MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy terytorialsi właśnie ukończyli kurs medycyny taktycznej. Co potrafią?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W Białymstoku zakończył się czterodniowy kurs z zakresu medycyny taktycznej. Prowadzili go byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Terytorialsi uczyli się najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej, aby wspierać lokalne społeczności w sytuacjach kryzysowych.

W szkoleniu uczestniczyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT o różnym poziomie kompetencji medycznych. Poza ratownikami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w grupie znaleźli się też ratownicy medyczni, w tym żołnierz OT, który pracuje w pogotowiu ratunkowym.

Kurs prowadziło dwóch instruktorów z Wojsk Specjalnych, którzy wrócili do służby, aby wesprzeć walkę z koronawirusem. Instruktorzy - mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” ( komandos od 17 lat) i st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” (komandos od 15 lat) - w skład Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Jeszcze kilkanaście dni temu byli żołnierzami rezerwy i na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej. Postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z żołnierzami WOT.

Zajęcia podzielone były na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Każdy dzień kursu zaczynał się od testu wiedzy. Po omówieniu teorii żołnierze pod opieką instruktorów wykonywali czynności. Wśród nich było przeciwdziałanie największym zagrożeniom na polu walki, czyli tamowanie masywnych krwotoków, odbarczanie odmy oraz udrażnianie dróg oddechowych.

Ukończenie kursu zależało od zaliczenia pisemnego testu na poziomie minimum 80 proc. oraz egzaminu praktycznego, polegającego na kompleksowym udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej: od postawienia diagnozy po ewakuację z pola walki. Żołnierze otrzymali certyfikat „T3C NAEMT" (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.

Z tymi kompetencjami żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z koronawirusem. Umiejętności mogą być też wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych w codziennym życiu.

Wsparcie sprzętowe (m.in. fantom do odbarczania odmy) zapewniła terytorialsom Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny