Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piętnasta lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Megan McDonald, HANIA HUMOREK RATUJE ŚWIAT
Moją ulubioną ksiązką jest "Hania Humorek ratuje świat" Megan McDonald. Zawiera ona ciekawe przygody Hani i jej brata oraz ich przyjaciół. W tej części zajmuje się zanieczyszczonym środowiskiem. Na lekcji przyrody dowiaduje się, że wiele gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Z klasą zbierają plastykowe butelki, aby pieniądze z ich sprzedaży przeznaczyć na ratowanie lasów tropikalnych. Hania Humorek ma zwariowane pomysły. Jej klub sikającej ropuchy był śmieszny.
Polecam dla małych i większych.
Joanna Kalinowska, Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce

2. Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz, PAMIĘTNIK GRZECZNEGO PSA
Bohaterem tej książki jest pies rasy malamut, o imieniu Winter. Poznajemy go, gdy jako młody szczeniak trafia do rodziny Hanki i Henryka oraz ich dzieci czyli Alka i Julki. Od samego początku pies staje się dla rodziny przede wszystkim powodem do zmartwień i kłopotów. Jednak, mimo to, wszyscy go bardzo kochają. Nikt, łącznie z trenerem, nie wiedział jak postępować z psem, który ma mnóstwo energii, siły i zapału do zabawy. Myślę, że wszyscy byli dla Wintera za mało konsekwentni i stanowczy. Każda sytuacja dla psa była tylko powodem do zabawy, biegania, chociaż dla ludzi nie były to sytuacje zabawne.
Jedną z takich przygód była wizyta szefa i jego rodziny na kolacji u Henryka i Hanki. Winter pozostawiony sam sobie bez śniadania i porządnego spaceru zdemolował mieszkanie i zjadł prawie całą kolację pozostawioną beztrosko na stole przez jego właścicieli.
Wszystkie historie poznajemy z opowieści, które snuje właśnie pies. Opowiada on swoje fajne przygody, z których właściciele wyciągali niekoniecznie dobre wnioski.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Bardzo fajne są ilustracje zamieszczone na dwóch stronach.
Myślę, że książkę można polecić właścicielom wszystkich zwierząt, aby dowiedzieli się, jak nie należy postępować ze swoim zwierzakiem.
Irena Patyk, Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce

3. Holly Webb, MÓJ NIESFORNY SZCZENIAK
Moją ulubiona książka przygodowa to "Mój niesforny szczeniak" , której autorką jest Holly Webb. Książka opowiada o dziewczynce Eli, która bardzo chciała dostać szczeniaka. Jej najlepszą koleżanką była Krysia, która miała psa. Dziewczynki w czasie ferii zimowych bardzo lubiły go wyprowadzać na spacer. Pewnego razu rodzice Eli znaleźli ogłoszenie, że są psy do sprzedania. Następnego dnia udali się z Elą i jej rodzeństwem pod wskazany adres. Czekało tam na nich kilkoro szczeniaków. Ela wybrała jednego z nich. Był cały biały, a na oku miał brązową łatkę. Spełniło się marzenie Eli.
To fantastyczna książka przygodowa, pełna ciekawych historii. Zachęcam do przeczytania wciągających przygód bohaterek.
Julia Sidoruk, Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce

4. Jeanne Octobre, TAJEMNICZA GROTA
Książka, którą wypożyczyłam w bibliotece, jest bardzo ciekawa, ma tytuł "Tajemnicza grota". Autorka tej książki to Jeanne Octobre .
Opowiada ona o chłopcu, który miał różne przygody. Jego towarzyszem był pies, Bobik. Gdy chłopiec wyruszył nad morze, to zakochał się w pewnej syrenie o imieniu Cynia. Jest to wciągająca lektura. Jej bohaterowie przeżywają niezwykłe , magiczne przygody. Polecam ją młodszym czytelnikom.
Julia Sylwesiuk, Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce

5. Kornel Makuszyński, PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
Lubię czytać książki. Bardzo ciekawe są "Przygody Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek przeżywa śmieszne przygody - wpada na Indian, spotyka niedźwiedzia , porywa go wielki sęp. W innej części znajduje go wojsko i goli mu brodę. Opowieści o Koziołku Matołku są napisane w formie komiksu, ładnie ilustrowane.
Zachęcam do czytania tej książki uczniów klas młodszych - to będzie super zabawa.
Patryk Łuksza, Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce

6. Fiodor Dostojewski, WSPOMNIENIA Z DOMU UMARŁYCH
"Wspomnienia z domu umarłych", czyli opis życia syberyjskiego skazańca w XIX-wiecznej Rosji, jest niewątpliwie dziełem wybitnym, lecz przeznaczonym jedynie dla nielicznych współczesnych odbiorców.
Dlaczego? Ponieważ w świetle współczesnych dzieł, powieść Dostojewskiego, pisana w formie surowej relacji, jest jakże odległa od aktualnych, nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu, komercyjnych wzorów piśmiennictwa. Pozbawiona akcji, skupiona odczuciach. Na pozór główną oś fabularną stanowi zesłanie byłego szlachcica, Aleksandra Gorianczykowa, skazanego na śmierć za "konspirację przeciw systemowi", którą łaskawie zamieniono na 10 lat ciężkich robót. Jednak nie sposób dostrzec, iż prawdziwą wartość stanowi nie charakterystyka systemu karnego, a jakże genialna analiza zarówno zachowań, jak i jaźni ludzi zniewolonych. Ludzi, którzy na pozór istniejąc, już dawno na wpół umarli są od środka. Zabrano im bowiem wszystko, prócz życia lub raczej wegetacji...
Jeśli interesuje Cię zatem psychologia lub ciekaw jesteś zachowań ludzi postawionych w sytuacji bez wyjścia, z pewnością powinieneś sięgnąć po tę książkę. Ostrzegam Cię jednak, że aby dostrzec jej prawdziwą głębię, musisz być wytrwały.
Michał Ch., Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku

7. J. R. R. Tolkien, WŁADCA PIERŚCIENI. DRUŻYNA PIERŚCIENIA
Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą powieść pt. "Władca pierścieni", a konkretnie pierwszy tom "Drużyny pierścienia", którą chcę polecić moim koleżankom i kolegom.
Autor tej książki to John Rouald Reuel Tolkien. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury fantasty.
Głównymi bohaterami książki są Frodo Bagins oraz trzej hobbiści-Sam, Merry i Pippin, ludzie-Aragorn i Boromir, elf Legolas, krasnolud Gimli oraz czarodziej Gandalf.
Frodo odziedziczył po swym wuju magiczny przedmiot. Okazuje się jednak, że Sauron- uosobienie zła, chce odzyskać stworzony przez siebie przedmiot, aby za jego pomocą zdobyć władzę nad Śródziemiem, w którym zaczęła się czynna akcja powieści. W związku z tym w Rivendell - siedzibie elfów - odbywa się rada, na której przedstawiciele ludów Śródziemia decydują, że niebezpieczny przedmiot należy zniszczyć. Po tym pierścień oddziałuje na Boromira i ten zaczyna go pożądać. Sytuacja, w której Boromir pragnie odebrać siłą pierścień Frodorowi, powoduje rozpad drużyny. Frodo wraz z Samem postanawiają zniszczyć przedmiot i udać się sami do Mordoru, Marrego i Pippina porywają olbrzymie stworzenia. Natomiast Gimli, Legolas i Aragorn zostają razem i udają się w pościg za orkami. Nie można także pominąć Gandalfa, który poległ w walce z Balorgiem w starożytnej kopalni krasnoludów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się - jak zakończyła się ta historia, koniecznie przeczytaj książkę o w/w tytule. Poznasz niesamowite przygody i przeniesiesz się w świat fantazji.
Agata Jankowska, Szkoła Podstawowa w Miastkowie

8. Michał Olszewski, JEZUS CHODZI PO KRAKOWIE
Niedawno przeczytałam książkę ks. Michała Olszewskiego pod tytułem ,,Jezus chodzi po Krakowie".
Przedstawia ona księdza, który w pierwszym roku kapłaństwa doświadcza cudów. Opowiada o problemach, jakie przeżywają rodzice z powodu swoich dzieci, które odwracają się od Boga i sprawiają wiele problemów wychowawczych. W niektórych fragmentach książki są wzruszające historie o uzdrowieniu i uwolnieniu przez Jezusa osób opętanych przez demony. Pokazuje ona nam, że przez modlitwę i wielką wiarę, problemy mogą zniknąć. Nawet te najtrudniejsze.
Uważam, że warto ją przeczytać i przekonać się, że Bóg naprawdę nas kocha. Budzi w nas siłę, która przełamuje zwątpienia i zmartwienia, z którymi nie możemy sobie poradzić.
Julia Mleczek, Szkoła Podstawowa w Miastkowie

9. Joanna Papuzińska, ASIUNIA
Książka, którą ostatnio przeczytałam nosi tytuł "Asiunia". Autorką jest Joanna Papuzińska. Opowiada ona o życiu dziewczynki w czasach II wojny światowej.
Historia małej pięciolatki rozpoczyna się po jej urodzinach. Mamę Asi aresztowali niemieccy żołnierze, a jej rodzinny dom przestał istnieć. Taka jest właśnie wojna. Asia musi sobie radzić. Nocuje u obcych ludzi , gdzie wszystko jest inne. Dziewczynka w tej sytuacji ma wiele szczęścia trafia - na ludzi, którzy chcą dla niej jak najlepiej. Wkrótce traci kontakt z ojcem walczącym w powstaniu. Bohaterka nie musi martwić się o jedzenie, ponieważ za to odpowiedzialna jest babcia z braćmi. Wkrótce odnajduje tatę i wszystko powoli zaczyna się układać.
Ta historia bardzo mnie wzruszyła oraz wskazała drogę, jak mamy postępować w trudnych chwilach. Zrozumiałam, że należy pamiętać o tym, aby iść przed siebie i się nie poddawać.
Sandra Mleczek, Szkoła Podstawowa w Miastkowie

10. Lauren Brooke, HEARTLAND. BLIZNY PRZESZŁOŚCI
Seria książek "Heartland" obejmuje 20 tytułów. Napisała je angielska pisarka Lauren Brooke. Heartland to miejsce w Virginii, gdzie znajduje się schronisko dla chorych, przerażonych i źle traktowanych koni. Tu leczone są "blizny przeszłości", tu zwierzęta uczą się od nowa żyć wśród ludzi i próbują im od nowa ufać.
"Blizny przeszłości" to siódma pozycja z serii "Heartland". Opowiada o zmaganiach 15-letniej Amy, która próbuje pomóc Walecznemu Księciu - koniowi nie dającemu się nikomu okiełznać po strasznym pożarze w stadninie Brookland Ridge. Rany konia i fizyczne i psychiczne pomoże wyleczyć jego dawny opiekun Ryan, który też był poszkodowany w tym pożarze.
Książka może się spodobać wszystkim, którzy tak jak ja, kochają zwierzęta i z nimi obcują. Ja jeżdżę konno, to moja pasja. Właśnie dlatego z wielkim zainteresowaniem przeczytałam "Blizny przeszłości" i polecam je innym czytelnikom.
Monika Gniedziejko, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

11. Grzegorz Kasdepke, OSTROŻNIE. WSZYSTKO, CO POWINNO WIEDZIEĆ DZIECKO, ŻEBY MOGŁO BEZPIECZNIE BAWIĆ SIĘ W DOMU
Ostatnio przeczytałam książkę Grzegorza Kasdepke "Ostrożnie". Jest to zbiorek opowiadań, których bohaterem jest kilkuletni chłopiec Dominik. Autor opisuje najprzeróżniejsze zdarzenia, jakie mogą nam się przytrafić na co dzień w domu - stąd ten tytuł. Każde opowiadanie jest właściwie jakimś pouczeniem, przestrogą, wskazówką jak można się bawić, a jak nie, aby nie stało się nam nic złego i aby uniknąć wypadków.
A więc dowiadujemy się, że nie wolno dotykać rozgrzanego piekarnika, wkładać do nosa i uszu różnych przedmiotów, jeść nieświeżych produktów, suszyć włosów w wannie, nikomu nie otwierać drzwi, kiedy zostajemy sami w domu.
Książka jest napisana w bardzo humorystyczny sposób , a kolorowe ilustracje dodają jej uroku. Polecam do przeczytania wszystkim dzieciom w moim wieku, ale też młodszym, naprawdę warto.
Oliwia Jarmołowska, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

12. Astrid Lindgren, BRACIA LWIE SERCE
Książka pt. ,,Bracia Lwie Serce" opowiada o ciekawych przygodach dwóch braci. Jeden - Karol - jest młodszy i niepełnosprawny, a starszy z chłopców ma na imię Jonatan.
Na początku opowieści obaj chłopcy umierają - najpierw starszy, a później młodszy. Po śmierci trafiaja do krainy zwanej Nangijalą, gdzie trwa wojna miedzy złym Tengilem i Doliną Dzikich Róż. Obaj bracia trafiają w sam środek wojny i ostatecznie wygrywają z ludźmi Tengila.
Przeczytanie tej książki pokazało mi, że dzięki współpracy można osiągnąć bardzo wiele. Lektura dała mi dużo przyjemności i chciałbym polecić ją do przeczytania wszystkim moim kolegom i koleżankom.
Mikołaj Pietryszyk, Szkoła Podstawowa Nr 26 w Białymstoku

13. Carlo Collodi, PINOKIO
Ostatnio przeczytaną przeze mnie książką jest "Pinokio" Carlo Collodiego. Muszę przyznać, że ta lektura pozytywnie mnie zaskoczyła. Wydawało mi się, że jest to książeczka dla małych dzieci, ale okazało się, że jest tam wartka akcja, humor i ciekawy bohater.
Tytułowy Pinokio jest drewnianym pajacykiem. Jego marzeniem jest zostać prawdziwym chłopcem. Niestety, jest zbyt leniwy, nieposłuszny, lekkomyślny i naiwny, żeby jego marzenie szybko się spełniło. Przygody Pinokia są niezwykłe i zaskakujące. Na swojej drodze spotyka oszustów: Kota i Lisa, okrutnego Lalkarza, zepsutego chłopca Knocika, czy wspaniałą i wrażliwą Błękitną Wróżkę. Dzięki tym postaciom pajacyk poznaje siebie.
Pinokio wzbudził moją sympatię, chociaż ciągle zawodził siebie i innych i ponosił ciągłe porażki. Polubiłem go za poczucie humoru, ciekawość i spontaniczność. Według mnie każdy z nas ma coś z Pinokia.
Bartek Kozłowski, Szkoła Podstawowa Nr 26 w Białymstoku

14. Andrzej Maleszka, MAGICZNE DRZEWO. POJEDYNEK
Chciałbym opisać książkę pt: ,,Pojedynek" z serii ,,Magiczne Drzewo", której autorem jest Andrzej Maleszka.
Akcja tej niezwykłej książki rozgrywa się na jednej z wysp Morza Bałtyckiego, w budynku przekształconym w hotel. Głównymi bohaterami są dzieci w wieku 11-12 lat: Kuki, Blubek, Nikodem, Zula i Gabi.
Kukiemu przykrzą się nudne zajęcia obozowe i przypadkiem znajduje szachy, które okazują się magiczne. Dzięki nim tworzy swego klona. Okazuje się, że szachami rządzą pewne reguły a pobliska latarnia morska ,,zdradza" je Kukiemu: ,,Pole gry to świat, który widzisz, czary działają tylko w zasięgu wzroku(…) Czar każdej figury trwa tylko jakiś czas: pionka-minutę, koni i gońców-1 godzinę, wieży-1 dzień, królowej-rok, króla-wiecznie. Gdy zniszczysz króla, wszystkie figury utracą moc, ale skutek trwa nadal. Najważniejsza zasada: Białe figury dają wszystko, co zechcesz a czarne dają tylko zło. Każda rzecz i istota przez nie wyczarowana, będzie czynić zło."
Działania pionków powodowały niezliczone i nieprzewidywalne wydarzenia: powstanie wielkich robotów walczących ze sobą i zagrożenie dla dzieci zamienionych w drób. W tym samym czasie z psiego hotelu uciekł pies Kukiego. Był on osobliwy, bo mówił ludzkim głosem. Znalazł w końcu swego pana na obozie i uratował dzieci dzięki wyczarowanemu wcześniej przez nich pojazdowi ,,dra-kuli".
Ważnym elementem książki było Czerwone Krzesło. Kuki, siedząc na tym krześle, wypowiedział życzenie, aby wyczarowany klon zniknął. I tak się stało.
Powieść kończy się szczęśliwie dla wszystkich bohaterów. Szybka akcja książki bardzo wciąga i trudno się od niej oderwać. Fajnie, że są kolejne części ,,Magicznego Drzewa", które przeczytam na pewno.
Sebastian Owieczko, Szkoła Podstawowa Nr 26 w Białymstoku

15. Andrzej Maleszka, MAGICZNE DRZEWO. GRA
Kolejną książką, którą chcę opisać jest ,,Gra" autorstwa Andrzeja Maleszki z cyklu ,,Magiczne Drzewo".
Akcja utworu dzieje się w różnych częściach świata: w rodzinnym mieście bohaterów, w Górach Czarnych, a nawet w Brazylii i na Antarktydzie. W tej części bohaterami są: Kuki, Blubek, Gabi i pies budyń. W niewyjaśnionych okolicznościach pojawia się klon Kukiego, który szuka tajemniczej kostki do gry. Przez to Kuki zostaje oskarżony o włamanie do galerii Gloobo (tam była magiczna kostka, którą ukradł klon) i trafia do Policyjnej Izby Dziecka. Przyjaciele pomagają mu stamtąd uciec. W niezwykłych okolicznościach Kuki staje się posiadaczem kostki i tym samym wchodzi do niebezpiecznej gry. Po wyrzuceniu jedynki i wypowiedzeniu życzenia, dzieją się dziwne rzeczy. Życzenia spełniają się, ale przeciwnie do wypowiedzianych słów. Gdy wypada szóstka, życzenie się spełnia.
Bohaterowie, jak w poprzedniej książce (,,Pojedynek"), przeżywają niezwykłe przygody. Muszą walczyć z robotami, które wyczarował klon przy użyciu magicznego przedmiotu. Wyczarował on też podziemną bazę oraz skorpiona, który miał odnaleźć wspomnianą kostkę do gry. Dzieci, aby pokonać wszystkie trudności, cały czas musiały się wspierać i sobie pomagać. Któregoś razu chciały wyczarować za pomocą kostki pieniądze. Wyrzuciły 1. Wtedy pojawiła się ,,złodziejska ręka" i wrzuciła do dużego worka wszystkie dzieci (oprócz Kukiego). Jemu udało się uciec. Znalazł wtedy łuk, którym wystrzelił strzały prosto w środek ręki, która zniknęła. Worek z przyjaciółmi się rowzwiązał.
Któregoś wieczoru, gdy Kuki trzymając kostkę zasypiał i zrobiło mu się zimno, wypowiedział bezwiednie, że wolałby spać w cieplejszym miejscu-wtedy dywan, na którym spały dzieci, zwinął się i wszyscy się znaleźli na Antarktydzie. Było to działanie kostki przeciwne do wypowiedzianego życzenia.
Tak wiele dzieje się w tej książce, że nie da się tego opisać w mojej recenzji. Podoba mi się, że dzieci tworzą taką zgraną paczkę i mogą na siebie liczyć w wielu groźnych sytuacjach. Kolejną książkę z tej serii na pewno przeczytam i namawiam do tego moich kolegów.
Sebastian Owieczko, Szkoła Podstawowa Nr 26 w Białymstoku

16. Anna Michalak, Maria Szarf, DLACZEGO… ODPOWIEDZI NA POZORNIE ŁATWE PYTANIA
Jestem Ola, mam 12 lat i chodzę do V klasy. Bardzo lubię wycieczki, bo wtedy poznaję otaczający mnie świat. Ale wycieczki są rzadko i niewiele można zobaczyć, a ja jestem bardzo tego świata ciekawa, więc znalazłam super sposób, by poznawać go szerzej i dokładniej. Czytam dużo książek.
Jedną z nich postaram się wam zaprezentować. Jest to książka popularnonaukowa pt. ,,Dlaczego… Odpowiedzi na pozornie łatwe pytania".
Już sama okładka zachęca do czytania. Kolorowe ilustracje i piękne zdjęcia dodają uroku tej pozycji. Książka zawiera bardzo dużo ciekawostek o otaczającym nas świecie. Niejednokrotnie zaskoczyły one mnie, a nawet moją mamę i tatę (bo z nimi często czytam). Szeroki zakres wiadomości w niej zawartych często przydaje się m. in. przy odrabianiu pracy domowej.
Kiedy pojawiły się pieniądze? Jak odczytać mapę? Dlaczego trawa jest zielona? Skąd się bierze deszcz? Odpowiedzi nie tylko na te pytania znajdziecie w książce ,,Dlaczego…" Wystarczy po nią sięgnąć.
Aleksandra Jankowska, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

17. Ewa Nowacka, KILKA MIESIĘCY, CAŁE ŻYCIE
Od dziecka lubię czytać książki. Mama mówi, że je pożeram. Najbardziej lubię książki o zwierzętach, ponieważ je kocham. Mam już kota, psa i dwa króliki - są tylko moje. Marzę, żeby zostać weterynarzem.
Ale wracając do czytania… Ostatnio przeczytałam książkę Ewy Nowackiej pt . ,, Kilka miesięcy, całe życie". Bohaterem tej książki jest 13-letni Piotrek, który mieszka w Warszawie, ale wakacje spędza u dziadka na wsi. Akcja utworu toczy się właśnie w czasie wakacji. Opowiada o ciekawych przygodach, jakie przeżywa Piotrek wraz z kolegami, o beztroskich zabawach, spacerach z psem, wyprawach nad rzekę. Chłopcy niejednokrotnie łamią zakazy, organizują zabronione zabawy, ale nigdy się nie nudzą.
Piotrek opiekuje się także psem dziadka - Muckiem. Bardzo przeżywa fakt, ż czasie jednej z wypraw pies zostaje pogryziony. Bohater troszczy się o niego wyjątkowo dokładnie i pies powoli wraca do zdrowia.
,,Kilka miesięcy…" to bardzo ciepła książka. Pokazuje nam jak ważna jest przyjaźń, zarówno między kolegami, jak i między człowiekiem a zwierzęciem. Ogromnie ważna jest miłość, w jednakowym stopniu dla wnuka, jak i dziadka, i że starszym ludziom należy się szacunek.
Warto przeczytać tę książkę, chociażby dlatego, że zbliżają się wakacje i może czytelnik znajdzie w niej jakieś propozycje ciekawego spędzania wolnego czasu.
Po lekturze tej książki nikt nie będzie mógł powiedzieć, że wakacje na wsi są nudne.
Emilia Bujnowska, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

18. Lucy Maud Montgomery, KILMENY ZE STAREGO SADU
Uwielbiam książki Lucy Maud Montgomery. Wszystkie części ,,Ani z Zielonego Wzgórza" należą do moich ulubionych pozycji , a ostatnio dołączył do nich ,,Błękitny zamek'' i ,,Kilmeny ze Starego Sadu". Chcę napisać o tej ostatniej.
Młody Eryk Marshall po ukończeniu Uniwersytetu obejmuje posadę nauczyciela w małej miejscowości na Wyspie Księcia Edwarda. Nie wie jak bardzo ta decyzja odmieni jego życie. Spotyka tam piękną dziewczynę, która od urodzenia jest niepełnosprawna - nie mówi. Eryk pokocha ją od pierwszego wejrzenia. Ale czy zdoła pokonać trudności, jakie napotka na swojej drodze? Czy zdobędzie miłość wybranki?
Piękna i wzruszająca opowieść o potędze prawdziwej miłości. Jak wszystkie utwory L.M. Montgomery czyta się ją przyjemnie i szybko. I mimo, że napisana ponad 100 lat temu wcale nie sprawia trudności w jej zrozumieniu. Odpowiednia lektura dla wszystkich lubiących romantyczne historie. Serdecznie polecam.
Ewelina Adaszczyk, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

19. Astrid Lindgren, DZIECI Z BULLERBYN
Wypożyczyłam ze szkolnej biblioteki książkę ,,Dzieci z Bullerbyn". Przeczytałam ją z olbrzymim zainteresowaniem, bo też pani od polskiego i pani bibliotekarka zachęcały mnie do tego.
Książka opowiada o szóstce dzieci- mieszkańcach malutkiej wioski Bullerbyn (co po polsku oznacza Hałasowo). Te dzieci to Olle, Lasse, Bosse, Britta, Anna i Lisa. Mieszkają w sąsiednich zagrodach, chodzą do jednej szkoły, wspólnie się bawią i przeżywają wspólne przygody. Dzięki swojej pomysłowości i wyobraźni urządzają fajne zabawy, m. in. wspinają się po górach, polują na dzikie bawoły są łyżwiarzami , zakładają ,,wiśniową spółdzielnię", jeżdżą na wozie z sianem, łowią raki , budują chatkę na pastwisku. Nie sposób wymienić tych wspaniałych przygód, jakie są udziałem dzieci z Bullerbyn. Czasem próbowaliśmy z moim rodzeństwem i sąsiadami ich naśladować ,ale niestety, nigdy nie było tak fajnie jak w Bullerbyn.
Bardzo spodobała mi się ta książka, polecam ją młodszym, a nawet starszym czytelnikom. Pani bibliotekarka powiedziała, że do tej książki wraca się nawet w dorosłym życiu przez wiele lat. Chciałabym żyć tak jak dzieci z Bullerbyn, mimo, że nie miały one Internetu, samochodów, telefonów ani telewizji.
Jest to książka ponadczasowa. Pokazuje jak ważna jest przyjaźń i to, że dzieciństwo to wielka frajda, która zdarza się tylko raz w życiu.
Gabriela Masłowska, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

20. Charles Dickens, OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
Uważam, że ,,Opowieść wigilijna" to książka ponadczasowa, fascynująca, dająca dużo do myślenia i młodzieży i dorosłym.
Opowiada ona o przemianie złego człowieka, znanego ze swego skąpstwa i braku dobroci w jego sercu dla bliźnich. Za najciekawsze wydarzenie uważam spotkanie głównego bohatera Ebenezera Scrooge'a z duchem w przeddzień świąt Bożego Narodzenia. Była to ciemna zjawa, duch ,który pokazał mu biedną rodzinę Boba Crachita. Było tam puste miejsce przy stole, była też trumna, a za nią jego siostrzeniec Fred. Ten widok odmienił serce starego człowieka. Zrobiło mu się żal. Postanowił zmienić swoje życie, zaczął pomagać potrzebującym.
Książkę można przeczytać nie tylko przed świętami, a co najważniejsze trzeba odmieniać swoje zachowania wobec tych, którzy są obok nas. Trzeba stawać się po prostu lepszymi.
Karolina Milewska, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny