MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkomarzanie ogrodu to skuteczny sposób na walkę z komarami. Czy na ROD możesz stosować chemiczne opryski? Sprawdź, aby uniknąć kłopotów

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Marzysz o letnich wieczorach w ogrodzie bez uciążliwych komarów? Odkomarzanie ogrodu to skuteczna metoda, która pozwoli cieszyć się otoczeniem wolnym od insektów. Dowiedz się, kiedy i jak przeprowadzać ten zabieg, jakie są jego koszty oraz które metody są najskuteczniejsze. Sprawdziłam, ile kosztuje profesjonalna usługa odkomarzania i czy możesz ją przeprowadzić na działce ROD.

Spis treści

Co to jest odkomarzanie?

Odkomarzanie najlepiej przeprowadzać wiosną, zanim komary zaczną się rozmnażać. Optymalny czas to kwiecień i maj, kiedy temperatura powietrza jest wystarczająco wysoka, a owady wychodzą z hibernacji. Zabieg wykonują profesjonalne firmy DDD (dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja), korzystające z zaawansowanych urządzeń i preparatów niedostępnych w zwykłych sklepach ogrodniczych.

Podstawową metodą odkomarzania jest aplikacja środków owadobójczych, które zwalczają dorosłe komary i ich larwy. Często używa się zamgławiaczy ULV, generujących zimną mgłę z mikroskopijnymi kropelkami, które docierają do trudno dostępnych miejsc. W niektórych przypadkach stosuje się także larwicydy. Dodaje się je do zbiorników wodnych, aby zniszczyły larwy komarów, zanim te staną dorosłymi osobnikami.

Jak wygląda odkomarzanie?

Przed rozpoczęciem oprysku musisz pozbyć się z ogrodu przedmiotów, w których może gromadzić się woda (np. doniczki, miski, stare opony). Komary rozmnażają się w stojącej wodzie, dlatego trzeba pamiętać, aby nie zalegała ona na terenie działki.

Chemiczne metody odkomarzania obejmują kilka rodzajów środków owadobójczych. Są to substancje z grupy pestycydów, które zwalczają komary na różnych etapach ich rozwoju. Preparat aplikowany jest za pomocą opryskiwaczy ręcznych lub mechanicznych. Na czas oprysku należy zabezpieczyć zwierzęta domowe.

Ile kosztuje odkomarzanie?

Koszt odkomarzania zależy od kilku czynników, np. wielkości ogrodu, rodzaju użytych preparatów oraz od tego, czy chcesz zlecić usługę profesjonalnej firmie. Średnio, ceny odkomarzania wahają się od 500 do 1000 zł za ogród o powierzchni do 1000 m kw. Nieco mniej zapłacisz za pozbycie się komarów z działki, która ma nie więcej niż 500 m kw. (350-500 zł).

Działki powyżej 2000 m kw oraz posiadająca wiele drzew i krzewów – w takich przypadkach cena ustalana jest przeważnie indywidualnie.

Komary uwielbiają ciepłe i wilgotne warunki, dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać różne zakamarki w ogrodzie pod kątem stojącej wody.
Komary uwielbiają ciepłe i wilgotne warunki, dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać różne zakamarki w ogrodzie pod kątem stojącej wody. FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS

Czy na działce ROD można stosować chemiczne środki?

Odkomarzanie ogrodu lub działki rekreacyjnej (ROD) jest legalne, ale istnieją zasady i regulacje, które trzeba przestrzegać. Preparaty muszą być zarejestrowane i dopuszczone do użytku przez odpowiednie instytucje, takie jak Ministerstwo Zdrowia lub inne jednostki kontrolne w Polsce. Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 2002 r. o produktach biobójczych (Dz.U. 2002 nr 175 poz. 1433), wszystkie środki chemiczne używane do odkomarzania muszą być zarejestrowane i dopuszczone do obrotu przez odpowiednie instytucje. Stosowanie nielegalnych lub niezatwierdzonych środków jest zabronione.

W przypadku działek ROD, zarządzanych przez Polski Związek Działkowców (PZD) lub inne stowarzyszania ogrodowe, przed przystąpieniem do odkomarzania lepiej skonsultować się z zarządem danego ogrodu. Niektóre ogrody mogą mieć własne regulaminy dotyczące stosowania środków chemicznych, w tym odkomarzania. Zarząd ogrodu może wymagać zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia odkomarzania i uzyskania zgody, zwłaszcza jeśli planowane działania mogą mieć wpływ na sąsiednie działki. Dla zachowania dobrych relacji sąsiedzkich i bezpieczeństwa, warto także poinformować sąsiadów o planowanym odkomarzaniu.

Pamiętaj też, że na działce ROD możesz hodować pszczoły, dlatego odkomarzanie nie powinno być przeprowadzane w godzinach aktywności tych pożytecznych owadów. Najlepsze pory na odkomarzanie to wczesny ranek lub wieczór, kiedy pszczoły wracają do uli i są mniej aktywne.

Czy odkomarzanie jest skuteczne?

Odkomarzanie jest skuteczne, pod warunkiem że jest przeprowadzane regularnie i zgodnie z zaleceniami producentów preparatów. Jednorazowe opryski mogą przynieść krótkotrwałe efekty, dlatego zaleca się powtarzanie zabiegów co kilka tygodni w okresie letnim. Skuteczność odkomarzania zależy również od warunków pogodowych.

W typowych warunkach pogodowych, bez długotrwałych ulewnych deszczy, efekty odkomarzania mogą utrzymywać się od 6 do 8 tygodni. Jednak zazwyczaj jeden zabieg na początku wakacji wystarcza, aby cieszyć się ogrodem bez komarów przez cały sezon.

Czy odkomarzanie jest szkodliwe?

Odkomarzanie przy użyciu środków chemicznych budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście wpływu na zdrowie człowieka. Istnieje przekonanie, że rozpylanie preparatów zwalczających komary może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka.

Choć ryzyko nie jest jednoznacznie wysokie, pewne środki ostrożności są konieczne. Przy ich zachowaniu substancje zawarte w preparatach odkomarzających nie będą stanowić bezpośredniego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Jednak, wdychanie dużych ilości tych chemikaliów może prowadzić do podrażnień układu oddechowego, objawiających się kaszlem, dusznością czy podrażnieniem błon śluzowych. Osoby z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego mogą być szczególnie wrażliwe na te substancje, ale tylko wtedy, gdy bez odpowiedniej odzieży ochronnej znajdą się w miejscu przeprowadzania oprysków.

Jak zwalczyć komary metodą biologiczną?

Zwalczanie komarów metodą biologiczną polega na wykorzystaniu naturalnych procesów i organizmów do ograniczenia populacji komarów, szczególnie na etapie ich rozwoju larwalnego. Jednym z głównych środków biologicznych są larwicydy mikrobiologiczne, które zawierają bakterie Bacillus thuringiensis israelensis (Bti). Bti produkuje toksyny, które są śmiertelne dla larw komarów, ale bezpieczne dla innych organizmów wodnych, ludzi i zwierząt. Preparaty z Bti są aplikowane do zbiorników wodnych, takich jak:

Larwy komarów spożywają te bakterie podczas filtracji wody, co prowadzi do ich śmierci, zanim zdążą przekształcić się w dorosłe osobniki.

Odkomarzanie ogrodu jest skutecznym sposobem na zapewnienie komfortu podczas letnich wieczorów. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń producentów preparatów i przeprowadzać zabiegi zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, chroniąc zarówno swoje zdrowie, jak i środowisko.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny