MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Branickich. Rewitalizacja dobiega końca.

(ab)
(z prawej)  - zainstalowane zostaną ozdoby w kolorach białym i złotym. Największym elementem będzie złocisty orzeł, z jabłkiem w  dziobie, na kuli o średnicy około 90 cm.
(z prawej) - zainstalowane zostaną ozdoby w kolorach białym i złotym. Największym elementem będzie złocisty orzeł, z jabłkiem w dziobie, na kuli o średnicy około 90 cm. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Pawilon Pod Orłem zostanie udekorowany, pojawią się rzeźby w alei głównej i nowa zieleń. Kończy się rewaloryzacja Ogrodów Branickich.

W tym roku swoją pełną urodę odsłonią barokowe Ogrody Branickich. Koszt tej inwestycji to około 5 milionów złotych.

W ubiegłym roku oddano do użytku po rewitalizacji dziedziniec wjazdowy do Pałacu Branickich.

Odtworzono na nim dwie fontanny, zbudowano nowe alejki i ogrodzono trawniki.

Wiele prac wykonano też na tyłach najbardziej znanego białostockiego zabytku. Zbudowano Pawilon Pod Orłem, czyli ozdobną ogrodową altanę. Zaczęto też prace przy budowie czterech fontann. W tym roku będą kończone, tak, aby spacerowicze już latem mogli podziwiać urok barokowych ogrodów w pełni.

- Wchodzimy z pracami, jak tylko pogoda pozwoli - zapowiada Janusz Ostrowski, szef miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji. - Na wakacje, czyli pod koniec czerwca, salony ogrodowe zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom.

Nowa zieleń i nowe elementy dekoracyjne

Do tego czasu będzie już działał system nawadniania zieleni. Ułożone zostaną też nawierzchnie alejek - na pewnych fragmentach żwirowe, na innych z płyt kamiennych.

Natomiast firma ogrodnicza nasadzi ornamentowo bukszpany, rabaty kwiatowe i szpaler grabowy. Całość zostanie podświetlona.

W połowie lipca mają być gotowe dekoracje rzeźbiarskie Pawilonu pod Orłem. Miasto przeznaczy na nie prawie 700 tysięcy złotych. Będą to elementy w dwóch kolorach: złotym i białym. Największa będzie złocista rzeźba orła zlatującego z jabłkiem w dziobie, na kuli o średnicy około 90 cm.

Także Pawilon pod Orłem i rzeźby ogrodowe zostaną podświetlone.

Na swoje dawne miejsce wróci szesnaście rzeźb. Staną wzdłuż alei głównej. Osiem z nich to ozdobne wazony, pozostałe to m.in. postaci Bachusa, Flory, Adonisa czy Wenus.

- Do każdej z nich dopasowany jest odpowiedni cokół - opisuje Jolanta Koller-Szumska z biura kultury i ochrony zabytków z magistracie. - Rozpoczniemy ich ustawianie, gdy tylko będzie się kończyło układanie nawierzchni. Myślę, że stanie się to w kwietniu lub maju. Teraz czekamy jeszcze na pozwolenia konserwatorskie na ustawienie ich w ustalonym porządku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny