MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ZUS-ie 12.07.2023, które dotkną każdego. Co warto wiedzieć?

Redakcja Strefy Biznesu
Najnowsze wiadomości z ZUS-u na Twitterze
Najnowsze wiadomości z ZUS-u na Twitterze Tomasz Czachorowski
ZUS prowadzi swój profil na Twitterze. Jeśli pobierasz któreś ze świadczeń - takich jak emerytura, renta itp. warto być z informacjami na bieżąco. Jakie posty ostatnio opublikował ZUS na Twitterze?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, powstał w 1934 roku. Jego zadaniem jest pobieranie składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, a następnie przyznawanie odpowiednich świadczeń. Zarówno wysokość składek, jak i przyznawanych później świadczeń mogą nieznacznie zmieniać się co roku. Na twitterowym koncie ZUS znajdziesz m.in. informacje na temat świadczeń, które mogą Ci przysługiwać.

Najnowsze informacje z ZUS-u: 12.07.2023

💻 Szef @KAS_GOV_PL insp. Bartosz Zbaraszczuk na konferencji #ZUS „EMC – zmieniający się świat administracji” przedstawił #eUrządSkarbowy⬇️

https://t.co/hTCaP67Ymf


📊 Na koniec I kwartału 2023 r. stan #FUS wyniósł 10,8 mld zł, w tym środki pieniężne to 4,1 mld zł.

🏦 Fundusz nie miał zobowiązań z tytułu pożyczek z budżetu państwa, ani kredytów.

Pełen raport z #daneZUS⬇️
https://t.co/PYrJuy5eP5 https://t.co/1J2ABzbW5Z


@OrzelBartlomiej @BarGlar @Kuba_Bartosik W 2023 r. odpis z FUS na działalność ZUS w stosunku do zaplanowanych przychodów wyniesie 1,42%.


@m_cslsk @delestoile @OrzelBartlomiej Wydatki ZUS nie mają wypływu na wysokość świadczeń, gdyż są refundowane z budżetu.


📲 Na konferencji "EMC - zmieniający się świat administracji" minister @jciesz z @CYFRA_GOV_PL opowiadał o aplikacji #mObywatel.

@mObywatelGOV

Całe wystąpienie w centrali #ZUS⬇️
https://t.co/BckqhoH0ap


📊 W okresie od stycznia do maja 2023 r. #ZUS wypłacił świadczenia dla:
🧑‍🦳 6,2 mln emerytów,
🧑‍🦽 548 tys. osób, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy,
👩‍👧‍👦 1,2 mln osób, które pobierały rentę rodzinną.

Więcej #daneZUS w "Informacji o wybranych świadczeniach… https://t.co/uuah66roWd https://t.co/knmImR13vR


🤒 Największy udział w wydatkach z #FUS na pozostałe świadczenia miały wypłacone zasiłki chorobowe. Ich kwota w I kwartale 2023 r. przekroczyła 4⃣ mld zł.

🗓️ Rok do roku przeciętna wysokość zasiłku wzrosła o 10,9 proc., a liczba dni zasiłkowych spadła o 6,7 proc.

Pełne #daneZUS… https://t.co/kbMRrKfOpz https://t.co/ZsEDR2iiNz


@Sorbifer2 Pomiędzy ukończeniem studiów I stopnia a uzyskaniem statusu studenta studiów II stopnia za studenta, który pracuje na umowie zleceniu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne opłaca zleceniodawca. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.


@WojNow_sport Zgodnie z instrukcją plik z formularzem należy pobrać i zapisać na swoim komputerze. A następnie wypełnić i zapisać zmiany.


📍 "Od e-składki do #CSR - jak zmienia się #ZUS" to tytuł wystąpienia prof. Gertrudy #Uścińska, prezes Zakładu, podczas Konferencji "EMC - zmieniający się świat administracji".

Całość⬇️
https://t.co/Zn1HS6LeTh


📌 W okresie styczeń–marzec 2023 r. wydatki na #emerytury i #renty oraz pozostałe świadczenia finansowane z #FUS wyniosły 81,8 mld zł. To największa pozycja kosztów Funduszu.

Więcej #daneZUS👇
https://t.co/pJNDBd33Ef https://t.co/wUDW7JQn9Q


💡 Według "Informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych za maj 2023 r." od stycznia do maja #ZUS wypłacił średnio ponad 7,9 mln 👩‍🦽👨‍🦳rent i emerytur w kwocie blisko 125 mld zł.

Przeciętna wypłata świadczenia wyniosła ponad 3152 zł.

#daneZUS

Więcej przeczytasz tu⬇️… https://t.co/goYA0jIi2j https://t.co/recRNBzP6A


🔢 #300plus z programu #DobryStart na okres świadczeniowy 2023/2024 w liczbach:

✅ wnioski przyjęte do #ZUS - 1⃣ mln,
✅ liczba dzieci na złożonych wnioskach - ponad 1,4 mln.

#daneZUS https://t.co/wUIUR6n7Bd


@tucholski_marek @AdamAbramowicz1 @RadioMaryja Umowy o dzieło są zgłaszane do ZUS na formularzu RUD. W 2022 r. liczba umów o dzieło zawarta z cudzoziemcami wyniosła 55,1 tys., co stanowi 3,23% zawartych umów o dzieło. Więcej w raporcie: https://t.co/mCngXqdnqi


@DrabinskiAriel @Robert47519872 @dachsminimi @BartoszMarczuk W 2022 r. liczba umów o dzieło zawarta z cudzoziemcami wyniosła 55,1 tys., co stanowi 3,23% zawartych umów o dzieło. Więcej w raporcie: https://t.co/mCngXqdnqi


🎙️Prof. Gertruda #Uścińska, prezes #ZUS, na antenie @tvp_3:

🗨️ Poziom aktywności ekonomicznej jest bardzo duży, to wraz z rosnącymi wynagrodzeniami zapewnia wysoki poziom pokrycia wydatków z #FUS wpływami ze składek. Wyższy nawet niż zakłada ustawa budżetowa na ten rok. https://t.co/dm9hgK438Y


🔔 Konferencję "EMC - zmieniający się świat administracji" w Centrali #ZUS rozpoczęła minister @MarlenaMalag z @MRiPS_GOV_PL.

Całe wystąpienie⬇️
https://t.co/VERqbUXZep


📌 Największą pozycją przychodów #FUS w pierwszym kwartale 2023 r. były #składki na #ubezpieczenia społeczne. Ich kwota według przypisu wyniosła 74,3 mld zł i była o 16,3% wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2022 r.

Więcej #daneZUS w raporcie⬇️
https://t.co/PYrJuy5eP5 https://t.co/UFTVQxdoE7


💡 Od stycznia do maja tego roku #ZUS wypłacił przeszło 1⃣0⃣0⃣ tys. świadczeń rehabilitacyjnych na łączną kwotę prawie 1,2 mld złotych.

💰 Przeciętna wysokość świadczenia wyniosła 2 381,68 złotych.

Więcej dowiesz się z "Informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych" za maj… https://t.co/Oqv3y5Y5hX https://t.co/hyltbOwZ21


@RuchNarodowy Stwierdzenie, że "ZUS zarobił" jest nieprawdziwe i świadczy o nieznajomości podstawowych zasad systemu zabezpieczenia społecznego. Środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych finansują kilkadziesiąt rodzajów świadczeń dla ubezpieczonych, w tym emerytury i renty.


ZOBACZ KONIECZNIE

od 16 lat
Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w ZUS-ie 12.07.2023, które dotkną każdego. Co warto wiedzieć? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny