Młoda Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok - Odra Wodzisław 3:1. Wreszcie przełamali się

Gustavo Adolfo (z prawej) był wyróżniającym się piłkarzem jagiellończyków
Gustavo Adolfo (z prawej) był wyróżniającym się piłkarzem jagiellończyków Fot. Bogumiła Maleszewska
Pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach odniosła Jagiellonia Białystok. W spotkaniu 16. kolejki, rozgrywanym awansem, podopieczni Henryka Mojsy pokonali dotychczasowego lidera - Odrę Wodzisław 3:1 i opuścili ostatnie miejsce w tabeli.

Żółto-czerwoni przełamali się dopiero w szóstym meczu bieżącego sezonu. W dodatku zrobili to w najtrudniejszym możliwym momencie, gdyż do Białegostoku przyjechała niepokonana dotąd Odra.

- Analizowałem grę wodzisławian i zauważyłem, że oni zdecydowanie atakują w pierwszych fragmentach gry. Strzelają kilka goli, a później bronią zaliczki - mówi opiekun młodej Jagi.

Brazylijczyk popisał się bombą

Statystyki znalazły potwierdzenie w 16. minucie gry. Napastnik gości Dawid Hanzel zauważył wysuniętego Macieja Majewskiego i strzałem ze skrzydła z blisko 35 metrów przelobował białostockiego bramkarza.

Jagiellończycy szybko podnieśli się po straconym golu i siedem minut później wyrównał Daniel Henz. Brazylijczyk popisał się atomowym uderzeniem z rzutu wolnego, wykonywanym z 25 metrów, po którym piłka wpadła w "okienko" bramki gości.

W drugiej połowie dominacja Jagi była już wyraźna. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bo już pięć minut po przerwie do siatki trafił aktywny Gustavo Adolfo, kończąc ładną akcję Patryka Gondka.

- Im bliżej końca meczu, tym wyraźniejsza była nasza dominacja pod względem fizycznym. Rywale nie wytrzymali meczu kondycyjnie - zauważa Mojsa.

Praca już przynosi efekt

Białostoczanie raz po raz konstruowali groźne akcje i w 73. minucie podwyższyli wynik. Tym razem z dobrej strony pokazał się Łukasz Tumicz, który na prawej stronie odebrał piłkę obrońcy i zagrał w tempo do Piotra Murawskiego. Pomocnik Jagi odegrał jeszcze futbolówkę do lepiej ustawionego Gondka, a ten strzelił na 3:1.

- Wiedziałem, że nasza praca wcześniej czy później przyniesie efekt - podsumowuje Mojsa.

Wyniki 16. kolejki:

Jagiellonia Białystok - Odra Wodzisław 3:1 (1:1). Bramki: 0:1 - Handzel (16), 1:1 - Henz (23), 2:1 - Gustavo (50), 3:1 - Gondek (73).

Jagiellonia: Majewski - Plaga, Niewulis, Henz, Sulkowski, Murawski (76. Świderski), Grodzki (66. Ostaszewski), Gondek, Steć (85. Szóstko), Gustavo, Tumicz.

Wisła Kraków - Ruch Chorzów 1:1, Korona Kielce - Polonia Warszawa 2:1, Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 0:1, Piast Gliwice - Lech Poznań 0:1, Polonia Bytom - GKS Bełchatów 0:1, Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków 2:5.