Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monika Piątkowska - Prus. Śledztwo biograficzne

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka Życia przestępczego w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).
Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka Życia przestępczego w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko). Wydawnictwo Znak
Każdy w dzieciństwie czytał „Katarynkę” czy „Kamizelkę”, później „Placówkę” i „Lalkę” Kiedy powieść w formie serialu trafiła na ekrany TVP, była wielkim hitem. W 2017 roku jej twórcę przypomina Monika Piątkowska.

Dziennikarka i reporterka sięgnęła do wielu źródeł, by jak najrzetelniej uzasadnić domniemania i fakty dotyczące życia osobistego Aleksandra Głowackiego oraz postarała się sprawdzić, ile ze swojej biografii i przeżyć najbliższych, umieścił pisarz w swoich utworach literackich. Z punktu widzenia czytelnika patrioty niezwykle istotny jest powszechnie znany, acz zapominany fakt uczestnictwa zaledwie 16-letniego Olka w powstaniu styczniowym.Ranny przez Moskali trafił do niewoli, odsiedział swoje w lubelskim zamku, carat pozbawił go tytułu szlacheckiego. O takim poświęceniu warto pamiętać.

Zaglądając pod podszewkę pisarstwa Prusa, Monika Piątkowska stwierdza, że nastoletnie fantazje Aleksandra Głowackiego dotyczyły starszych, ale szczupłych i zamężnych niewiast. I przypomina ciemnowłosą kobietę z opowiadania „Antek”. Prawdopodobnie losy zbrzuchaconej przez Głowackiego kochanki opisał on już jako Prus w „Faraonie” nadając jej rysy Żydówki Sary. Dziennikarka wspomina też o ostatniej kochance pisarza - Alinie Sacewicz i jego nieślubnym synu. Lojalnie powołuje się w tym miejscu na dochodzenie Gabrieli Pauszer-Klonowskiej, która ujawniła tę historię już w 1962 roku.

Na pewno warto o pisarzu pamiętać, zaś "lalka" - wiadomo. Jedna z najlepszych polskich powieści wszech czasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny