Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park naukowo-technologiczny. Budowa ruszy wiosną.

Aneta Boruch
Tak będzie wyglądał białostocki park naukowo-technologiczny
Tak będzie wyglądał białostocki park naukowo-technologiczny Fot. www.bialystok.pl
Każdy może zgłosić propozycję znaku, który będzie firmował białostocki park naukowo-technologiczny. W najbliższych dniach rozpocznie się też przetarg na budowę dwóch pierwszych budynków.

Propozycje logo parku można nadsyłać do magistratu do dziewiątego grudnia. Szczegóły konkursu są na stronie urzędu miejskiego. Na zwycięzcę czeka nagroda w postaci laptopa.

Jednocześnie trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia budowy dwóch pierwszych budynków, które będą go tworzyć. W pierwszym znajdzie się centrum technologiczne. w drugim - inkubator technologiczny i administracja. W sumie będzie to 13 tysięcy metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych.

- Wkrótce ogłaszamy przetarg na ich wykonanie - mówi Małgorzata Piekarska, pełnomocnik prezydenta ds. parku. - Myślę, że stanie się to w najbliższych dniach. Ich budowa ruszy na wiosnę.

Miasto podpisało już umowę na sfinansowanie większości inwestycji z funduszy unijnych. Cały czas trwa też poszukiwanie firm, które chciałyby w parku prowadzić działalność.

- Rozmawiamy z nimi i podpisujemy pierwsze listy intencyjne - mówi Małgorzata Piekarska. - W tej chwili mamy dwa, z lokalnymi przedsiębiorcami. Reprezentują branżę maszynową. Prowadzimy też rozmowy z przedstawicielami firm informatycznych.

Od ubiegłego roku trwa budowa ulic prowadzących do parku i niezbędnej infrastruktury. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.

Białostocki park naukowo-technologiczny powstaje na terenie bezpośrednio sąsiadującym z białostocką podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będą w nim prowadzone badania naukowe. Znajdą tu także miejsce firmy inwestujące w innowacyjne technologie.

Przedsiębiorcy będą mogli wynająć tu powierzchnie biurowe na preferencyjnych warunkach. Maksymalna cena wydzierżawienia jednego metra powierzchni wyniesie 20 zł. Do tego miasto przygotowuje cały system zniżek.

Główny cel powstania parku to zapewnienie młodym, lokalnym innowacyjnym firmom dobrych warunków do działania.

To jeden z dwóch najdroższych obecnie projektów miasta. Całość ma kosztować 127 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny