Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy od dwóch lat, w poniedziałek nikt nie próbował przekroczyć nielegalnie granicy z Białorusią

PAP
PAP
Po raz pierwszy od ponad dwóch lat nie odnotowano żadnej próby przekroczenia granicy Polski z Białorusią.
Po raz pierwszy od ponad dwóch lat nie odnotowano żadnej próby przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Straż Graniczna/X
Po raz pierwszy od dwóch lat, ostatniej doby nikt nie próbował nielegalnie przekroczyć granicy z Białorusią, ale wojna hybrydowa na tej granicy trwa - podała we wtorek na platformie X (dawnej Twitter) Straż Graniczna.

Straż Graniczna publikuje codziennie krótkie informacje z tej granicy z wydarzeń z minionej doby. Podkreśliła we wtorek, że w poniedziałek, po raz pierwszy od sierpnia 2021 r. (początek kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy - PAP) "nie było żadnej próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski i nikt nie podchodził pod granicę, aby spróbować ją sforsować".

"Ale wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej nie ustaje" - dodano.

SG poinformowała także, że we wtorek rano taka próba nielegalnego przekroczenia granicy już była. Na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych - jak podano - "grupa agresywnych cudzoziemców", którzy próbowali dostać się do Polski atakowała polskie patrole rzucając kamieniami i gałęziami.

Według wcześniejszych danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia z czego ok. 1,3 tys. w listopadzie.

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG planuje wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska informowała, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po raz pierwszy od dwóch lat, w poniedziałek nikt nie próbował przekroczyć nielegalnie granicy z Białorusią - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny