Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
Z lekką niechęcią zaczęłam czytać pierwszą lekturę w nowym roku szkolnym, ponieważ żyłam jeszcze wakacjami. Po przeczytaniu kilku stron stwierdziłam, że jest bardzo ciekawa. Przeczytałam ją do końca i pragnę wam w skrócie opowiedzieć o jej treści i zachęcić do przeczytania . Książka opowiada o grupie przyjaciół, którzy spędzają wakacje w niewielkiej osadzie Olszyny nad rzeką Młynówką. Ula Zalewska przyjechała do swego ojca - doktora Zalewskiego , który pracuje w Olszynach. Cioteczni bracia - Marian Pietrzyk i Julek Miler - mają wspaniałe domy, a na wakacje wybrali się do dziadków. Również Pestka Ubyszówna wiele czasu spędza z mamą, ale dobrze jej też z przyjaciółmi. Mają swoje miejsce spotkań. To wyspa na rzece, stworzona przez wiosenną powódź. Dzieci uznają za własną. Pewnego dnia dowiadują się, że na ich wyspie ktoś przebywa. Niepokoi ich ten fakt i postanawiają wyjaśnić sytuację. Wkrótce poznają ,,obcego". Początkowa nieufność szybko przeradza się w prawdziwą przyjaźń. Dzieci uznają, że trzeba mu pomóc i tak czynią. Najpierw przynoszą mu jedzenie i pomagają w leczeniu skaleczonej nogi. Wkrótce poznają smutną historię jego życia. To Zenek Wójcie, nieco starszy ode Załogi. Wyruszył z odległego Wrocławia w poszukiwaniu wujka - Antoniego Janicy, który pracuje na budowie. Przemierzył autostopem odległe tereny, zanim trafił do Olszyn. Dzięki pomocy wspaniałych ludzi odnajduje prawdziwy dom i odzyskuje zaufanie do innych. Potrafi naprawić swoje błędy. Jeśli na początku powieści za wszelką cenę chciał sprawić wrażenie niezależnego i zbuntowanego, to potem mamy kontakt z rozsądnym młodym człowiekiem. Zachęcam do przeczytania utworu, gdyż narrator w ciekawy sposób ukazuje przyjaźń wśród nastolatków i trudne relacje rodziców i dzieci.
Weronika Borowska, Szkoła Podstawowa w Dubinach
2. Joanna Olech, DYNASTIA MIZIOŁKÓW oraz TARANTULA, KLOPS I HERKULES
Ostatnio przeczytałam dwie książki Joanny Olech: "Dynastię Miziołków" oraz "Tarantula, Klops i Herkules". Pierwsza jest powieścią przygodową, natomiast druga łączy przygodę z opowieścią kryminalną. "Dynastia Miziołków" jest napisana w formie pamiętnika pisanego przez głównego bohatera i opowiada o śmiesznych sytuacjach pewnej rodziny.
Miziołek opisuje wszystko zrozumiale i barwnie. Liczne problemy ze szkołą, siostrami, które nazywa Potworami, Mamiszonem, pracą Papiszona i szczurem Ogryzkiem sprawiają, że książka jest ciekawa i bardzo zabawna. Czytając ją, zaśmiewamy się do łez. Wspaniała dla całej rodziny (moi najbliżsi byli zachwyceni).
Akcja drugiej powieści -"Tarantula, Klops i Herkules" - rozgrywa się w miejscowości Witkowice, w spokojnym mieście, w którym nigdy nic się nie działo. Wszystko zmienia się, gdy
z lokalnego muzeum ktoś kradnie widokówki. W tym samym czasie w wypadku ginie mężczyzna o tajemniczej tożsamości. Okazuje się, że w bagażniku wiezie część zaginionego skarbu, co ściąga do miasteczka tłumy turystów. Dwunastoletni Karol Klops
i piętnastoletnia fanka gotyku Natalia Taran "Tula" wraz z nieocenionym psem Herkulesem, którego przygarnął Karol, włączają się w śledztwo. Z czasem dołączają do nich: siostrzenica Karola, Bella Majewska oraz Mieczysław Drzazga.
Książka trzyma w napięciu i wzbudza ciekawość. Zaskakuje niezwykłymi umiejętnościami bohaterów. Poszukiwania skarbu i rozwiązanie tajemniczej sprawy Romualda Kocienia, nadają całości niebezpieczny charakter. Ryzyko ciągnie się przez całe śledztwo młodych geniuszy. Intrygujące zdarzenia opisane w książce są dla czytelników czymś niezwykłym. Opisy wplecione w tekst, sprawiają, że chce się dalej czytać.
Wiktoria Mieczkowska, Szkoła Podstawowa w Sokołach
3. Jack Higgins, CELNY STRZAŁ
Moją ulubioną książką jest "Celny strzał" autorstwa Jacka Higginsa i Justina Richardsa, która została wydana w 2011 roku przez wydawnictwo Wilga. Jack Higgins to brytyjski pisarz. Jest autorem ponad 60 bestsellerów, które sprzedano w 250 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na 55 języków. Jego powieści doczekały się licznych ekranizacji kinowych i telewizyjnych. Jest to powieść sensacyjno-przygodowa dla młodzieży. Głównymi bohaterami są bliźnięta Jade i Rich. Po wielu niebezpiecznych przygodach rodzeństwo ma nadzieję, że pod nieobecność swojego ojca, który jest tajnym agentem, w końcu znajdą czas na odpoczynek, przyjemności i dobrą zabawę. Niestety, zostają wplątani w kolejny spisek.
Poruszana w utworze problematyka wojenna i wiele intryg związanych z przejęciem władzy w kraju jest nadal aktualna. Książka bardzo mnie zainteresowała. Nie mogłam się oderwać od lektury, ponieważ powieść jest pełna nieoczekiwanych wydarzeń.
Akcja rozgrywa się w 1990 roku w południowym Iraku oraz w teraźniejszości w Anglii, Iraku i Arabii Wschodniej. Książka nie znudzi nikogo. Akcja utworu jest wartka, dynamiczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów. Powieść czyta się jednym tchem.
Rodzeństwo wiele razy musi stawić czoło niebezpiecznym ludziom, którzy nie cofną się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Z trudnych sytuacji zawsze ratuje je ojciec.
Język doskonale oddaje realia życia. Na łatwość czytania wpływa lekki styl.
Ten ciekawy utwór został starannie wydany. Okładka książki posiada ciekawą szatę graficzną. Według mnie książka jest wartościowa, ponieważ jest ciekawa i rozwija wyobraźnię oraz poszerza zasób słownictwa. Przedstawia problematykę, która jest ciągle aktualna. Książkę tę warto przeczytać i polecić innym. Każdy kto sięgnie po tę powieść na pewno się nie zawiedzie. Mnóstwo strzelanin i pościgów z całą pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych czytelników. Czas przeznaczony na jej czytanie nie będzie czasem straconym. Książka ta jest doskonała zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. Dodatkowo przystępna cena zachęca do zakupu. Może stanowić doskonały prezent dla osób, które bardziej cenią literaturę niż wirtualny świat.
Magdalena Brzeziak, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łomży
4. Andrzej Iwan, SPALONY
Bezkompromisowa i szczera do bólu autobiografia, jednej z najbarwniejszych postaci ,,Złotej ery polskiego futbolu’’. Nie jest to szczęśliwa historia życiowego zwycięzcy.
To najszczersze wyznanie byłego reprezentanta polski, zdobywcy wielu nagród i świetnego piłkarza, ale też alkoholika, rozrabiaki i człowieka, który jest żywym przykładem na to, że od samego szczytu, prowadzi ekspresowa droga na sam dół. Na stronach tego znakomitego wydawnictwa, możemy się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, nie tylko o historii naszego futbolu, ale przede wszystkim o kulisach tego co nasi rodzice i dziadkowie mogli oglądać jedynie z wysokości trybun. Iwan nie cukruje nam, piękną opowieścią o uczciwej, sportowej rywalizacji w duchu ,,fair play’’. Odsłania nam ,,backstage’’ piłki nożnej od możliwie najgorszej strony, gdzie nie brakuje korupcji, układów i z góry przewidzianych rezultatów. ,,Spalony’’ nie zamyka się jedynie w tematach sportu. Jest przede wszystkim o życiu, dlatego zajrzeć do niej może każdy, bo sposób w jaki w tej autobiografii została opisana rzeczywistość PRL jest wręcz niesamowity, a młodzieży może się wydawać niezwykle abstrakcyjny. W opowieści pana Andrzeja najbardziej urzekła mnie szczerość. Szczerość, która obaliła wiele krążących mitów, a wiele plotek i domysłów zamieniła w fakty. Podobnie z ludźmi. Po tym co przeczytałem, nie na każdego będę patrzył w ten sam sposób,
co kiedyś…
Mateusz Decyk, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku
5. Piotr Żak, PIŁKA NOŻNA - HISTORIA, ZASADY, TRENING
Ostatnio czytałem książkę pt. Piłka nożna Historia Zasady Trening. Opowiada ona o historii zasadach sposobach treningu najsłynniejszych piłkarzach oraz historii piłki nożnej w Polsce. Dowiedziałem się o różnych skandalach w piłce nożnej wybitnych trenerach z Polski i świata. Polska reprezentacja miała sukcesu np. za czasów Kazimierza Górskiego ale i upadki jak np. mecz z Irlandią Północną w 2009 r. Historia piłki nożnej zasady gry są bardzo ciekawe. Serdecznie polecam do przeczytania tej książki.
Jakub Kupiński, Gimnazjum w Jaświłach
6. Lucy Maud Montgomery, ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
"Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery to powieść obyczajowa, która pierwszy raz ukazała się w USA w 1908 roku. Kanadyjskie wydanie książki przypadło na rok 1942, kiedy autorka zmarła. Niezwykła popularność przygód Ani sprawiła, że L.M. Montgomery napisała jeszcze wiele książek, czyniąc Anię ich główną bohaterką, np. "Ania z Avonlea", "Ania na uniwersytecie", "Ania z Szumiących topoli", czy "Wymarzony dom Ani".
Akcja powieści rozpoczyna się, gdy główna bohaterka ma 11 lat, a kończy, gdy jest 47 - letnią kobietą. Wydarzenia rozgrywają się w końcu XIX w., około 100 lat temu. Ania Shirley przybywa na Zielone Wzgórze na skutek pomyłki, ale w końcu pozostaje tam pod opieką państwa Cuthbertów - Maryli i Mateusza. Poznajemy ją jako wesołą, inteligentną dziewczynkę. Wrażliwą na piękno otaczającej przyrody oraz otwartą i szczerą w kontaktach z ludźmi. Mocą wybujałej wyobraźni zmienia świat wokół siebie - nadając mu kolor i ożywienie.
Z wielką ciekawością śledziłam losy Ani, jak z dziewczynki zmienia się w młoda kobietkę; jej przygody, naukę i poczynania w nowym środowisku, co jest głównym tematem powieści. Jej akcja toczy się w małym miasteczku - Avonlea na Wyspie Księcia Edwarda. Tu wszyscy się dobrze znają, pomagają sobie, odwiedzają się. Do takiego właśnie środowiska trafia dziewczynka - marzycielka i trzpiotka, tak różna od miejscowych ludzi. Nie jest wcale łatwo w takich warunkach się zaaklimatyzować. Tu przeżywa: zachwyt, że wreszcie ktoś ją pokocha; gwałtowną rozpacz - nie chcą jej, bo nie jest chłopcem; ciekawość mimo wszystko, poczucie samotności i odrzucenia. Jest niezwykle interesującą osóbką.Za najciekawsze wydarzenie w jej życiu uznaję fakt, jak w złości rozbija drewnianą tabliczkę na głowie Gilberta, kolegi z klasy. Na uwagę zasługuje również moment, gdy przez pomyłkę upija Dianę podczas podwieczorku oraz farbuje sobie włosy na zielono, oczywiście też przez pomyłkę.
Książka jest napisana prostym językiem. Zawiera wiele opisów przyrody, które widziane oczami Ani są naprawdę urocze. Jej szata graficzna nie jest zbyt bogata. Okłada przedstawia postać Ani w dużym, różowym kapeluszu.
"Ania z Zielonego Wzgórza" to powieść, którą polecam do przeczytania każdej mojej rówieśniczce. Przygody głównej bohaterki, jej ciekawa osobowość, łącznie z wadami i wybujała wyobraźnia, sprawiają, że staje się ona bliska czytelnikowi i wiarygodna. Sprawia to, że lekturę czyta się "od deski do deski" z wielkim zainteresowaniem. Jedyną jej wadą jest brak ilustracji.
Aleksandra Sobocińska, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łomży
7. Małgorzata Musierowicz, KŁAMCZUCHA
Aniela Kowalik to córka zamieszkującego w Łebie rybaka. Pewnego dnia w rodzinnym miasteczku spotyka - jak to twierdzi - miłość swojego życia. Chłopak, w którym zakochała się dziewczyna, to Paweł pochodzący z Poznania. W Łebie pobędzie jeszcze jeden dzień, a już jutro będą musieli się pożegnać. Po wyjeździe Pawełka, Aniela wpada na szalony pomysł. Postanawia zapisać się do Liceum Poligraficznego w Poznaniu, aby być jak najbliżej ukochanego. Plan dziewczyny udaje się, lecz nie bez kłopotów. Nowe życie przysporzy jej nie tylko zawodów miłosnych, ale również problemów z samą sobą.
Anielę na początku powieści ciężko polubić, gdyż jest ukazana jako osoba mocno trzymająca się swoich racji, uparta i mało życzliwa wobec ludzi. Jej główny problem to używanie kłamstwa, nawet w błahych sytuacjach. Jednak z czasem bohaterka zaczyna rozumieć, że jej zachowanie odstrasza potencjalnych przyjaciół.
"Kłamczucha" jest moją ulubiona książką z serii "Jeżycjada" autorstwa Małgorzaty Musierowicz ze względu na ogromną dawkę humoru. Ciężko było nie wybuchnąć śmiechem czytając opisy sytuacji czy osób.
Nie ma w tej książce jakichś wielkich zwrotów akcji i nie czuć napięcia oczekiwania, co będzie dalej. Jest to wręcz idealna lektura na długie, zimowe wieczory, które już wkrótce nadejdą.
Aleksandra Stachyra, Publiczne Gimnazjum Nr 17 Integracyjne w Białymstoku
8. Anna Onichimowska, DALEKI REJS
Książka, w której zakochałam się od pierwsze strony, nosi tytuł "Daleki rejs", a napisała ją Anna Onichimowska. Głównym bohaterem jest Paweł, który dostaje listy od tajemniczego Dżejmsa. Nie zdradzę Wam kim jest nadawca niezwykłych listów. Rodzina Pawła składa się z mamy, dziadka i brata. Jego tata zajmował się badaniami różnych kultur i zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Książka jest bardzo wzruszająca. Każdy kto ją przeczyta będzie pod jej wrażeniem i sięgnie po kolejną część "Gdzie jesteś tatusiu?"
Weronika Sic, Szkoła Podstawowa nr 45 w Białymstoku
9. Maria Konopnicka, WIELKA WYPRAWA DO LASU
Nie wszyscy lubią czytać książki. Większość woli oglądać telewizję, a czytając wzbogacamy naszą wiedzę.
Ostatnio czytałam książkę Marii Konopnickiej pt. ,,Wielka wyprawa do lasu’’. Jest to bardzo ciekawa choć krótka książka. Ma ona kolorowe ilustracje. Podczas czytania bardzo mi się podobała. Ciekawe są w niej przygody misia i Plastusia, którzy martwili się, że ich ciotce zginęła szczotka. W poszukiwaniu szczotki przeżyli wiele ciekawych przygód. Czytając wyobraziłam sobie wszystkie te sytuacje i przygody. Książka nie musi być gruba, żeby była interesująca. Ważne jest, aby przygody w niej zawarte, wciągały podczas czytania. Warto czytać, bo wtedy uruchamiamy naszą wyobraźnię.
Uważam, że książka jest dobrym sposobem na nudę, Można ją wszędzie ze sobą zabrać. Podczas czytania można także, reagować śmiechem lub płaczem. Bardzo polecam czytanie książek wszystkim, nie tylko dzieciom.
Patrycja Zawistowska, Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
10. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
Ostatnią książką, którą przeczytałem, była lektura "Ten Obcy’’ autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Opowiada ona o interesujących przygodach pięciorga, młodych przyjaciół. W skład ich grupy wchodzą: Ula, Pestka, Marian, Julek i Zenek - tajemniczy chłopiec, który niespodziewanie pojawia się na wyspie. Ich miejscem spotkań jest wyspa, na której spędzają większość swojego czasu. Młodzież uczy się rozumienia innych i pomagania sobie nawzajem. Jednak największą zagadką i kłopotem staje się Zenek, ponieważ ma problemy rodzinne a co za tym idzie wiele innych, zwłaszcza tych osobowościowych. Ula też nie ma dobrej relacji z ojcem. Oboje początkowo unikają siebie. Natomiast Marian i Julek są kuzynami. Starszy opiekuje się młodszym. Pestka ma ze wszystkimi dobre relacje. Książka ma charakter powieści psychologicznej. Porusza tematy relacji między młodzieżą a dorosłymi. Mimo upływu czasu ciągle zaskakuje czytelników swoją aktualnością.
Po przeczytaniu tej powieści zrozumiałem bardzo wiele rzeczy, a przede wszystkim to czym jest przyjaźń.
Patryk Strzymiński, Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
11. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
W ponadczasowej powieści psychologicznej ,,Ten Obcy" autorstwa Ireny Jurgielewiczowej młodzież ciągle odnajduje coś dla siebie ważnego. Przedstawiona historia chłopca Zenka Wójcika robi wrażenie mimo agresji świata Internetu, Ipadów, Ipodów itd. Główny bohater przypadkowo trafia na wyspę należącą do czworga przyjaciół: Pestki, Uli, Mariana, Julka. Zenek skryty, nieufny, zamknięty w sobie, spragniony miłości szuka spokoju i bezpiecznego miejsca. Jego podróż grubymi nićmi szyta podsuwa problem braku domu, gniazda rodzinnego. Bratnią duszą dla Zenka okazuje się być jedna z dziewcząt. Moim zdaniem, ta książka jest lekturą obowiązkową, zwłaszcza że w dużej mierze może zastąpić lub uzupełnić dialog z dorosłymi na trudne tematy. Serdecznie polecam!
Julia Rzymska, Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
12. Paweł Beręsewicz, NA PRZYKŁAD MAŁGOŚKA
Książka ,,Na przykład Małgośka" autorstwa Pawła Beręsewicza opowiada o dziesięcioletnim Robercie, który wyjeżdża na dwa tygodnie na obóz tenisowy do Ośrodka Biały Kieł. Poznaje tam jedyną w swoim rodzaju Małgośkę, Pączka, Kubę oraz Adidasa. Razem z przyjaciółmi przeżywa wiele mrożących krew w żyłach przygód, warto podkreślić, że słowo krew będzie odgrywało w powieści dużą rolę. Treningi zajmują grupie znaczną część czasu i przybierają rozmaite formy. Podczas jednego z nich, pod okiem Wampira, wyruszają w nocy do lasu, aby sprawdzić swoją odwagę i dotrzeć do wyznaczonego celu. Młodzież angażuje się w różne działania. U boku Roberta Małgośka czuje się bezpiecznie, co daje jej możliwość wspierania pani Oli. Wspólnie ratują trenerkę przed atakiem "krwiopijcy", który ku ich zdziwieniu okazuje się być normalnym człowiekiem z dużymi kłami i nienaturalnie bladej cerze. Finałowy mecz tenisowego turnieju deblowego podnosi krew w żyłach czytelnika, ale jednocześnie nabiera symbolicznego sensu i podsumowuje fabułę powieści. Moim zdaniem powieść Pawła Beręsewicza zasługuje na szczególną uwagę, jej humor, czasem kąśliwy, ironiczny styl może być niezłą lekcją pisania dla młodych literatów. Wspomnę jeszcze, że dzięki tej książce młodzież może przyjrzeć się potocznemu językowi, którym posługuje się na co dzień. Z autor trafnie opisuje problemy dzieci i młodzieży. Możemy znaleźć tu wiele cennych rad i uwag. Serdecznie polecam!
Małgorzata Drewnowska, Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
13. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
Powieść Ireny Jurgielewiczowej pt. 'Ten obcy', to opowieść przygodowa, opisująca wakacyjne przygody przyjaciół, mieszkających w Olszynach. Celem książki jest przybliżenie nam życia Uli, Pestki, Mariana i Julka oraz tytułowego bohatera Zenka.
Zenek był w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej jak i fizycznej. Jego matka zmarła, a ojciec się nim nie zajmował. Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak po drodze skaleczył sobie nogę i musiał zatrzymać się w Olszynach do czasu, kiedy nie wyzdrowieje. Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Zamieszkał na wyspie, gdzie codziennie pomagali mu nowi znajomi. Z początku im nie ufał, jednak po pewnym czasie uwierzył w ich dobre chęci. Czy Zenek odnajdzie wujka Antoniego? Czy może zamieszka w Olszynach na stałe? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Książka 'Ten obcy' zrobiła na mnie duże wrażenie. Nauczyła mnie, że tak na prawdę nikt nie jest 'obcy' nawet jeśli różni się od nas stanem materialnym, pozycją w społeczeństwie, wiekiem czy poglądami. Zawsze pozostaje człowiekiem i można się z nim zaprzyjaźnić.
Dzieło Ireny Jurgielewiczowej jest warte przeczytania. Autorka dokładnie opisuje każdego z bohaterów i związane z nimi przygody. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Jest ciekawa, czasem nawet poruszająca. Polecam ją i życzę miłej lektury
Daniel Zaręba, Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
14. Joanne Kathleen Rowling, HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU
Ostatnią książka, którą przeczytałem z zapartym tchem, jest "Harry Potter i więzień Azkabanu" J. K. Rowling. Intrygująca książka, której fabułę stanowi powrót znanego już ucznia Harry’ego na trzeci rok nauki do akademii magii. Okazuje się, że z Azkabanu, czyli największego więzienia na świecie, uciekł Syriusz Black. W związku z tym nauczyciele nie pozwalają Harry’emu chodzić do Hogsmed, jedynej wioski, którą zamieszkują czarodzieje. Harry zaczyna się bać, bo coraz częściej zaczyna widzieć ponuraka (omen śmierci).Gdy Harry wracał pociągiem, do Hogwartu, pojawił się w nim dementor (zjawa, która wysysa wszystkie szczęśliwe wspomnienia). W szkole, chociaż mówiono mu, żeby nie wychodził poza jej teren to mimo wszystko nakładał pelerynę-niewidkę i wychodził. W Hogwarcie nie raz atakowali go dementorzy, więc poprosił profesora Lupina (nauczyciela obrony przed czarną magią), aby go nauczył bronić się przed dementorami. Na koniec roku po egzaminach Harry wraz z Herminą i Ronem poszli do, Hagrida aby z nim porozmawiać. Tam znaleźli Parszywka(szczura Rona). Kiedy wracali Parszywek strasznie się kręcił aż uciekł. Kiedy Ron go gonił, wskoczył na niego czarny pies i go ugryzł w nogę. Aby dowiedzieć się więcej, polecam przeczytać książkę. Moim zdaniem będzie to czas oryginalnie i fascynująco spędzony.
Paweł Kalinowski, Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
15. Camila Lackberg, SYRENKA
Szósta część rewelacyjnej serii kryminalnej. We Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Kilka miesięcy później, przypadkowy przechodzeń trafia na zwłoki mężczyzny w zmarzniętym jeziorze. Sprawa staje się jeszcze bardziej tajemnicza, gdy przyjaciel zamordowanego mężczyzny, Christian, otrzymuje listy z pogróżkami. Niedługo potem ginie kolejny mężczyzna, a policja dostrzega powiązanie pomiędzy zbrodniami. Śledztwo sięga daleko do przeszłości, a jego wyniki są niespodziewane…
W najnowszej części cyklu, autorka zdecydowanie bardziej skupiła się na zawirowaniach kryminalnych, zmniejszając rolę wątków obyczajowych, co wyszło tej książce na dobre. Ogromną rolę odgrywa psychika bohaterów, ich wewnętrzne problemy, rozterki, a nawet choroba psychiczna. Myśli mordercy przewijające się w toczącej się opowieści, są poplątane, chaotyczne, a przez to wręcz przerażające…
"Syrenka" odzwierciedla ludzkie problemy, z którymi spotykamy się na co dzień, ale nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ nie dotyczą nas bezpośrednio.
W powieści niezwykle podoba mi się miejsce akcji - Fjallbacka. Mógłby to być równie dobrze Sztokholm, Goteborg, czy inne wielkie miasto, ale klimat szwedzkiej prowincji niezwykle mi odpowiada. Kiedy czytam bogate opisy, w odmętach mojej wyobraźni przenoszę się w miejsce akcji całego utworu. I pomimo brutalnej i mrożącej krew w żyłach fabuły, dobrze mi tam i nie mam ochoty wracać do rzeczywistości.
"Syrenkę" i całą serię książek szwedzkiej pisarki polecam na zimne i długie wieczory. Na pewno czas przeznaczony na lekturę tej powieści nie będzie czasem zmarnowanym. Sama muszę się przyznać, że książka nieco mnie zdenerwowała. Rozwiązanie całej zagadki czeka nas w następnej części. Nie mogę się wprost doczekać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania…
Katarzyna Bojarska, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku
16. Alex Scarrow, TIME RIDERS
Serdecznie polecam serię książek "Time riders" Alexa Scarrow’a. Do tej pory powstały 3 tomy. Seria napisana przez Scarrowa opowiada o losach trójki ludzi. Wszystko zaczęło się w Chicago w 2044 roku, kiedy Waldstein wynalazł podróże w czasie. Liam O’Connor powinien utonąć w 1912 roku. Maddy Carter powinna zginąć w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Sal Vicram powinna spłonąć w pożarze w 2026 roku. Cała trójka dostała drugą szansę i została zwerbowana do tajnej organizacji chroniącej ludzi przed zmianami w czasie. Aby nikt nic nie podejrzewał, siedziba tej drużyny została umieszczona w Nowym Jorku w 2001 roku w dniach w dniach 10-11 września. Bazę otacza dwudniowa bańka czasowa. Oznacza to, że czas "restartuje się" 11 września powraca do 10. Bohaterowie książek zajmują się naprawianiem zła, wyrządzonego przez inne podróże w czasie. Czy drużyna sobie poradzi? Czy sami nie wywołają kontaminacji czasowych? Czy odkryją siedziby innych drużyn? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając tę serię.
Ida Milewska, Gimnazjum w Szumowie
17. Luca Caoli, SEKRETY LA ROJA
Ostatnio przeczytałam książkę pt. "Sekrety la Roja", włoskiego dziennikarza Luca Caoli. Opowiada o kulisach życia piłkarzy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010. Jest to książka głównie dla fanów tego sportu i reprezentacji piłkarskiej Hiszpanii. Przedstawia dużo wywiadów, zdjęć i wiadomości o piłkarzach. Bardzo polecam
Katarzyna Pieńkowska, Gimnazjum w Szumowie
18. Małgorzata Musierowicz, OPIUM W ROSOLE
Bardzo zaciekawiła mnie książka Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w rosole". Opisuje ona losy małej dziewczynki, która w swym rodzinnym domu nie zaznała miłości. Uważam, że naprawdę warto przeczytać tę książkę, ponieważ uczy czytelnika, że nie wolno kłamać oraz skłania do poważnych przemyśleń na temat: "Jacy jesteśmy dla innych ludzi". Gorąco polecam tę książkę i myślę, że wielu ludziom przypadnie ona do gustu.
Dawid Pękała, Gimnazjum w Szumowie
19. J. R. R. Tolkien, WŁADCA PIERŚCIENI. DWIE WIEŻE
Ostatnio przeczytałem książkę pt. "Władca Pierścieni. Dwie Wieże". Opowiada ona o losach hobbita Frodo, który dostał misję zniszczenia Pierścienia Władcy. Frodo był spokojnym mieszkańcem Shire. Zmienił się bardzo, gdy dostał Pierścień od swojego wuja Biba. Ten ukradł go przebiegłemu Gollumowi, który chce odzyskać własność. Podczas podróży do Mordoru, czyha na pana Frodo wiele niebezpieczeństw. Towarzyszy mu wierny i oddany sługa Sam.
Książka spodobała mi się ze względu na zwroty akcji i charakter głównych bohaterów. Polecam ją nawet osobom, które mało czytają. Jestem pewien, że każdy doceni kunszt pisarski J. R. R. Tolkiena
Daniel Mostowski, Gimnazjum w Szumowie
20. Barbara Piotrkowska-Dubik, LALECZKI Z PAPIERU
Książkę "Laleczki z papieru" przeczytała mi mama. Wypożyczyła ją dla siebie, a potem przeczytała ją nam: mnie i mojemu bratu. Czytała nam tą książkę od początku do samego końca. Mama nie zrobiła przerwy w czytaniu, a my nie prosiliśmy jej o to. Słuchaliśmy. A kiedy skończyła, po prostu położyliśmy się razem spać wtuleni w siebie. Nikt z nas nic nie powiedział, widzieliśmy tylko jak w trakcie czytania mamie drżał głos, a łzy spływały po policzkach. I nam było jakoś nieswojo. Historia dzieci takich jak my, niewinnych, bezbronnych, pragnących stabilizacji i miłości, oraz zwykłego poczucia bezpieczeństwa. Historia bardzo szczera, którą powinien poznać każdy z naszych rówieśników, każdy kto jak my z bratem marzy o zabawkach z reklamy. Czasami myślę o malutkim Jędrusiu i robi mi się smutno, że taki maluszek musiał tak wiele przejść. Dlaczego małe dzieci muszą tak często cierpieć? Dlaczego dorośli zgadzają się na taką krzywdę? Przecież to mogło spotkać każdego z nas i wtedy nie byłby tym samym dorosłym. Tak często widzę, jak mama ogląda wydarzenia i płacze, za każdego niewinnego dzidziusia, który znowu umarł. Wiem, że wtedy myśli o tym, że nas ma, że jesteśmy zdrowi, a ona ma pracę. Często mówi nam, że najbardziej cieszy się, że może kupić nam chlebek, ubranka, że mamy domek, chociaż pożyczony.
Życzę wszystkim dzieciom, aby miały rodzeństwo tak kochające, jak to z książki "Laleczki z papieru". Chciałabym też, aby ludzie przeczytali tą książkę, bo mówi o miłości, o której dzisiaj mało kto pamięta wśród laptopów, smartfonów i sterty zabawek. Ja będę do nie wracać, zawsze wtedy, gdy mama powie mi, że chciałabym zbyt wiele, gdy zapomnę się w tym szalonym świecie. I na pewno przeczytam ją kiedyś moim dzieciom, aby wiedziały, że miłość wszystko słodzi.
Aleksandra Zatorska, Szkoła Podstawowa nr 44 w Białymstoku

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny