MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naruszenia praw doktorantów na Uniwersytecie w Białymstoku? W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku Piotr Łozowik
Czy na Uniwersytecie w Białymstoku dochodzi do naruszeń praw doktorantów? Tak twierdzą sami zainteresowani, którzy w tej sprawie zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich i do mediów, m.in. do naszej redakcji. Chodzi o pobieranie opłat za przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Koszty postępowania mają ponosić osoby, które uzyskają stopień doktora już po ukończeniu toku studiów doktoranckich.

Jak twierdzą doktoranci, w świetle stanowiska zastępca rzecznika praw obywatelskich, pobieranie opłat za prowadzenie postępowania o nadanie stopnia doktora jest niezgodne z prawem.
Na stronie Biuletyn Informacji Publicznej RPO możemy przeczytać, że zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk prosi rektora UwB o wyjaśnienia i wskazanie podstawy prawnej działań podejmowanych wobec doktorantów.

Kto ma ponosić koszty w związku z nadaniem stopnia doktora

Z informacji przekazanych rzecznikowi wynika, że doktoranci UwB, którzy nie oddali rozpraw doktorskich w wyznaczonym terminie, otrzymali informację, że powinni zrezygnować ze studiów doktoranckich.
To nie wszystko. Poinformowano ich też, że osoba, która nie uzyska stopnia doktora na studiach doktoranckich będzie ponosiła koszty postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Mieli też składać oświadczenie o zobowiązaniu do sfinansowania przez siebie kosztów postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w przypadku, kiedy nadanie stopnia doktora nastąpi po skreśleniu ze studiów doktoranckich na Wydziale Prawa UwB. Wnioskodawca wskazuje, że z uzyskanych przez niego informacji wynika, że rozprawy doktorantów, którzy nie złożyli takiego oświadczenia, nie są przekazywane do recenzji.
W wystąpieniu do rektora rzecznik zwraca również uwagę, że zgodnie przepisami prawa o szkolnictwie wyższym i nauce - opłaty za przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora nie pobiera się od osoby ubiegającej się o stopień doktora, która ukończyła kształcenie w szkole doktorskiej (art. 182). Przepisy wprowadzające tą ustawę wskazują, że ten przepis stosuje się odpowiednio do osób, które rozpoczęły studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020.

Oznacza to, że zwolnienie z kosztów postępowania w sprawie nadania stopnia doktora dotyczy nie tylko osób posiadających status doktoranta, lecz również osób, które rozpoczęły studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020 i ubiegają się o nadanie stopnia doktora na zasadach określonych w ustawie, bez względu na to, czy stopień doktora uzyskały w trakcie trwania studiów doktoranckich.

Uniwersytet odpowiada

Zapytana o sprawę rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku, Katarzyna Dziedzik, w mailu skierowanym do naszej redakcji zapewniła, że: "Uniwersytet w Białymstoku przygotuje oczywiście odpowiedź na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich. W ocenie władz uczelni, w przedmiotowej sprawie nie dochodzi na UwB do naruszeń praw doktorantów. O szczegółach naszego stanowiska w pierwszej kolejności - zgodnie z dobrym obyczajem - poinformujemy wnioskodawcę, czyli Rzecznika Praw Obywatelskich".

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny