Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcesz dostać mandatu? Przeczytaj! Policja tłumaczy jak jeździć w centrum Białegostoku

Adrian Kuźmiuk
Agnieszka Nowakowska, sierżant sztabowy wydziału ruchu drogowego policji w Białymstoku wyjaśnia zasady ruchu na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Sienkiewicza
Agnieszka Nowakowska, sierżant sztabowy wydziału ruchu drogowego policji w Białymstoku wyjaśnia zasady ruchu na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Sienkiewicza Fot. Anatol Chomicz
Otrzymaliśmy wiele listów z prośbą o wyjaśnienie zasad ruchu drogowego. Tym razem wybraliśmy się z policją na skrzyżowanie Piłsudskiego z Sienkiewicza, na którym nie można zawracać, mimo braku znaku zakazu.

Pan Jacek opisał nam sytuację, której niedawno był bohaterem. Otóż jechał aleją Piłsudskiego w stronę hotelu Gołębiewskiego. W pewnym momencie postanowił zawrócić na skrzyżowaniu z Sienkiewicza.

- Miałem zielone światło w lewo, więc zjechałem na skrajnie lewy pas i zawróciłem - pisze nasz Czytelnik. - Zaraz zobaczyłem za sobą policyjnego koguta i musiałem się zatrzymać.

Policjanci stwierdzili, że pan Andrzej popełnił wykroczenie zawracając na skrzyżowaniu.

- Ale przecież nie ma tam żadnego zakazu zawracania - pisze.

Z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji zgłosiliśmy się do wydziału ruchu drogowego policji.

Nie ma znaku zakazu, ale zawracać nie można

- Na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Sienkiewicza wciąż dochodzi do wielu wykroczeń - mówi Agnieszka Nowakowska, sierżant sztabowy wydziału ruchu drogowego policji w Białymstoku. - Jednym z nich jest właśnie zawracanie na sygnalizatorze, który wskazuje strzałkę do skrętu w lewo. Tu nie można zawracać. Jeśli zielona strzałka wskazuje skręt w lewo, wtedy możemy skręcać tylko w lewo.

Ponadto na jezdni namalowane są znaki poziome, które również wskazują nam jedyny możliwy kierunek jazdy. Ich zignorowanie może nas kosztować 250 złotych i 5 punktów karnych. Ale to nie wszystkie problemy związane z tym skrzyżowaniem.

Widzisz zapchane skrzyżowanie? Nie wjeżdżaj!

- Kierowcy często wjeżdżają na skrzyżowanie, gdy nie ma już możliwości kontynuowania dalszej jazdy - mówi Nowakowska. - Oczywiście jest to zabronione, ponieważ w ten sposób blokujemy skrzyżowanie i ruch poprzeczny nie ma możliwości jazdy przy wyświetlanym zielonym świetle.

Policja przypomina również najczęstszy błąd popełniany przez kierowców. Nie tylko na tym skrzyżowaniu. Chodzi o zieloną strzałkę skrętu w prawo, która zapala się, gdy na wprost mamy czerwone światło.

Zatrzymaj się przed zieloną strzałką w prawo

- Pamiętajmy, że obowiązuje nas strzałka warunkowa skrętu w prawo, przed którą trzeba się zatrzymać - mówi Nowakowska. - Najpierw należy upewnić się, że pieszych nie ma na przejściu i dopiero wtedy można wykonać ten manewr bezpiecznie.

Warto zapamiętać tę prostą zasadę, ponieważ zignorowanie sygnalizacji świetlnej może nas kosztować od 300 do 500 złotych i 6 punktów karnych.

Masz problem? Pisz do nas

Jeśli macie wątpliwości, co do oznaczeń białostockich skrzyżowań lub nie jesteście pewni, jak się na nich zachować, piszcie do nas. Wraz z policją postaramy się wyjaśnić wszelkie problemy związane z ruchem drogowym we wskazanych przez Was miejscach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny