MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Skweru im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. Zobacz jak wygląda i jak bawili się mieszkańcy podczas Festynu Samorządności

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W niedzielę (26 maja) w centrum Białegostoku odbyło się uroczyste otwarcie Skweru im. Pawła Adamowicza i Festyn Samorządności
W niedzielę (26 maja) w centrum Białegostoku odbyło się uroczyste otwarcie Skweru im. Pawła Adamowicza i Festyn Samorządności Urszula Łobaczewska
W niedzielę (26 maja) odbyło się oficjalne otwarcie Skweru im. Pawła Adamowicza. W uroczystościach, oprócz prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, wojewody, marszałka, radnych miejskich wziął też udział m.in. brat Pawła Adamowicza poseł Piotr Adamowicz czy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz oczywiście mieszkańcy Białegostoku. Jednak otwarcie skweru nie było jedyną atrakcją tego dnia. Na placu pomiędzy ulicami Malmeda, Spółdzielczą i Białówny odbył się również Festyn Samorządności, podczas którego białostoczanie mogli się pobawić i zrelaksować.

Otwarcie Skweru im. Pawła Adamowicza

Wszystkich zgromadzonych, zarówno białostoczan jak i gości specjalnych powitał o 13 prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Po krótkich przemówieniach oficjalnie otwarto skwer imienia Pawła Bogdana Adamowicza - nieżyjącego już prezydenta Gdańska. Został on zaatakowany nożem w 2019 roku, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, niestety zmarł. Białostocka Rada Miasta w 2019 roku nadała pośmiertnie Pawłowi Adamowiczowi tytuł honorowego obywatela Białegostoku.

Ludzie rodzą się, tworzą i umierają, czasem niestety giną w tragiczny sposób, tak jak Paweł Adamowicz - mówił Tadeusz Truskolaski. - Ideały i wartości jednak nie przemijają. Pamięć o Pawle Adamowiczu pozostaje z nami. Wspominamy jego życie, oddanie wolności i samorządności, jego tragiczną śmierć, która przeobraziła to życie w legendę. Tę legendę umacnia między innymi nasz skwer.

Na terenie skweru mamy dwie strefy:

  • reprezentacyjną, z pomnikiem Ludwika Zamenhofa
  • rekreacyjno-wypoczynkową z fontanną i ławkami.

Do Białegostoku przyjechał brat Pawła Adamowicza

Podczas oficjalnego otwarcia nie zabrakło gości specjalnych - do Białegostoku przyjechał m.in. brat Pawła Adamowicza - Piotr Adamowicz, który wspominał brata, mówił o samorządności, ale też złożył życzenia wszystkim mamom z okazji przypadającego na niedzielę Dnia Matki.

Prezydent razem z Piotrem Adamowiczem symbolicznie odsłonili też jedną z ławek na skwerze, która zyskała miano "Ławki samorządności".

Wystartowała również fontanna, ozdobiona kulami ze stali nierdzewnej. Skwer wygląda bardzo nowocześnie i jest atrakcyjny. Można tu znaleźć różne elementy małej architektury:

  • ławki parkowe z oparciem,
  • ławki przysiadki,
  • pergola z podwieszanymi ławkami.

Powstała też nowa instalacja oświetleniowa oraz pojawiły się nowe kosze na śmieci. Wykonano nasadzenia roślin ozdobnych, a także automatyczny system nawadniania roślin. Koszt modernizacji Skweru im. Pawła Adamowicza wyniósł 2 mln 770 tys. zł.

Festyn Samorządności przyciągnął na skwer wielu białostoczan

Po części oficjalnej prezydent zaprosił mieszkańców do korzystania ze skweru - podkreślając, że to miejsce dla nich - do odpoczynku i relaksu. Zaprosił również na Festyn Samorządności, który odbywał się tuż obok skweru. Podczas festynu nie zabrakło atrakcji dla rodzin, mieszkańców młodszych i starszych. Można było m.in.:

  • pomalować sobie twarz
  • wziąć udział w animacjach
  • na dzieci czekał kącik plastyczny i malucha,
  • a na chętnych czekała bezpłatna kawa i lody.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny