Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium astronomiczne w VII LO w Białymstoku już działa. Uczniowie mogą być bliżej gwiazd (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego mogą już korzystać z przyszkolnego obserwatorium astronomicznego. Obiekt powstał ze środków budżetu obywatelskiego.

Założeniem projektu Centrum Aktywności Kultury "Wierzbowa", który został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2016 było wybudowanie przy VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku sali widowiskowo-teatralnej, z kopułą astronomiczną na dachu.
Podczas głosowania pomysł ten poparło ponad 5,5 tysiąca osób. Dzięki temu kilka lat temu ruszyła realizacja projektu.

- Centrum powstało z autentycznej potrzeby. Społeczność szkolna tworzyła przedstawienia, wystawy i koncerty, które były adresowane do społeczności miasta. Brak odpowiedniej bazy uniemożliwiał pokazanie tego wszystkiego szerszej publiczności. Sytuacja ta zainspirowała nas do przystąpienia do starań w ramach Budżetu Obywatelskiego o salę widowiskowo-teatralną - mówi Jerzy Nowik, dyrektor szkoły.

Białystok. W VII LO otwarto obserwatorium astronomiczne

To, że projekty był nie tylko kulturalny, ale i naukowy, jest zasługą Jolanty Trofimiuk, nauczycielki fizyki i przyrody. To ona wpadła na pomysł umieszczenia obserwatorium astronomicznego na dachu sali widowiskowej.

- Mieliśmy kiedyś obowiązkowe zajęcia z astronomii na ul. Krakowskiej, w pierwszym obserwatorium w Białymstoku. Pan Andrzej Branicki tak zaszczepił we mnie te obserwacje, że w momencie kiedy zostałam nauczycielem jedynym moim marzeniem było to, żeby w szkole w której pracuję też było takie miejsce - zdradza nauczycielka.

Po wielu latach oczekiwania w 2021 roku udało się zrealizować projekt. Jednak dopiero od niedawna, dzięki środkom z budżetu miasta, zakupiono profesjonalny teleskop.

- Dzięki niemu możemy cieszyć się z nowych możliwości i sięgać gwiazd, do których dążymy - mówi dyrektor.

W środę (5 października) odbyło się oficjalne otwarcie obserwatorium. Zebrani w VII LO goście mieli okazję na własne oczy zobaczyć zobaczyć jego możliwości.

A tych jest sporo. Kopuła może być zdalnie sterowana przez internet z dowolnego miejsca na ziemi. Obserwacje astronomiczne są przeprowadzane z pełną automatyzacją. Zamontowano także aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Obraz światłowodem przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie lub do sali bezpośrednio pod kopułą i prezentowany na ekranie monitora. Nad jakością obrazu czuwa wyspecjalizowany komputer wraz z oprogramowaniem sterującym teleskopem i kopułą obserwacyjną.

- Teleskop jest przeznaczony w głównej mierze do obserwacji słońca. Jest jednak na tyle uniwersalny, że użytkownik w łatwy sposób może przekonwertować jego budowę. I wtedy teleskop będzie służył zarówno obserwacjom nocnym, kiedy będzie można podziwiać księżyc czy planety, także obserwacjom dziennym, chociażby otaczającej nas przyrody - opowiada Wojciech Burzyński, prezes białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Podkreśla też, że obiekt przy VII LO jest pierwszym przyszkolnym obserwatorium astronomicznym z tak profesjonalnym sprzętem w województwie podlaskim.

Łączny koszt inwestycji to ponad 4,1 mln zł.

Środowe wydarzenie uświetniły wokalne, taneczne i teatralne występy uczniów VII LO. Uczestnicy otwarcia obserwatorium mieli też okazję zobaczyć stworzony przez młodzież pokaz mody.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny