Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Peleton Pamięci - Białystok uczci 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Gabriela Turko
Peleton Pamięci - Białystok uczci 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.
Peleton Pamięci - Białystok uczci 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. UM Białystok
Białystok uczci 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. W przeddzień rocznicy- 16 września 2018 odbędzie się Peleton Pamięci, poświęcony ofiarom sowieckiej napaści. Mieszkańcy miasta przejadą rowerami trasę związaną z tym ważnym wydarzeniem historycznym.

Sowieci dokonali napaści na Polskę 17 września 1939. Podczas tego wydarzenia Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys żołnierzy. Poległych natomiast było ok. 7 tys. Ponadto dochodziło wtedy do grabieży dóbr narodowych lub prywatnych: obrabowano biblioteki, archiwa oraz zbiory dzieł sztuki.

W niedzielę (16 września 2018) o godz. 18.00 uczestnicy peletonu wyruszą z Placu Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym. Pierwszym ich przystankiem będzie ul. Akademicka 26, przy willi prezydenta Seweryna Nowakowskiego.

Następnie trasa będzie przebiegała przez ul. Ogrodową 2, gdzie w latach 1944-1945 mieściła się siedziba kontrwywiadu wojskowego „Smiersz” oraz areszt śledczy.

Kolejny postój będzie przy ul. Traugutta (Dworzec Fabryczny), gdzie znajduje się obelisk. Upamiętnia on wywózkę tysięcy obywateli polskich na Syberię i do Kazachstanu w latach 1940-1941. W tym miejscu uczestnicy peletonu zapalą znicze i odśpiewają Hymn Sybiraków.

Zobacz także: Żołnierze świętowali, mieszkańcy podziwiali. Festyn 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego

Przejazd zakończy się na dziedzińcu Pałacu Branickich, gdzie 20 września 1939 spotkali się dowódcy wojsk sowieckich i niemieckich w celu podziału zajmowanych ziem Polskich. Dodatkowo podczas Peletonu Pamięci będzie oddawany hołd prezydentom Białegostoku, którzy stali się ofiarami sowieckiej represji.

– Będzie to już drugi taki peleton, poprzedni zorganizowaliśmy w ubiegłym roku – poinformował Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku. – Wybraliśmy dość nietypową formę przypominania o wrześniowej radzieckiej agresji na Polskę po to, by zachęcić jak najwięcej białostoczan do udziału w tym przedsięwzięciu.

Na zakończenie peletonu uczestnicy obejrzą projekcję multimedialną, która zostanie wyświetlona na fasadzie Pałacu Branickich. Film ukaże początki niepodległości Białegostoku, okres międzywojenny oraz okupację sowiecką w naszym mieście.

Będzie podwyżka 500 plus? 1000 plus - możliwa waloryzacja programu 500+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny