MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątka z przełomu tysiącleci - zdjęcie Anno Domini 2000

(uu)
B. F. Skok
To zdjęcie na finał naszej akcji - Białostoczanie wchodzący w nowe tysiąclecie. Zostało zrobione zaledwie trzy lata temu, dokładnie 25 czerwca 2000 roku, a plac przed Teatrem Dramatycznym wygląda już zupełnie inaczej. Nie ma trawników, wyłożony jest granitowymi płytami, zbudowana została fontanna.

A Białostoczanie? Czy przez te trzy lata zmienili się bardzo. Nasz fotoreporter Bogusław Skok zrobił wtedy ponad 70 ujęć. Chciał, żeby każdego było widać. I widać! Policzył też dokładnie, ilu Białostoczan stanęło przed obiektywem. Na plac przyszło 2063 osób.
Na to zdjęcie pewnie już teraz patrzy się ze wzruszeniem. W pierwszym rzędzie stoi blondyneczka, ubrana tak jak dzieci z końca XIX, początku XX wieku, w nieśmiertelną białą bluzeczkę z marynarskim kołnierzem. Mogła mieć siedem, osiem lat. Teraz jest już pewnie nastolatką. Na przód wysunęła się też pani w szarym kostiumie z czerwoną różą w ręku. Nie patrzy w obiektyw, uśmiecha się tajemniczo, jest rozmarzona. Czy przypomni sobie o czym wtedy tak myślała?
A czy w ogóle Białostoczanie pamiętają co się wydarzyło tego dnia, 25 czerwca 2000 roku? Od rana na dziedzińcu przed Pałacem Branickich trwał Jarmark Świętojański. Pojawili się na nim pracownicy "Porannego" i zapraszali wszystkich na godz. 14, na pamiątkowe wspólne zdjęcie na skwerze pod Teatrem Dramatycznym. Już godzinie wcześniej na umówione miejsce przyszedł Dariusz Kuczyński:
- Za 100-200 lat mnie już nie będzie - mówił. - A ktoś zobaczy jak dzisiaj stałem na tym skwerze.
Potem powoli zaczęli schodzić się inni ludzie. O godz. 14 wszyscy, ponad 2000 osób zaczyna krzyczeć: "Białystok", "Dwa tysiące", a potem Piotr Bąk, absolwent białostockiego liceum muzycznego, odegrywa na wiwat hejnał miasta na trąbce. Nasz fotoreporter zaczyna "rozstawianie". Przesuwa tłum trochę w prawo, trochę w lewo. Białostoczanie słuchają cierpliwie. Potem prze kilka minut słychać trzask migawki i po wszystkim. Roześmiani Białostoczanie rozchodzą się.
Wśród zebranych był też inżynier Michał Roszko, który pamięta początki budowy Teatru Dramatycznego w latach 30. W 1933 był kierownikiem prac na Plantach. - To było zupełnie inne miasto - wspominał. - Potomni na kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat zobaczą jak wyglądał stary Białystok, Anno Domini 2000.
Pamiątkowe zdjęcie zostało przekazane przez redakcję do Książnicy Podlaskiej. Jest skopiowane na materiale Cibachrome o trzystuletniej gwarancji. Może za 100 lat, w roku pańskim 2100, ktoś zorganizuje podobną akcję do naszej, a cykl o minionym stuleciu będzie rozpoczynała fotografia Białostoczan zrobiona przed Teatrem Dramatycznym 25 czerwca 2000 roku.

Chociaż nasza akcja dobiegła już końca, ciągle czekamy na zdjęcia z prywatnych zbiorów Czytelników, które mogłyby wzbogacić kolekcję o wielkich wydarzeniach w Białymstoku w minionym stuleciu. Najciekawsze opublikujemy i opiszemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny