MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna 2023. Ponad osiem tysięcy wiernych przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W Krypnie pojawiło się ponad osiem tysięcy wiernych. To najliczniejsza pielgrzymka w archidiecezji białostockiej
W Krypnie pojawiło się ponad osiem tysięcy wiernych. To najliczniejsza pielgrzymka w archidiecezji białostockiej archibial.pl
Ponad 8 tysięcy pielgrzymów przybyło w sobotę wieczorem do Krypna, biorąc udział w Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Rodzin. To już 39. pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, tym razem odbywała się pod hasłem „Maryja Matka nadziei”.

Pielgrzymka rodzin do Krypna 2023

Pielgrzymka do Krypna to najliczniejsza pielgrzymka archidiecezji białostockiej. Jest czasem zawierzenia opiece Maryi dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Pielgrzymka wyruszyła z Białegostoku w sobotę o godz. 7 rano spod archikatedry białostockiej. Do Krypna pielgrzymowali jednak także wierni spoza Białegostoku. Ogółem na miejscu zameldowało się ponad osiem tysięcy pątników z różnych parafii woj. podlaskiego. Łącznie pielgrzymowały 32 grupy archidiecezji.

Krypno to także sanktuarium rolników. Na uroczystość odpustową Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybyli w sobotę również rolnicy z terenu archidiecezji, aby modlić się oraz poświęcić ziarno pod przyszły zasiew.

Wraz z pielgrzymami do Krypna przybyli m.in.:

  • bp Henryk Ciereszko,
  • około 50 kapłanów,
  • 8 kleryków,
  • 10 sióstr zakonnych.

Organizatorzy naliczyli ponad 60 wózków z maluchami. Najmłodszym pielgrzymem była sześciotygodniowa Alicja, najstarszy liczył 84 lata.

39. Pielgrzymka Rodzin do Krypna. Nawiązanie do rodziny Ulmów

Na miejscu liturgię odprawiał abp. Józef Guzdek, metropolita białostocki. W homilii nie brakowało nawiązania do dzisiejszej beatyfikacji rodziny Ulmów. Tłumaczył, że kluczem do zrozumienia niezwykłej historii tej rodziny była ich głęboka wiara.

Aby zrozumieć decyzję podjętą przez Ulmów, warto wyobrazić sobie, że to my jesteśmy w sytuacji matki lub ojca, którzy uciekają przed oprawcami, mając w ramionach dziecko. Kogo wtedy chcielibyśmy spotkać na swojej drodze? Ulmów czy kogoś, kto nawet nie uchyli drzwi, by dać nam nadzieję na przeżycie? Oni, dając schronienie żydowskim rodzinom, dali im nadzieję na przeżycie wojennej gehenny - mówił abp. Józef Guzdek..

Hierarcha zachęcał pielgrzymów, by Rodzina Ulmów była dla nich autorytetem i wzorem małżeńskiej i rodzinnej wspólnoty. Nie brakowało także nawiązania do dzisiejszej sytuacji geopolitycznej i wojny na Ukrainie.

Kiedy Rosja napadła na Ukrainę, potok kilku milionów uchodźców wojennych zmierzał w głąb Polski przez Podkarpacie, szukając schronienia i bezpiecznej egzystencji. Mieszkańcy tej części Polski, w większości ludzie bardzo religijni, mówiąc na co dzień Bogu "tak", w sposób zachwycający Europę i świat, jako pierwsi podali im kromkę chleba i otworzyli podwoje swoich domów. Za nimi poszła cała Polska - dodał abp. Guzdek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny