Nasza Loteria

Muzeum Historyczne. Tatarzy. Polski Orient w muzealnych zbiorach. Nowa wystawa (zdjęcia)

(dor)
Imam Ibrahim Smajkiewicz z (od lewej) Olgą Bohdanowicz, Heleną Piotrowicz z domu Bohdanowicz, Sofią Smajkiewicz z domu Chalecką oraz Olgą Piotrowicz. Wilno; 08.11.1931
Imam Ibrahim Smajkiewicz z (od lewej) Olgą Bohdanowicz, Heleną Piotrowicz z domu Bohdanowicz, Sofią Smajkiewicz z domu Chalecką oraz Olgą Piotrowicz. Wilno; 08.11.1931 Muzeum Historyczne w Białymstoku
"Polski Orient w muzealnych zbiorach" to nazwa nowej wystawy czasowej w Muzeum Historycznym przy ul. Warszawskiej. Wernisaż już w czwartek, 4 kwietnia.

- W roku obchodów 70. lecia powstania Muzeum Podlaskiego w Białymstoku prezentujemy zgromadzone w tym okresie wyróżniające nas kolekcje, obrazujące wyjątkowe zagadnienia z historii Polski - zapowiada Lucyna Lesisz, szefowa Muzeum Historycznego. - Takim zbiorem jest bez wątpienia zespół zabytków związanych z życiem Tatarów w państwie polsko-litewskim, ilustrujących rolę i miejsce tej szczególnej mniejszości w wielonarodowym społeczeństwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Na kolekcję składa się ponad 170 eksponatów, to największy zbiór w muzeach polskich. Tworzą ją archiwalia dokumentujące udział Tatarów w życiu społecznym Rzeczpospolitej, służbę w wojsku, historię rodzin, działalność organizacji kulturalno-oświatowych.Ikonografia przedstawia członków tej społeczności w sytuacjach rodzinnych i oficjalnych.

Największą część kolekcji stanowią zabytki związane ze specyfiką osadnictwa Tatarów na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

- W zamian za służbę w wojsku otrzymali przywileje pozostania przy wyznawanym przez nich islamie, zakładania cmentarzy i budowania własnych świątyń – meczetów - przypomina Lesisz. - Religia była dla nich elementem identyfikacji i umożliwiła zachowanie do dnia dzisiejszego odrębności etniczno-kulturowej.

Najbardziej charakterystycznymi artefaktami są rękopiśmienne księgi religijne – Korany i chamaiły (modlitewniki) zawierające opisy rytuałów muzułmańskich związanych z modlitwą, ablucją, nadaniem imienia, ślubem czy pogrzebem. W zbiorach Muzeum Historycznego znajdują się także Korany drukowane w Kazaniu lub importowane z Turcji, służące Tatarom polskim do praktyk religijnych od początku XX w.

Barwne muhiry – ozdobne plansze lub tkaniny z widokiem świętych miejsc czy przedmiotów islamu i wykaligrafowanym lub wyszytym wersetem z Koranu lub modlitwą, tworzą ciekawy zespół tradycji tej mniejszości.

W zbiorach znajdują się także rękopiśmienne amulety pełniące funkcję ochronno-magiczną w religii Tatarów polsko-litewskich: daławar, nuski, hramotka. Kolekcję dopełnia ikonografia meczetów, ich wyposażenia oraz praktyki religijnej związanej z pogrzebem.

Wernisaż wystawy "Tatarzy. Polski Orient w muzealnych zbiorach" w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 18. Wystawa czasowa czynna będzie do 26 maja 2019.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny