Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża miejska w Supraślu działa, ale bez ratowników. Władze miasta nie stać na wyższe stawki niż w 2022 roku.

OPRAC.: wal
Na plaży w Supraślu nie brak chętnych do letnich kąpieli, ale w tym roku sami muszą zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo
Na plaży w Supraślu nie brak chętnych do letnich kąpieli, ale w tym roku sami muszą zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo Urszula Łobaczewska
"Kąpielisko niestrzeżone". Tablice tej treści witają na plaży miejskiej w Supraślu. Z jednej strony nie było chętnych do świadczenia usług ratowniczych. Z drugiej strony gmina przyznaje, że nie stać ją było na wydatkowanie większych niż w poprzednim roku, by utworzyć strzeżone kąpielisko.

W sezonie letnim jedną z większych atrakcji Supraśla są bulwary nad rzeką. Miejsce nie tylko do odpoczynku czy spacerowania, ale też plażowania nad zalewem Zajma. Przez wiele lat kąpiel odbywała się pod okiem ratowników wodnych. W tym roku władze gminy także rozpoczęły przygotowania formalnoprawne i poszukiwanie ratowników do pracy na plaży.

- Rada Miejska w Supraślu podjęła stosowną uchwałę, a w budżecie gminy przeznaczono na ten cel specjalne środki – mówi burmistrz Radosław Dobrowolski

.

Nie ukrywa, że liczył, że usługi będzie świadczyć ci sami ratownicy, co w zeszłym roku. Jednak - jak przyznaje – z powodów obiektywnych nie mogli podjąć się zadania. Dlatego urzędnicy szukali innych rozwiązań np. poprzez zamieszczaniu ogłoszeń o poszukiwaniu ratowników. Jednakże nikt nie wyraził chęci pracy. Jedyny rozwiązaniem było - jak przyznaje burmistrz - ściągniecie ratowników z innych miasta.

- Ale to oznaczałoby, że zamiast 30 tysięcy przewidzianych na ten cel, musielibyśmy dołożyć kolejne 20 tys. A na takie wydatki w obecnej sytuacji samorząd nie może sobie pozwolić – tłumaczy burmistrz.

od 16 lat

Z uwagi na oszczędności w wydatkach bieżących. Ma to związek z prowadzeniem szeregu gminnych inwestycji..

- Ograniczanie w wydatkach bieżących zaleca gminie także Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - przyznaje burmistrz Radosław Dobrowolski.

To oznacza, że plaża i akwen w Supraślu w tym roku będą bez nadzoru ratowniczego .

- Kąpielisko nie jest zamknięte, zakazu rekreacji nie ma. Tyle tylko, że jest niestrzeżone dodaje burmistrz.

Suprascy urzędnicy wskazują, że podobne rozwiązania także funkcjonują w sąsiednich gminach, np. w Wasilkowie.

Jednocześnie informują, że gmina czyni przygotowania do odtworzenia górnego 7ha zbiornika retencyjnego Zajma, który również będzie wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Podpisany został list intencyjny między burmistrzem Supraślan a Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Gmina nabyła w tym celu 7 hektarowy grunt, przygotowała koncepcję zbiornika oraz wydała tzw. decyzję środowiskową na to przedsięwzięcie.

Zbiornik ten jest także wpisany do strategicznych dokumentów rządowych dotyczących budowy obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Trwają obecnie rozmowy w kwestii pozyskania na ten cel ok 20 mln zł i przekazania Wodom Polskim, jako inwestorowi pozyskanych terenów w celu przeprowadzenia tej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny