MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski pokój. Komfortowe przesłuchania dzieci

(ak)
Niebieski pokój w Bydgoszczy
Niebieski pokój w Bydgoszczy KWP Bydgoszcz
Zmieniły się przepisy o niebieskim pokoju. To miejsce do przesłuchań dzieci.

Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości przesłuchania pokrzywdzonych dzieci i młodzieży (do ukończenia 15 lat), w przestępstwach klasyfikowanych jako ograniczenie wolności. Są to np. wszelkiego rodzaju groźby, czyny związane z nielegalnym przetrzymywaniem, czy bezprawnym utrwalaniem i rozpowszechnianiem zdjęć o charakterze seksualnym z udziałem ofiary. Wcześniej "niebieski pokój" wykorzystywany był tylko przy zdarzeniach dotyczących przestępstw seksualnych i w sprawach rodzinnych.

Druga zmiana zakłada, że przesłuchanie małego świadka odbywa się w sytuacji, gdy jest to absolutnie konieczne i można to zrobić tylko raz. W wyjątkowych sytuacjach można to powtórzyć, np. kiedy pojawią się nowe, istotne okoliczności w sprawie.

Trzecia zmiana dotyczy już samego momentu przesłuchania. Nadal przeprowadza je sędzia, w obecności psychologa. Jednak teraz z małoletnim przebywać może ktoś z dorosłych, kogo on wybierze, np. rodzic czy dziadek.

Nowe przepisy pozwalają także na przesłuchanie w niebieskim pokoju nastolatka, który skończył 15 lat, a nie jest jeszcze pełnoletni. Chodzi o sytuacje, kiedy odebranie zeznań w sali rozpraw mogłoby w nim wytworzyć niepotrzebny stres.

- Zmiany jeszcze w większym stopniu niż wcześniej, chronią małoletnich przed
traumatycznymi wspomnieniami zdarzeń, których byli ofiarą lub świadkiem. Dlatego wokół nich, podczas przesłuchania, trzeba stworzyć przyjazną, bezpieczną atmosferę - wyjaśnia sędzia Grażyna Zawadzka-Lotko, wiceprezes Sądu Rejonowego w Białymstoku.

"Niebieski pokój" w białostockim sądzie został wyróżniony specjalnym certyfikatem Przyjaznego Pokoju Przesłuchań nadanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację Dzieci Niczyje. W ten sposób docenia się ośrodki, które spełniają najwyższe standardy dotyczące takich pomieszczeń. Niebieski pokój to tak naprawdę dwa pomieszczenia. Pierwsze, w którym odbywa się samo przesłuchanie. Urządzone jest tak, by dzieci czuły się w nim dobrze. Drugie pomieszczenie to tzw. pokój techniczny, oddzielony od pokoju przesłuchań weneckim lustrem. To w nim czynności sędziego może obserwować prokurator, czy obrońca oskarżonego. Całość przesłuchania jest nagrywana, by już na samej rozprawie odtworzyć tylko zapis wykonanej czynności.

W naszym województwie podobne certyfikaty mają jeszcze tylko pokoje w Suwałkach i Sejnach.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny