MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 września 2016 r.

PwC
Z dniem 1 września 2016 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzająca do polskiego systemu prawnego podatek mający obciążać sprzedawców detalicznych. Ustawa przewiduje, iż podatek będzie miał charakter progresywny przy zastosowaniu dwóch stawek opodatkowania.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, sprzedawcy detaliczni mają zostać opodatkowani z tytułu osiąganego przychodu ze sprzedaży detalicznej, tj. z tytułu odpłatnego zbywania towarów na rzecz konsumentów, w przypadku, gdy umowa zawierana jest w lokalu przedsiębiorstwa bądź poza lokalem przedsiębiorstwa (w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta), tym samym opodatkowaniu nie powinien podlegać handel elektroniczny (e-commerce).

Ustawa przewiduje również opodatkowanie przychodu z tytułu świadczenia usług towarzyszących zbywaniu towarów, w przypadku gdy nie są odrębnie zaewidencjonowane.

Opodatkowana ma zostać nadwyżka ww. przychodów ponad kwotę 17 mln zł liczona, co do zasady, na podstawie obrotu zaewidencjonowanego za dany miesiąc na kasach rejestrujących. Kwota przychodu do opodatkowania nie obejmuje podatku od towarów i usług.

Sprzedawcy detaliczni będą zobowiązani składać deklaracje, obliczać i wpłacać podatek za miesięczne okresy rozliczeniowe.
Niemniej, obowiązkiem składania deklaracji nie są objęci podatnicy, których przychody w danym miesiącu nie przekroczą kwoty wolnej od podatku tj. 17 mln zł.

Ustawa wprowadza dwie stawki podatkowe:

  • 0,8% podstawy opodatkowania za dany miesiąc, w części, w jakiej podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 170 mln zł
  • oraz 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł., w części, w jakiej podstawa opodatkowania przekracza kwotę 170 mln zł.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zawiera pewne wyłączenia, m.in. w odniesieniu do:

  • energii elektrycznej, wody, gazu ziemnego, ciepła dostarczanych konsumentom przez przedsiębiorstwa sieciowe,
  • niektórych paliw przeznaczonych do celów opałowych,
  • leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, refundowanych w całości lub w części.

Ustawa wchodzi w życie 1 września 2016 r., pierwsze deklaracje podatnicy będą zobowiązani złożyć do 25 października 2016 r. za wrzesień 2016 r..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny