MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Migranci chcieli przekroczyć granicę jadąc pociągiem towarowym. Wpadli na przejściu w Kuźnicy. Ujawnili ich funkcjonariusze podlaskiej KAS

red.
Opracowanie:
Ujawniono ich w pociągu towarowym
Ujawniono ich w pociągu towarowym Podlaska KAS
Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ujawnili czterech nielegalnych migrantów na kolejowym przejściu w Kuźnicy. Obcokrajowcy próbowali przekroczyć granicę Polski ukrywając się w dwóch wagonach pociągu towarowego. Zatrzymanych mężczyzn przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej z Placówki w Kuźnicy.

Próba przekroczenia granicy w pociągu towarowym

Podczas kontroli pociągu towarowego z Białorusi do Polski przez kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy funkcjonariusze KAS wykryli w dwóch wagonach z keramzytem czterech cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.

Mężczyźni ukrywali się w tzw. węglarkach, przysypani cienką warstwą kruszywa. Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Kuźnicy.

W trakcie prowadzonych czynności Straż Graniczna ustaliła, że mężczyźni w wieku od 21 do 29 lat to obywatele Algierii. Dodatkowo ustalono, że jeden z nich w 2020 roku otrzymał w Belgii decyzję o wydaleniu oraz zakaz wjazdu na okres 10 lat. Powodem decyzji było uznanie go winnym dokonania kradzieży domowej przy użyciu przemocy i groźby.

Ponadto w 2018 roku sąd w Brugge skazał mężczyznę na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Uzyskano również informację, że Algierczyk ubiegał się o ochronę międzynarodową w Holandii, której nie uzyskał. Cudzoziemiec na terytorium Holandii był karany za:

  • przemoc wobec funkcjonariusza,
  • udział w migrującej grupie przestępczej,
  • kradzieże,
  • przemoc i groźby,
  • przemoc wobec osób.

Strona holenderska w stosunku do obywatela Algierii wydała decyzję nakazująca powrót oraz zakaz wjazdu na okres 2 lat.

Wobec całej czwórki Algierczyków wszczęto postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Wszyscy otrzymali zakazy wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 5 lat. Do czasu opuszczenia terytorium Polski decyzją sądu mężczyźni zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

Miniony weekend na granicy polsko-białoruskiej

Podczas minionego weekendu (14 - 16 czerwca) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali blisko 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej. W piątek odnotowano ponad 130 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę ponad 150, natomiast w niedzielę ponad 130.

W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży cudzoziemcy usiłowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka, a w okolicach Krynek rzekę Świsłocz. Kilkukrotnie doszło też do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli konarami drzew i kamieniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny