCG „Polska Internetowa” – według wskaźnika e-Intensity Index (im wyższy wskaźnik, tym lepiej).
Dostępność i wykorzystanie internetu w naszym kraju. Na podstawie raportu BCG „Polska Internetowa” – według wskaźnika e-Intensity Index (im wyższy wskaźnik, tym lepiej).
Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej ma dać dostęp do taniego łącza całemu Podlasiu. Eksperci podkreślają jednak, że nawet najlepsza sieć nie załatwi nam rozwoju gospodarczego i nie podniesie e-przedsiębiorczości w regionie. Trzeba jeszcze umieć z tych dóbr korzystać.

Z internetem jest jak z drogami – mówi obrazowo Bogusław Plawgo, prof. Uniwersytetu w Białymstoku. – Ich dobry stan i właściwa siatka znakomicie ułatwiają prowadzenie biznesu, ale przecież go nie gwarantują. Pewne jednak jest, że w sytuacji, gdy barierą rozwoju gospodarczego jest u nas peryferyjne położenie geograficzne, dostęp do łącz może zmniejszyć ten dystans. Niemniej ważny jest też dostęp do funduszy kapitałowych, inwestycje zewnętrzne, innowacyjność. Trzeba więc uruchomić szereg czynników, ale dostęp do internetu faktycznie, zwłaszcza dla nas, jest bardzo istotny.

Zobacz także. Połowa małych i średnich firm nie ma stron internetowych

Przypomnijmy, że Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej realizowana jest z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, który powinien się skończyć do 2015 roku i z tej racji na jej realizację mamy kilka lat. Aż kilka i tylko kilka.

– Sama sieć szerokopasmowa nie rozwiąże problemy dostępu do internetu, bo ona wszędzie nie dotrze – przypomina prof. Plawgo. – Trzeba będzie jeszcze budować sieci dystrybucyjne i własnymi funduszami wchodzić w te luki. To właśnie sieć niekomercyjna, samorządowa powinna być naszym celem: żeby każdy przedsiębiorca mógł mieć dostęp do taniego internetu, bo to go zbliży do centrów gospodarczych.

– Dziś największą przeszkodą do wykorzystania rozwiązań informatycznych w biznesie nie jest bariera infrastrukturalna, lecz bariera kompetencji. Dopiero na drugim miejscu jest brak szerokopasmowych łączy – dodaje Wojciech Winogrodzki, szef firmy T-matic, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców i koordynator Klastra Cyfrowego przy Suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym. I od razu dodaje: Oczywiście, inwestycje w infrastrukturę są potrzebne, ponieważ dzisiejszy biznes w sieci wymaga wysokich transferów danych. Z tego punktu widzenia projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej wybiega w przyszłość.

Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zaznacza, że przez cały okres realizacji projektu prowadzone będą działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Szkolenia będą miały na celu pobudzić świadomość potrzeb wykorzystania komputera i internetu wśród osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Z opinii Wojciecha Winogrodzkiego wynika jednak, że w tym zakresie poprzeczkę trzeba postawić dużo wyżej.

– Dziś prawdziwą bolączką jest brak programów w istotny sposób podnoszących kwalifikacje i kompetencje informatyczne – twierdzi Wojciech Winogrodzki. – Obecne projekty skupiają się raczej nad zapewnieniem podstawowych kwalifikacji, pomagają zwalczyć wykluczenie informatyczne. Trudniej znaleźć szkolenia przekazujące wiedzę o informatyzacji przedsiębiorstw: o tym, jak wykorzystać informatykę we własnym zawodzie, na własnym stanowisku pracy czy też w organizacji biznesu.

Zobacz także. Internet - sposób na podniesienie konkurencyjności firm.

– Powstaje właśnie program rozwoju społeczeństwa informacyjnego w woj. podlaskim, opracowywany przez zespól ekspertów urzędu marszałkowskiego i Uniwersytetu w Białymstoku – dodaje prof. Plawgo. – Jednym z jego segmentów jest e-biznes. Zostaną tam wskazane działania, które trzeba podjąć, aby zdynamizować rozwój e-biznesu w naszym podlaskim.

Program powinien być gotowy jesienią. A – jak się dowiedzieliśmy – wstępne raporty lada dzień mają pojawić się na Wrotach Podlasia.

Budowanie sieci Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej w naszym województwie będzie kosztowała ponad 252 mln zł (w tym z Unii prawie 177 mln zł). Sieć stanowić będzie własność Podlaskiego. Zarządzanie nią, eksploatacja, utrzymanie oraz świadczenie usług z jej wykorzystaniem zostanie powierzone podmiotowi zewnętrznemu – Operatorowi Infrastruktury. Będzie on świadczył usługi innym operatorom i dostawcom usług telekomunikacyjnych na zasadzie otwartego dostępu, na równych warunkach. Nie będzie uprawniony jednak do świadczenia usług dostępu użytkownikom końcowym. Mapa sieci jest wstępnie opracowana, ale może się jeszcze zmienić w wyniku konsultacji z operatorami i Komisją Europejską. Patrz załącznik. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny