Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piąta lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Henry Neff, GOBELIN. PIES Z ROWAN
Chciałbym wam przybliżyć książkę autorstwa Henry’ego H. Neffa pod tytułem "Gobelin. Pies z Rowan" (tytuł oryginalny "The Tapestry. The Hound of Rowan"). Jest to pierwsza powieść tego autora, która zyskała dużą popularność wśród młodych ludzi na całym świecie i w Polsce. Książka jest pierwszą z pięciotomowej serii, cztery z nich zostały wydane (piąta aktualnie powstaje), w Polsce tylko trzy. Wszystkie tomy składają się w jedną spójną całość i są opowieścią fantastyczno - przygodową. Autor umieścił wydarzenia opisane w książkach we współczesnym świecie. Sięgnąłem po nią, ponieważ skłonił mnie do tego jej opis znaleziony w wydawnictwie "Świat Książki".
Pierwsza część, tak jak i dwie pozostałe, które przeczytałem opowiada o przygodach dwunastoletniego Maxa McDanielsa, który jest "spadkobiercą mocy" dawno już nieżyjącego, potężnego czarodzieja. Max trafia do szkoły dla czarodziejów w Rowan - miejscowości położonej w Wielkiej Brytanii. Z czasem zadamawia się i poznaje szkołę, tereny wokół niej i kolegów z klasy. Świat przedstawiony w książce jest bardzo ciekawy i intrygujący. To historia chłopca, który musi chronić ludzkość (w większości nieświadomą zagrożenia), przyjaciół i rodzinę, przed złym, pradawnym i wielce potężnym demonem Astarothem. Porusza również temat przeznaczenia i walki dobra ze złem. Czy to plus, nie wiem, ponieważ było już wiele książek, które nawiązywały do tych tematów i na pewno wiele jeszcze powstanie. "Gobelin. Pies z Rowan" nie kryje inspiracji Harrym Potterem, którego autorką jest J. K. Rowling, a nawet czerpie z tej opowieści garściami i podobieństwo, niestety, jest zbyt widoczne. Na szczęście, w miarę jak czytamy, książka zaczyna tracić powiązanie z treścią powieści J.K. Rowling. Niestety, w pierwszym tomie jest ich za dużo.
Książka wizualnie wygląda ładnie, aczkolwiek rozkleiła się po moim trzecim przeczytaniu. Myślę, że nie powinno to jednak wpłynąć na waszą decyzję o kupnie, bądź wypożyczeniu, tej pozycji. Powieść jest godna polecenia, jak konto w pewnym banku.
Cezary Sawicki, Technikum Budowlano - Geodezyjne w Białymstoku

2. Andrzej Sapkowski, OSTATNIE ŻYCZENIE
Przygodę z książkami autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, uznawanego za mistrza polskiej literatury fantasy, rozpocząłem od serii opowiadań o wiedźminie , a dokładnie od ,,Ostatniego życzenia" . Książkę tą polecił mi kolega, który tak jak ja, lubi ten gatunek literacki. W trakcie czytania byłem zauroczony jej niebanalną fabułą i niezwykłym poczuciem humoru autora . Zacząłem dosłownie pochłaniać kolejne tomy "Sagi o wiedźminie". Cykl wiedźmiński składa się z dwóch tomów opowiadań , a także z pięciotomowej powieści - tzw. sagi wiedźmińskiej. Aby w pełni nadążyć za wartką akcją sagi, radziłbym rozpocząć lekturę od dwóch tomów opowiadań pod tytułem ,, Ostatnie życzenie"i ,, Miecz przeznaczenia", które przybliżą nam charakter licznych postaci występujących we wszystkich siedmiu tomach. Głównymi bohaterami sagi są Geralt i Ciri . Geralt to wiedźmin - mutant zajmujący się zabijaniem za pieniądze potworów. Ciri natomiast to księżniczka, następczyni tronu Cintry . Losy tej z pozoru niewiele mającej ze sobą wspólnego dwójki osób wiąże ze sobą przeznaczenie, odgrywające w sadze dość znaczącą rolę . Splot zdarzeń sprawia , że Geralt, człowiek trzeźwo stąpający po ziemi, przyjmuje w końcu opiekę nad Ciri - dzieckiem niespodzianką, co całkowicie zmienia jego los . W miarę rozwoju fabuły poznajemy liczne interesujące postacie drugoplanowe . Jest więc Yennefer - złośliwa czarodziejka bliska zarówno Geraltowi jak i Ciri, wiecznie pakujący się w kłopoty bard Jaskier, czy też pełen poczucia humoru krasnolud Yarpen wraz z wesołą kompanią. Autor stworzył w swej powieści bardzo realistyczny, spójny świat pełen ludzi , krasnoludów , elfów, niziołków , driad i innych stworzeń żyjących obok siebie . Całość oprawiona jest w niezwykłe poczucie humoru autora . Pięknie stylizowany język, liczne intrygi i świetnie opisane sceny walki budują niepowtarzalny klimat . Osobiście uważam sagę wiedźmińską za kwintesencję polskiego fantasy i polecam ją każdemu , kto jeszcze nie zapoznał się z tymi wspaniałymi książkami.
Dominik Brzozowski, Technikum Budowlano - Geodezyjne w Białymstoku

3. Andrzej Sapkowski, OSTATNIE ŻYCZENIE
"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej" - tymi słowami zaczyna się historia Geralta z Rivii.
"Saga o wiedźminie" to klasyka polskiej literatury fantasy. Andrzej Sapkowski porzedził kilkutomowy cykl losów wiedźmina Geralta zbiorem opowiadań, zapoznających nas ze specyfiką i postaciami całej sagi. Geralt dorastał w Kear Morhen, gdzie przeszedł szereg mutacji i morderczy trening, dzięki któremu stał się wiedźminem, czyli płatnym zabójcą potworów. Pierwszy tom cyklu pt. "Ostatnie życzenie" składa się z siedmiu opowiadań, w których poznajemy bohaterów całej sagi oraz wiedźmiński fach.
Książka zaczyna się od opowiadania pt. "Wiedźmin", w którym poznajemy tragiczny los Addy - córki króla Foltesta. Z powodu klątwy dziewczyna zaraz po urodzeniu umiera, a następnie zmienia się w potwora, który nęka mieszkańców Wyzimy. Z kolei "Ziarno prawdy" opowiada o historii młodzieńca zamienionego w potwora, którego miłość omal nie doprowadziła do zguby. Z opowiadania pt. "Mniejsze zło" dowiemy się, dlaczego Geralt będzie nazywany później Rzeźnikiem z Blaviken. W "Kwestii ceny" poznajemy królową Cintry, Calatnhe i jej córkę Pavettę, których losy splotą się z losami wiedźmina. Zaś opowiadanie "Kraniec świata" to historia poznania Jaskra - barda, najlepszego przyjaciela wiedźmina." Głos rozsądku" przewija się przez całą książkę i jest jej zakończeniem. Nie zdradzam, co wydarzyło się w "Ostatnim życzeniu", ponieważ jest to, moim zdaniem, najciekawsze opowiadanie z całego zbioru. Świat stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego wciąga niesamowicie od samego początku oraz nie daje o sobie zapomnieć po przeczytaniu. Sapkowski nie boi się ani wzniosłych słów, ani wulgaryzmów. Do tego dochodzi ironiczny humor, który często pojawia się w dialogach i zabawach frazeologizmami. "Ostatnie życzenie" jest moją ulubioną książką i myślę, że każdy miłośnik polskiej fantasy powinien ją znać.
Dawid Michalczuk, Technikum Budowlano - Geodezyjne w Białymstoku

4. Mark Twain, PRZYGODY TOMKA SAWYERA
Książkę, którą polecam to lektura Marka TWAINA ,, Przygody Tomka Sawyera’’. Jest to opowieść przedstawiająca przygody bohatera, chłopca który jest łobuzem. Razem z drugim bohaterem Huckiem Finem poszukują zakopanego skarbu. Podczas poszukiwania widzą morderstwo. Kiedy rozgrywa się proces, Tomek Sawyer mówi wszystko co widział tamtego wieczoru. Morderca jest na sali. Kiedy Tomek rozpoznaje postać, to sprawca ucieka przez okno. Co było dalej przeczytajcie sobie sami. Zachęcam do przeczytania tej książki bo jest ciekawa.
Damian Orłowski, Szkoła Podstawowa w Jaziewie

5. Maria Kruger, TO MY! DWA KAPCIUSZKI
Książka Marii Kruger pt. "To my ! Dwa kapciuszki!" bardzo mi się spodobała. Opowiada o dwóch kapciuszkach, które mają ciekawe przygody. Pewnego słonecznego dnia Mama Gosi wróciła z zakupami, wyjęła paczkę w której były dwa niebieskie kapciuszki z szarymi futerkami i oczkami z guziczków. Tymczasem zielona kapusta, i inne warzywa tez chciały je zobaczyć, ale spadły na podłogę. Zachęcam do przeczytania tej książki.
Magdalena Orłowska, Szkoła Podstawowa w Jaziewie

6. Maria Kruger, TO MY! DWA KAPCIUSZKI
Szczególnie zachęcam do przeczytania powieści Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo". Składa się ona z pięciu części, które można czytać niezależnie od siebie nie znając pozostałych. Bohaterami jest trójka dzieci, która przeżywa wiele fantastycznych i niebezpiecznych przygód. Świat realny przeplata się z magicznymi zdarzeniami. To książka pełna humoru a jednocześnie opowiada o ważnych sprawach w życiu. Przeczytajcie choć jedną część a wciągnie was tak, że przeczytacie wszystkie!
Szymon Kapla, Szkoła Podstawowa w Jaziewie

7. Michael Wagner, TATA I JA ZABAWA START!
Książkę, którą chciałbym polecić to "Tata i ja zabawa start!". Autorem jest Michael Wagner. Głównymi bohaterami są tata-Phil Undy i synek- Josh Undy. To ciekawa książka opowiadająca o przygodach ojca i syna. Możemy z niej czerpać pomysły jak spędzić czas wolny. Są tam też rozmaite łamigłówki i gry, a także śmieszne teksty i obrazki. Na pewno warto ją przeczytać.
Daniel Korenkiewicz, Szkoła Podstawowa w Jaziewie

8. Eleanor Hodgam Porter, POLLYANNA
Główną bohaterką książki jest pełna energii Pollyanna. Ma jedenaście lat . Po śmierci ojca przeprowadza się pod dach swej ciotki Polly. Tata nauczył ją cudownej gry w zadowolenie - cieszenia się z rzeczy których nawet ona czasem nie rozumie . Surowa kobieta próbuje sprowadzić dziewczynkę z świata fantazji do realistycznego . Jednak sama szybko zaraża się grą . Wkrótce Pollyanna zyskuje przyjaźń wszystkich mieszkańców miasteczka . Przeżywa wiele chwil , nieraz mrożących krew w żyłach. Pewnego dnia znajduje na ulicy małego , bezbronnego kociaka i przygarnia go. Następnie pojawia się pies , lecz panna Polly nie umie odmówić siostrzenicy . Po psie zapoznaje się z bezdomnym chłopcem w jej wieku. Znajduje mu dom . O dalszych losach Pollyanny dowiecie się z książki. Zachęcam do przeczytania tej fascynującej powieści , ponieważ jest naprawdę ciekawa i pouczająca . Uczy nas wspomnianej wcześniej gry w zadowolenie - wyszukiwania rzeczy dobrych i radosnych w smutnych i przytłaczających.
Izabela Rutkowska, Szkoła Podstawowa w Jaziewie

9. Barbara Kosmowska, DZIEWCZYNKA Z PARKU
Mam na imię Małgosia i od kilku lat chodzę na Koło Miłośników Biblioteki. Ostatnio pani poleciła mi książkę Barbary Kosmowskiej "Dziewczynka z parku".
Jest to opowieść o Andzi, która chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dziewczynka mieszka tylko z mamą, ponieważ pół roku temu straciła tatę. Obie na swój sposób przeżywają stratę bliskiej osoby. Mama cały czas rozmyśla o stracie męża, z kolei dziewczynka stara się o tym zapomnieć. Tata Andzi był zapalonym miłośnikiem przyrody i właśnie po nim córka odziedziczyła to hobby. Dziewczynka tęskni za swoim tatą, za wspólną grą w chińczyka, rozmową przy stole oraz wspólnym obserwowaniem przyrody. Jej najlepszym przyjacielem jest Jeremiasz. Chłopczyk pomaga jej w trudnych chwilach, przywraca uśmiech na jej twarzy. Gdy dziewczynka powoli zapomina o stracie ojca, jej mama również nabiera sił do życia i coraz łatwiej im się żyje. Jest to bardzo ciekawa i pełna wzruszeń książka opowiadająca o tym jak trudno pogodzić się z odejściem bliskich. Opowiada o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym co mamy najcenniejszego. Ta książka jest jedną z moich ulubionych, gdyż nie raz prawie doprowadzała mnie do łez .
Małgorzata Bondaruk, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

10. Joanna Olech, DYNASTIA MIZIOŁKÓW
Nazywam się Kasia, wcześniej nigdy nie lubiłam czytać, ale gdy dołączyłam do Koła Miłośników Biblioteki, to cały mój wolny czas spędzam przy książkach. Do tej pory przeczytałam wiele książek. Moim zdaniem na uwagę zasługuje humorystyczna książka pt. "Dynastia Miziołków" Joanny Olech, która w tym roku wpadła mi w ręce. Opowiada ona o Miziołku-chłopcu, którego imienia nikt nie pamięta, a to wszystko przez to, że gdy miał dwa lata wypowiedział rymowankę: "Aniołek, Miziołek, róża, konwalia, balia, wściekły pies". Wtedy to się zaczęło. Każdy zwraca się do niego Miziołek. Czasem myśli, że rodzice musieliby zajrzeć do metryki, żeby przypomnieć sobie jak mu dali naprawdę na imię. Chłopiec ma młodszą siostrę Kaśkę, którą nazywa Kaszydło, mamę, którą nazywa Mamiszon, a tatę Papiszon. Miziołek ma też najmłodszą siostrę, którą nazywa mały potwór. Miziołek opowiada o swoim życiu szkolnym i codziennym. Najlepszym przyjacielem chłopaka jest FIFA, który ma szczurka Gutka. Książka ta od razu mi się spodobała i mam nadzieję, że wam też się spodoba!
Katarzyna Kukiełko, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

11. Grzegorz Kasdepke, PORADNIK HODOWCY ANIOŁÓW
Książkę, którą chciałabym opisać to "Poradnik hodowcy aniołów" Grzegorza Kasdepke. Opowiada o jedenastoletniej dziewczynce o imieniu Marta. Dziewczynka ma brata Rysia, mamę, tatę i ciocię Irenkę, u której mieszkają wszyscy razem w bloku przy ulicy Conrada. Marta interesuje się aniołami. Droga do szkoły zajmuje jej zazwyczaj 5 minut, ale już powrót dużo więcej, ale dlaczego tego dowiecie się jeśli sami przeczytacie tę książkę. Marta czasem wychodzi z Rysiem na plac zabaw. W książce pojawia się też Pan Bogdan - hodowca aniołów na warszawskiej Chomiczówce, oraz Zła - czyli pani w czerwonych kaloszach, jedna z działkowiczek. Czy Matra zobaczy anioły i jaki wpływ będą one miały na dalsze jej losy dowiecie się jeśli tylko przeczytacie tę książkę. Książka ta bardzo mi się podoba, ponieważ jest ciekawa. Ma swój specyficzny charakter.
Paulina Kuczko, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

12. Ewa Nowak, DIUPA
Jestem molem książkowym, ponieważ bardzo lubię czytać książki. Mam chyba to po mamie. Od tego roku chodzę na koło biblioteczne w naszej szkole i wydaje mi się, że jeszcze bardziej pogłębiła mi się chęć czytania. Książkę "Diupa" Ewy Nowak przeczytałam już jakiś czas temu, ale utkwiła mi ona w pamięci. Sięgnęłam po nią, ponieważ zaintrygował mnie jej tytuł. Autorka opowiada w niej bardzo ciekawą historię chłopaka , który poznaje pełna energii dziewczynę Damroke. Połączyła ich papuga. Ptak nazywa się Diupa. Gdy młodzi zgubili się w lunaparku było bardzo śmiesznie. Umówili się przy wejściu do wielkiego "placu zabaw". Tak naprawdę Wiktor czekał z jednej strony, a Damroke z drugiej. Chłopak pomyślał, że ona nie przyjdzie i wszedł do środka. Tak samo zrobiła dziewczyna. W końcu się spotkali i miło spędzili czas. To książka bez obrazków, ale nie ma co się załamywać, bo ilustracje wcale nie są w tym wypadku potrzebne, aby książka byłą ciekawa. Wiktor i Damroke przeżywają dużo śmiesznych historii.
Moim zdaniem to bardzo ciekawa opowieść. Zachęcam do jej przeczytania. Jest ciekawa i pełna humoru. Lecz więcej przygód nie zdradzę.
Maja Butkiewicz, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

13. Sempe i Goscinny, NOWE PRZYGODY MIKOŁAJKA
Moją ulubioną książką są "Nowe przygody Mikołajka", dlatego uważam, że warto ją przeczytać. Opisane są w niej bardzo śmieszne przygody, i choć jest gruba to szybko się ją czyta. Po raz pierwszy czytałam ją, gdy byłam w drugiej klasie podstawówki, więc dość dawno. Nadal jednak doskonale pamiętam przygody jej bohaterów i od czasu do czasu wracam do nich z sentymentem. Bardzo mnie one wciągnęły i czytałam ją można powiedzieć jednym tchem. Ciągle chciałam wiedzieć co będzie dalej. Przeczytałam wszystkie części Mikołajka, lecz ta mi się najbardziej podoba. Najśmieszniejszym według mnie chłopakiem jest Alcest, który ciągle coś je. Najbardziej lubi czekoladowe ciasto. Zawsze bardzo się z tego śmieję. Podoba mi się również sam Mikołajek, który jest mądry choć czasem popełnia błędy. Nie jest taki gruby jak Alcest. Czasem bije się z kolegami, ale oni zawsze zaczynają. Rosół również jest śmieszny, ponieważ samo jego imię jest dziwne. Zabiera uczniom piłkę, gdy są niegrzeczni. Inne przygody też są śmieszne i ciekawe, ale ta mi się najbardziej podoba. Przeczytajcie, a na pewno też Wam się spodoba!
Aleksandra Szczepkowska, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

14. Andrzej Maleszka, MAGICZNE DRZEWO
Mam 11 lat książkę pt. "Magiczne drzewo -Czerwone krzesło" przeczytałam niedawno. Jest to bardzo ciekawa książka. Opowiada ona o zaczarowanym, czerwonym krześle i o biednej rodzinie. Ciotka Maryla siedząc na czerwonym krześle niechcący wypowiada życzenie - chce, aby rodzice trójki dzieci pracowali na statku Queen Victoria. Życzenie spełnia się i rodzice wypływają w rejs. Rodzeństwo na czas pobytu rodziców na statku zamieszkało u ciotki Maryli. Po jakimś czasie dzieci jednak postanowiły uciec do rodziców, a ciotkę zamienić w małe dziecko. Dzieci wędrowały przez pola, lasy, aby lżej było pokonać drogę wyczarowały traktor. Rodzeństwo nie umiało kierować pojazdem, a więc poprosiło ciotkę. Wszyscy przeżywają wiele przygód, aż w końcu dzięki światłu latarni, wyczarowanym przez magiczne krzesło, wskakują na statek rodziców. Dzieci zamieniają rodziców w normalnych i są szczęśliwe. A co jeszcze przytrafiło się tym wspaniałym dzieciom dowiecie się jeśli przeczytacie książkę.
Julia Murawska, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

15. Lauren Brooke, POWROTY
Lauren Brookes urodziła się w Anglii. Z młodości wyniosła zamiłowanie do koni, gdyż mieszkała na wsi. Jej powieści zawierają wiele emocji takich, jak smutek, strata, ból. Napisała dwie serie książek dla dziewcząt: Heartland oraz Chestnut Hill. Książka I serii pt. "Powroty" opowiada o losach 15-letniej Amy Fleming. Jej ojciec biorąc udział, w jednym z wyścigów konnych miał wypadek. W wyniku, którego został inwalidą. Po tym zdarzeniu zostawił rodzinę. Mama Amy zdecydowała, że przeprowadzą się do dziadka, do Wirginii, lecz Lou (siostra Amy) została w Anglii. Tam Marion (matka Amy) prowadziła Heartland- schronisko dla koni przy pomocy Amy i Trega. Pewnego dnia Amy wraz z przyjaciółką Sorayą wybrały się na konną przejażdżkę. W pewnym momencie usłyszała konne rżenie dobiegające ze stodoły. Postanowiły mu pomóc, więc pojechały po mamę Amy. W tym czasie rozpętała się burza. Po uspokojeniu konia Marion wprowadziła go do przyczepy. Podczas podróży piorun uderzył w pobliskie drzewo, które przewróciło się na samochód. W wyniku tego wypadku Marion umarła, a Amy znalazła się w 8-dniowej śpiączce. Po przebudzeniu Amy bardzo źle przyjęła wiadomość o śmierci mamy. Nie potrafiła się z tym pogodzić. Po pewnym czasie Lou i dziadek urządzili jej zaległe urodziny. Amy otrzymała wiele prezentów od kolegów. Dziadek przekazał jej prezent od mamy. Amy zareagowała płaczem. Przez kilka dni bardzo cierpiała w samotności i nigdzie nie wychodziła. Po tygodniu przyszła wiadomość, że pani Bell (której pomagała rodzina Amy) nie żyła, a jej koń Kacper bardzo źle się czuje. Amy wyruszyła na pomoc. Przywiozła Kacpra do Heartlandu i pomogła w jego wyleczeniu. W tym samym czasie nauczyła Gwiazdora (konia sławnego skoczka) wchodzić do przyczepy.
W ten sposób Amy znalazła rozwiązanie na przezwyciężenie swojego bólu po stracie mamy. Opieka nad końmi stała się jej celem w życiu. Jednak to nie jest koniec przygód Amy. O jej miłości do koni dowiedzie się w kolejnej części serii.
Aleksandra Korzunowicz, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

16. Roman Pisarski, O PSIE KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ
W trzeciej klasie przeczytałam książkę "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego. Akcja opowiadania toczy się we Włoszech. Pewien kolejarz znajduje na stacji Marittima pieska i przygarnia go. Nazywa go Lampo. Piesek zaprzyjaźnia się z kolejarzem i jego trójką dzieci (Giną, Roberto i Adele). Nowy przyjaciel cały dzień spędza na stacji, a wieczorem wraca wraz z zawiadowcą do domu. Pewnego dnia Lampo zniknął, kolejarz i jego dzieci bardzo się zasmucili. Parę dni później Lampo wrócił do swoich przyjaciół. Gdy następnym razem Lampo zniknął nikt się nie martwił, ponieważ wszyscy wiedzieli, że wróci. Jednak nadszedł dzień, w którym Lampo nie wracał bardzo długo, ponieważ przytrafiło mu się coś przykrego. Dokładniej dowiecie się co, a także jak skończy się ta książka, jeśli przeczytacie przygody tego niezwykłego psa.
Zuzanna Urban, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

17. Holly Webb, SAMOTNE ŚWIĘTA OSKARA
Moja ulubiona książka nosi tytuł "Samotne święta Oskara". Napisała ją Holly Webb. Jest jedną z całej serii książek: Zaopiekuj się mną. Książka opowiada o dziewczynce Hani, która zawsze marzyła o małym piesku. Kiedy w końcu rodzice się na niego zgadzają, ona nie może w to uwierzyć. W końcu cała rodzina decyduje się na małego dalmatyńczyka, a jest to ulubiona rasa psów Hani. Mały Oskar, bo tak został nazwany, szybko przyzwyczaił się do nowego domu. Wszystko jednak się zmienia przed Świętami Bożego Narodzenia. Hania przygotowuje się do jasełek i często chodzi na próby, dlatego nie ma zbyt wiele czasu na opiekę i zabawę ze swoim ulubieńcem. Jej przyjaciel Oskar czuje się zaniedbywany i osamotniony. Przeżywa brak Hani i jej opieki. Nie wie, dlaczego Hania nie poświęca mu uwagi. Gorąco polecam tę książkę, ponieważ w szczególny sposób przygotowuje dzieci na pojawienie się w domu pupila, o którym marzy prawie każdy z nas. Książka pomaga zrozumieć, że posiadanie zwierzaka to nie tylko zabawa, ale i całe mnóstwo obowiązków. Przeczytałam prawie całą serię książek Holly Webb "Zaopiekuj się mną" i myślę, że wszystkie są godne polecenia.
Patrycja Michnowicz, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

18. Clive Staples Lewis, LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA
Niedawno przeczytałam książkę pt. ,,Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa", którą napisał C. S. Lewis. Z początku myślałam, że będzie to kolejna nudna pozycja. Jednak tak nie było. Aby lepiej zrozumieć treść książki autor na początku książki umieścił mapę krajów otaczających Narnię. Bohaterami książki są: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Dzieci mieszkają w Londynie, ale zostają wywiezione na czas wojny na wieś, gdzie mieszka Pan Profesor w swojej dużej posiadłości. Pewnego pochmurnego dnia Łucja otwiera drzwi magicznej szafy i znajduje się w skutej wiecznie lodem krainie Narnii. Spotyka tam fauna Tumnusa. Miłego pół człowieka, pół konia, który zaprasza ją do swego domu, gdzie miło gawędzą sobie i ucztują. Dziewczynka dowiaduje się, że jest on sługą złej czarownicy i musi porwać Łucję. Jeśli tego nie zrobi będzie miał duże kłopoty. Niespodziewanie zmienia decyzję i Łucja wraca szczęśliwie do rodzeństwa. Rodzeństwo nie chce uwierzyć w przygodę siostry. Po kilku dniach Łucja ponownie wchodzi do szafy, a za nią niepostrzeżenie wślizgnął się Edmund. Spotyka tam złą Białą Czarownicę, jednak jakie przygody będą miały dzieci dowiecie się jeśli przeczytacie do końca tę książkę.
Katarzyna Radziwońska, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

19. Ferenc Molnar, CHŁOPCY Z PLACU BRONI
Jedną z moich ulubionych książek jest książka Ferenca Molarna "Chłopcy z Placu Broni". To historia chłopców (Chłopców z Placu Broni), którzy walczą o swój plac z grupą Czerwonych Koszul. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka, ponieważ jest ona pełna przygód i wiary w to co się robi, a także w swój zespół. Najbardziej spodobała mi się zaciętość w walce i miłość do swoich przyjaciół Erno Nemeczka - głównego bohatera książki. Pomimo swego wzrostu udowodnił, że jego dusza jest wielka. Poświęcił się dla placu. Gdy szpiegował wroga wpadł do jeziora, przeziębił się i zachorował. Pomimo, że był chory postanowił pomóc swym kolegom w walce. Pokonał przywódcę przeciwników czym udowodnił, że jest silny i godny innego stanowiska w drużynie. Niestety stan Nemeczka pogorszył się i chłopiec zmarł. Przyjaciele Nemeczka nigdy go nie zapomnieli i starali się go naśladować. Uważam, że książka jest bardzo piękna i pouczająca na pewno warto ją przeczytać.
Emilia Malkiewicz, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

20. Particie St. Jonh, ŚWIETLISTA GWIAZDA
Moją ulubioną książką jest ,,Świetlista gwiazda" Patricie St. Jonh’a. Opowieść o małej Kinzi bardzo mnie wzruszyła. W ogóle historia jej rodziny była ekscytująca, gdyż najmłodsza córka z ich rodziny była niewidoma. Niestety ich ojciec umiera. Matka nie wie co zrobić ze sobą i z dwójką dzieci, więc wychodzi powtórnie za mąż. Dzieci jednak nie polubiły ojczyma. Kobieta wiedziała, że jeśli jej nowy wybranek dowie się, że Kizia jest niewidoma to dziewczynkę może spotkać ciężki los. Ojczym zmusi dziewczynkę do żebrania na ulicy, bądź też jeśli będzie mu się opłacało sprzeda ją jakiemuś żebrakowi. Jak najdłużej starała się to ukryć. Wysłała swego starszego syna, Hamita do pewnej lekarki. Brat podczas całej podróży opiekuje się siostrą. Bardzo podziwiam Hamita za jego odwagę. Sami widzicie, że do tej pory jest to smutna historia. Miłośników klasyki dziecięcej zachęcam do przeczytania tej książki, gdyż jest naprawdę wzruszająca, zachwyciła wielu czytelników. Jeśli komuś podobają się takie typy książek to zachęcam do przeczytania też między innymi: ,,Tęczowy ogród", ,,Mój przyjaciel Rocky", ,,Potrzebuje przyjaciela" i inne książki Patricia St. Jonh’a .
Klaudia Mierzwińska, Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny