Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid odwołał zakaz kąpieli w rzece Supraśl, ale nadal przestrzega przed piciem wody z pobliskich studni

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W związku z utrzymującą się ładną pogodą, sanepid nadal będzie badał jakość wody w kąpieliskach na rzece Supraśl
W związku z utrzymującą się ładną pogodą, sanepid nadal będzie badał jakość wody w kąpieliskach na rzece Supraśl UM w Supraślu
W rzece wykryto dużą liczbę bakterii Enterokoków, co może świadczyć o zanieczyszczeniu lub skażeniu. Aktualnie parametry są w normie.

Informacje o pogorszeniu się jakości wody pod względem mikrobiologicznym w rzece Supraśl pojawiły się już pod koniec ubiegłego tygodnia. W związku z podejrzeniem skażenia, sanepid wydał prewencyjny zakaz kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych i przestrzegał mieszkańców gmin Choroszcz, Supraśl, Michałowo, Gródek, Dobrzyniewo Duże i Wasilków przed piciem wody z przydomowych studni w promieniu 1 kilometr od koryta rzeki.

Czytaj też:

Przez kilka kolejnych dni sprawdzane były parametry jakości wody.

- Pobrano dodatkowe próbki wody w kąpieliskach: „Na fali” w Michałowie, w Supraślu, w Zarzeczanach. Z dotychczas otrzymanych sprawozdań z badań wody wynika, iż woda odpowiada wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystanym do kąpieli
- poinformowała nas w środę Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku

Zakaz kąpieli uchylono, ale nadal mieszkańcy wymienionych wyżej gmin uczulani są na sprawdzane jakości wody ze studni i nie picie jej bez przegotowania, gdy budzi wątpliwości.

Enterokoki to bakteria naturalnie występująca w przewodzie pokarmowym. Źródłem większości gatunków „enterokoków kałowych” w wodzie są odchody ludzkie i zwierzęce, ale pewne gatunki występują też w materiale pochodzenia roślinnego. Co mogło być źródłem podwyższonej obecności bakterii w rzece Supraśl? Na to pytanie sanepid nam nie odpowiedział. Przyczyny nie zna też burmistrz Supraśla.

- Czekamy na wyniki dochodzenia właściwych instytucji - mówi Radosław Dobrowolski. - Wszystkie alerty są odwołane, woda w rzece jest czysta, nadaje się do kąpieli - to jest najważniejsze. Uważam, że sanepid za bardzo rygorystycznie podszedł do tej sprawy, ale lepiej "dmuchać na zimne", bo tu chodzi o zdrowie i życie ludzi. Mamy sezon turystyczny i chcemy, żeby wszystko działało tak jak trzeba. I działa.

Bulwary i miejska plaża nad rzeką Supraśl to popularne miejsce wypoczynku. Rok temu sytuacja była dużo poważniejsza. W lipcu woda w rzece zrobiła się brunatna, doszło do masowego śnięcia ryb.

- Woda w rzece była koloru brunatnego, co spowodowane było naniesieniem materii organicznej przez wody opadowe. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały niski poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz wysoką temperaturę wody, co spowodowało śnięcie ryb w rzece Supraśl - tłumaczy Monika Gałązka, zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Zobacz także:

Przyjmowana wersja to przyducha. WIOŚ kontrolował też oczyszczalnie, które odprowadzają ścieki oczyszczone do rzeki Supraśl.

- Nie stwierdzono, aby zrzut ścieków oczyszczonych z przedmiotowych oczyszczalni miał wpływ na śnięcie ryb w rzece - zaznacza Monika Gałązka.

Wyciek z oczyszczalni ścieków w Gródku podejrzewały Wodociągi Białostockie, bo w wodzie wykryły Enterokoki i bakterie z grupy coli. W związku z tym Wodociągi złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Po upływie roku śledztwo wciąż trwa.

- Nikomu nie przedstawiono zarzutów. Poczynione dotychczas ustalenia - w tym w szczególności uzyskane w toku postępowania wyniki badań wody - wskazują, iż doszło do zanieczyszczenia o charakterze organicznym - informuje Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. - Aktualnie trwają czynności mające na celu ustalenie przyczyny bądź przyczyn zanieczyszczenia. Odnośnie skali i skutków ewentualnego zanieczyszczenia precyzyjne wypowiedzenie się będzie możliwe na dalszym etapie śledztwa.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny