MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Firmy. Innowacyjny "Wapniak” z Cynkometu, którego chcieli klienci firmy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Nawet 10 m rozrzutu osiąga rozsiewacz nawozów „Wapniak” - tegoroczna nowość firmy CynkoMet z Czarnej Białostockiej. Całkowicie ocynkowana maszyna wyposażona jest w wagę do nawozów, a także w system monitorowania skrzyni i miernik obszaru roboczego. Wapniak, czyli rozsiewacz przyczepiany RWN – 8000 przeznaczony jest do rozsiewania nawozów pylistych i granulowanych – głównie wapna.

- Wprowadzenie nowej maszyny rolniczej to następstwo licznych rozmów z naszymi klientami. W ich efekcie powstał nowoczesny rozsiewacz wapna, który już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówi prezes CynkoMetu, Mariusz Dąbrowski.

Maszyna o ładowności 8 ton zbudowana jest na ramie z podłużnicami o wymiarach 160x80x5 mm i jednoosiowym podwoziu firmy ADR z resorami parabolicznymi. Koła mają rozstaw 1,9 m, szerokość całkowita rozsiewacza to 2,53 m, a masa własna - ok. 4 t (w zależności od wyposażenia).

Czytaj również:

Innowacyjny przenośnik

Metrowej wysokości ściany skrzyni ładunkowej wykonane są z 3-milimetrowej blachy, a podłoga z blachy o grubości 5 mm. Zamontowany na niej przenośnik dwułańcuchowy posiada gęsto rozmieszczone listwy, przyspawane do wszystkich pionowo ustawionych ogniw, co pozwala skuteczniej przesuwać materiał zgromadzony w skrzyni w kierunku tarcz rozsiewających. Przenośnik podłogowy uzyskuje napęd od koła, które zamontowane jest nad prawym kołem maszyny i dociskane do niego siłownikiem hydraulicznym.

- Dzięki temu ustawiona dawka nie zmienia się wraz ze zmianą prędkości jazdy podczas rozsiewu – wyjaśnia konstruktor maszyny Krzysztof Kołodko. - Po drodze nawóz jest rozdrabniany przez aktywny system AktivGruda, a następnie dociera przez sterowaną hydraulicznie zasuwę do dwóch tarcz rozsiewających.

Szerokość rozrzutu zależna jest od stopnia rozdrobnienia materiału i jego właściwości lotnych. Według informacji producenta maksymalna szerokość robocza to 10 m - tyle wynosi też szerokość opcjonalnych osłon przeciwpyłowych, które na czas transportu można złożyć. Osłony sprawdzają się głównie przy zastosowaniu nawozów pylistych, chroniąc je przed wiatrem i zmniejszając ich straty, podobnie jak plandeka skrzyni ładunkowej, która również dostępna jest w wyposażeniu opcjonalnym.

Czytaj również:

System wagowy i monitoring

Nowa maszyna firmy Cynkomet w standardzie posiada system wagowy oparty na tensometrach. Do odczytania wagi potrzebny jest dodatkowy wyświetlacz do układu ważenia, montowany w kabinie ciągnika. Na liście wyposażenia standardowego znajdują się też dwie kamery pozwalające na podgląd wnętrza skrzyni ładunkowej i talerzy rozrzucających oraz licznik impulsów, wykorzystywany do pomiaru obszaru roboczego i przejechanej drogi. Również te informacje mogą być pokazane na wyświetlaczu.

Rozsiewacz ma własny układ hydrauliczny obejmujący pompę, filtr i zbiornik oleju. Maszyna ma również instalację hamulcową 2-przewodową z automatyczną siłą hamowania.

Czytaj również:

- Ciekawą opcją wyposażenia rozsiewacza są dwa mieszadła do nawozów mineralnych, montowane w skrzyni ładunkowej, przydatne w przypadku jednoczesnego stosowania różnych rodzajów nawozów (np. soli potasowej i superfosfatu) – dodaje Krzysztof Kołodko.

Warto dodać, że praktycznie cała konstrukcja maszyny jest ocynkowana ogniowo, co zdecydowanie lepiej niż powłoka lakiernicza, zabezpiecza ją przed szkodliwym dla stali działaniem nawozów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny