Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początek tkanina

Janusz Bakunowicz [email protected] 0 85 730 34 90
Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z tajnikami tkactwa ludowego. Do grudnia będą mieli możliwość poznać inne rzemiosła, które niegdyś były typowe dla naszego regionu
Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z tajnikami tkactwa ludowego. Do grudnia będą mieli możliwość poznać inne rzemiosła, które niegdyś były typowe dla naszego regionu
W Babcinym Kufrze - pod takim tytułem ruszyła trzecia edycja projektu edukacyjnego organizowanego przez Muzeum w Bielsku.

Popołudnia z tkactwem, haftem, plecionkarstwem oraz popołudnie z wytwarzaniem walonków przewiduje projekt realizowany przez pracowników bielskiego muzeum. Oprócz tego młodzi uczestnicy projektu będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób niegdyś zdobiono wiejskie chałupy przed świętami Bożego Narodzenia.

- Realizując ten projekt chcemy pokazać naszą kulturę ludową - mówi Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim. - Uczniowie na własne oczy mogą zapoznać się z technologią wytwarzania tkanin, z których później robiono ubiory, tkano kapy, narzuty, ręczniki, chodniki. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury" jest projektem międzypokoleniowym. Mamy nadzieję, że w projekcie wezmą również udział rodzice i dziadkowie uczniów, biorących udział w zajęciach.

W projekcie uczestniczy 12 klas. Najaktywniej w realizację projektu zaangażowała się Szkoła Podstawowa nr 3 z DNJB. Uczniowie z 11 klas poznają tajniki dawnych rzemiosł.

Wartości edukacyjne i poznawcze

- Już po raz kolejny bierzemy udział w projekcie organizowanym przez muzeum - mówi Janina Ziniewicz, nauczycielka z bielskiej "trójki. - Dzieci na zajęciach ćwiczą sprawność manualną, rozwijają inwencję twórczą, a przy okazji poznają dawne techniki i rzemiosła. Jednym słowem, zajęcia mają zarówno wartości edukacyjne, jak i poznawcze. W szkole nie udałoby się zorganizować takich zajęć, ponieważ nie mamy tam takich warunków.

Płytka na pamiątkę

W ramach realizacji projektu przewidziano 8 spotkań. Projekt zakończy pokaz mody ludowej. Na wybiegu wystąpią uczniowie, którzy wzięli udział w trzeciej edycji projektu. Poprzednie dwie edycje zostały docenione i wyróżnione w kategorii "Najciekawsze wydarzenie muzealne w województwie podlaskim". n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny