MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie już „Sportowych talentów”. Co w zamian? Wyjaśniali Sławomir Nitras i Barbara Nowacka

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Szykują się zmiany w programie „Sportowe talenty”. Uczniowie nie będą przechodzić już testów sprawnościowych?
Szykują się zmiany w programie „Sportowe talenty”. Uczniowie nie będą przechodzić już testów sprawnościowych? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Szefowa MEN, Barbara Nowacka, ogłosiła we wtorek, 11 czerwca, plany modernizacji programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu Sławomir Nitras zapowiedział, że program zmieni nazwę i będzie się koncentrował na rozwoju kompetencji ruchowych uczniów, a nie poszukiwaniu talentów. Co pojawi się zamiast „Sportowych talentów”?

Spis treści

Testy sprawnościowe już za uczniami

W marcu i kwietniu nauczyciele wychowania fizycznego mieli przeprowadzić testy sprawnościowe uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz we wszystkich klasach liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia.

O wyniki tych testów pytano ministra edukacji Barbarę Nowacką i ministra sportu Sławomira Nitrasa podczas wtorkowej konferencji prasowej.

– W tej chwili spływają dane, wiemy, że około 75 proc. szkół wywiązało się z tego obowiązku. Niestety widzimy też, póki co, sporą lukę, może jeszcze te dane zostaną uzupełnione – powiedziała szefowa MEN.

Zapowiedziała też modernizację tego programu, aby realnie pokazywał, jaki jest rozwój kompetencji sportowych u dzieci, a nie, „żeby kluby sportowe wyławiały talenty”.

Nowacka dodała, że ma to być program powszechny, który ma dać diagnozę stanu zdrowia polskiej młodzieży, jej kondycji, kompetencji ruchowych. – Dbać o to, by uczniowie i nauczyciele widzieli, co trzeba poprawić i systematycznie to poprawiali – dodała.

Minister sportu przekazał, że wyniki testów będą podane po igrzyskach olimpijskich w Paryżu, które zakończą się 11 sierpnia.

To już koniec „Sportowych talentów”

Sławomir Nitras wyjawił, że w przyszłym roku program nie będzie nazywał się „Sportowe talenty”, ale „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”.

– Wyrzuciliśmy z tego programu (...) przede wszystkim element szukania talentów. Celem tego programu jest analiza kompetencji ruchowych młodzieży w szkole – powiedział Nitras.

Podkreślił, że szkoła nie jest od tego, by selekcjonować dzieci na te, które są sprawne ruchowo od tych, które „od pierwszej lekcji WF-u są kierowane na drugą stronę - wy jesteście niesprawni ruchowo”.

Zwrócił uwagę, że tak jak szkoła jest od tego, żeby nauczyć dzieci tabliczki mnożenia, tak jest od tego, żeby wypracować u dziecka kompetencje ruchowe.

– Zależy nam bardzo na tym, żeby dokonać pewnej diagnozy (...), co dzieci potrafią, a czego nie. To powinna być podstawowa wskazówka dla nauczycieli, w jaki sposób z dziećmi pracować. To jest cel tego programu – zaznaczył.

Przeczytaj również: Niesprawiedliwi nauczyciele kształtują postawę populistyczną u uczniów. Nowe badania rzucają światło na ważną kwestię

Na czym polega program „Sportowe talenty”?

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, począwszy od roku szkolnego 2023/2024, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, nauczyciel WF ma przeprowadzać raz do roku w każdej klasie testy sprawnościowe. Obejmują one uczniów szkół publicznych i niepublicznych.

W podstawie programowej z wychowania fizycznego określono, że testy będą przeprowadzane od marca do kwietnia. Obejmą cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów, beep-test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska) i skok w dal z miejsca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie już „Sportowych talentów”. Co w zamian? Wyjaśniali Sławomir Nitras i Barbara Nowacka - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny