MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy skaner RTG w Budzisku to najnowsza broń do walki z przemytem. Zobacz zdjęcia!

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Nowy skaner RTG w Budzisku to najnowsza broń do walki z przemytem
Nowy skaner RTG w Budzisku to najnowsza broń do walki z przemytem Podlaska KAS
Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wzbogaciła się o nowoczesny skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów. Urządzenie znajduje się w punkcie kontrolnym przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku. To szóste wielkogabarytowe urządzenie RTG, którym dysponuje podlaska KAS.

W środę (30 listopada 2022 r.) w punkcie kontrolnym przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku oddano do użytku skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów.

- Jako KAS dążymy do podwyższania efektywności i skuteczności naszych kontroli. Wyposażamy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w nowoczesny i niezawodny sprzęt - taki jak ten dzisiaj. Urządzenie usprawni naszą pracę, ograniczy liczbę kontroli fizycznych, przyspieszy weryfikację przewożonego towaru i dokumentów" - powiedział szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Jest to już szósty wielkogabarytowy, stacjonarny rentgen obsługiwany przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS. Uzupełnia system skanerów, które działają na drogowych przejściach granicznych w Bobrownikach, Kuźnicy i Połowcach oraz na kolejowych przejściach granicznych w Siemianówce i Kuźnicy. Nowy rentgen w Budzisku umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów oraz ładunków cargo.

- Urządzenie spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Wyposażone jest w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu skutecznie, w krótkim czasie można prześwietlać i kontrolować wszystkie rodzaje towarów przemieszczających się przez granicę. Daje nam to możliwość skutecznego kontrolowania z jednoczesną dbałością o czas i koszty prowadzonych przez nas działań co znacznie wpływa na efektywność realizowanych przez nas zadań - powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Całkowity koszt instalacji nowego skanera to ponad 12 mln zł. Fundusze na jego zakup oraz prace inwestycyjne pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji KAS. Podczas instalacji nowego skanera wykorzystano część infrastruktury dotychczasowego skanera funkcjonującego w Budzisku.

W uroczystości w punkcie kontrolnym w Budzisku wziął udział Szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którzy na co dzień będą obsługiwać urządzenie. W oddaniu do użytku nowego skanera uczestniczyli także: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz współpracujących z KAS służb i instytucji.

W ubiegłych latach funkcjonariusze KAS dzięki wykorzystaniu poprzedniego skanera wielokrotnie wykrywali w Budzisku próby przemytu do Polski papierosów. Wykorzystywanie skanerów RTG umożliwiło m.in. wykrycie blisko pół miliona paczek papierosów ukrytych w brykiecie, przechwycenie 370 tys. paczek papierosów ukrytych w ładunku kory ogrodowej oraz przejecie transportu 185 tys. paczek papierosów ukrytych w żelbetowym przęśle mostu.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny