MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 2023 roku profil PUE ZUS będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców

opr. Andrzej Matys
ZUS
Od nowego roku każdy przedsiębiorca, zarówno ten, który zatrudnia kilka osób, jak i płacący składki wyłącznie za siebie, będzie zobowiązany do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczas taki ustawowy obowiązek mieli jedynie płatnicy rozliczających składki za więcej niż pięć osób.

Profil PUE ZUS dla przedsiębiorcy daje wiele możliwości, pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale również odbieranie korespondencji z Zakładu. Pracodawca ma też stały dostęp do informacji o zwolnieniach lekarskich swoich pracowników, a jego chory pracownik nie musi dostarczać do firmy zwolnienia w formie papierowej do firmy. Jeśli profilu PUE nie ma, pracownik nadal musi przedłożyć wydrukowane zwolnienie.

Czytaj również:

- Od przyszłego roku, zmieniają się przepisy, które zobowiązują każdego płatnika składek, do posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. I nie ma tutaj znaczenia, czy przedsiębiorca odprowadza składki tylko za siebie, czy też zatrudnia jedną, dwie, czy więcej osób - profil PUE będzie obligatoryjny. To właśnie na profil w PUE ZUS będzie przychodziła korespondencja z Zakładu, dlatego ważne jest, aby konto pozostawało aktywne, by nie przeoczyć istotnych dla płatnika informacji z ZUS-u– wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w podlaskim.

Każdy płatnik musi założyć taki profil do końca grudnia tego roku. W razie niedopełnienia tego obowiązku to ZUS złoży płatnikowi profil do 31 stycznia 2023 roku. Płatnik będzie musiał jednak przekazać do ZUS-u swój adres elektroniczny.

Czytaj również:

– Dobrze byłoby samemu założyć taki profil i bez pośpiechu zapoznać się z funkcjonalnością PUE. To tam ZUS będzie kierował korespondencję do płatnika, warto wiedzieć, gdzie jej szukać, jak na nią odpowiadać, czy też wysyłać wnioski do ZUS-u. Jeśli ktoś chciałby uzyskać wyjaśnień czy wsparcia, nasi pracownicy chętnie służą pomocą. Poradę można także otrzymać korzystając z e-wizyty w ZUS, czyli wideorozmowy z naszym ekspertem, lub osobiście w każdej placówce Zakładu. Na miejscu nasi pracownicy pokażą też funkcjonalność PUE ZUS i możliwości, jakie platforma stwarza – zachęca rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Nowe regulacje wprowadzają możliwość podpisywania dokumentów elektronicznych do ZUS nie tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jak dotychczas), ale również podpisem zaufanym albo podpisem osobistym osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów.

Założenie profilu na PUE ZUS jest bardzo proste. Zajmie ono nie więcej niż kilka minut.

  • Żeby móc korzystać z profilu zaufanego na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego indywidualnego konto.
  • Płatnicy sami mogą on-line założyć profil na PUE ZUS i następnie go potwierdzić przy pomocy bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAP-u.

Czytaj również:

Jak dodaje rzeczniczka, ZUS organizuje internetowe szkolenia na temat funkcjonalności PUE. - Warto skorzystać z takiej możliwości i zapoznać się z rozwiązaniami, jakie daje ta platforma. Informacje o szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Szkolenia i wydarzenia”. Wszystkie szkolenia są bezpłatne i może z nich korzystać każda chętna osoba - podkreśla Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny