Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park historyczno-kulturowy

Aneta Boruch
Wojciech Wojtkielewicz
Jest pomysł, aby uratować pofabryczną, historyczną część miasteczka, a zarazem dostarczyć turystom informacji o jego ciekawej przeszłości. Inspiracją był pomysł ze Zgierza, który tak promuje swoje domy tkaczy. Utworzenie parku kulturowego umożliwi też starania o pieniądze na zadbanie o architekturę miasteczka.

Park kulturowy nie tylko będzie chronił historyczną zabudowę naszego miasta, ale też pozwoli nam ubiegać się o pieniądze na remonty i restaurację zabytkowych obiektów - uzasadnia pomysł Tomasz Ołdytowski, pełnomocnik gminy Supraśl. - Chodzi o ujednolicenie używanych materiałów, kolorystyki, detali architektonicznych.

W Supraślu powstał projekt, by wyodrębnić i oznakować obszar zwany parkiem kulturowym. Objąłby on historyczną część miasta z XVI-wiecznym zespołem klasztornym oraz część XIX-wieczną, obrazującą rozwój przemysłu włókienniczego w Supraślu. Oba te obszary wpisane są do rejestru zabytków, bo są bardzo wartościowe pod względem urbanistycznym i historycznym.

Na tym nie koniec, bo trzy lata temu do rejestru został wpisany również zabytkowy staw młynowy wraz z groblą i jazem spiętrzającym wodę. On także jest unikatowym przykładem inżynierii wodnej i warto go pokazywać turystom.

Dokładne granice parku zostaną jednak wyznaczone dopiero wtedy, gdy będą już konkretne założenia projektu. Bo na razie prace nad nim są jeszcze na bardzo wstępnym etapie. To dopiero hasło, miastu bardzo jednak zależy na szybkim wprowadzeniu go w życie.
Władze Supraśla przyznają, że pomysł utworzenia takiego parku zaczerpnęły z kontaktów z innymi miastami. W tym przypadku - ze Zgierzem, z którym Supraśl ma podpisaną umowę o partnerstwie. Tam już kilka lat temu rozpoczęły się prace nad wytyczeniem takiego wyjątkowego, najcenniejszego historycznie obszaru. W Zgierzu będzie to Park Domów Tkaczy.

A przecież Supraśl ma równie bogatą i interesującą włókienniczą przeszłość. Chce ją przypomnieć, wypromować i przyciągać turystów.

- Nie ma jeszcze takiego parku kulturowego w województwie podlaskim - podkreśla Tomasz Ołdytowski. - Być może nam uda się go utworzyć jako pierwszym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny