Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo: Zespół szkół na sprzedaż za 500 tys. złotych. Tak zdecydowali radni powiatowi. Co dalej ze szkołą w Michałowie?

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Zespół Szkół w Michałowie może zostać przejęty przez gminę Michałowo
Zespół Szkół w Michałowie może zostać przejęty przez gminę Michałowo Zespół Szkół w Michałowie
Dopinamy szczegóły porozumienia, na jakich warunkach szkoła zostanie przejęta, oraz ile gmina będzie musiała zapłacić za majątek - mówi Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa. Od 1 września gmina ma prowadzić Zespół Szkół.

Na ostatniej sesji radni powiatu białostockiego podjęli uchwałę o przekazaniu Zespołu Szkół w Michałowie gminie Michałowo. Za głosowało 18 radnych, 7 się wstrzymało, a nikt nie był przeciw.

- Przejęcie nastąpi na warunkach uzgodnionych w porozumieniu między zarządem powiatu białostockiego a burmistrzem Michałowa. Będzie ono zawarte jednak dopiero po tym, jak rada miejska w Michałowie podejmie uchwałę w sprawie przejęcia zadania oświatowego od powiatu białostockiego - mówi Ewelina Buczyńska ze Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

Czytaj też: ZS w Michałowie. Powiat chce oddać szkołę za złotówkę. Razem z uczniami

Powiat za swój majątek chce niemniej niż 500 tys. złotych. Tak zdecydowali radni powiatowi. - Cena nieruchomości będzie niższa niż jej wartość rynkowa, ale nie niższa niż 500 tysięcy złotych - dodaje Buczyńska.

Powiat sprzeda szkołę bez przetargu. Ale jak zapowiada Konrad Sikora, zastępca burmistrza Michałowa, gmina zamierza negocjować cenę.

Zespół Szkół w Michałowie na razie podlega powiatowi białostockiemu, który do jej utrzymania rocznie dokłada 500 tysięcy złotych. Dlatego Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego, zaproponował by nieodpłatnie przekazać bądź sprzedać majątek szkoły gminie Michałowo. Uważa, że to jedyna szansa na jej utrzymanie. Do swojego pomysłu przekonał władze Michałowa. A te widzą szansę na rozwój placówki.

Gmina ma wizję szkoły. W przyszłości może tam powstać klasa branżowa i licealna.

- Dzięki rozszerzeniom w profilu humanistycznym i matematyczno-fizycznym chcemy podnieść poziom szkoły. Dodatkowo uczniowie klas branżowych będą odbywali praktyki w takich firmach, jak choćby Pronar czy Unibep. Są już przygotowane porozumienia w tej sprawie - wylicza Konrad Sikora. - Planowane jest również utworzenie klas interaktywnych. Uczniowie mają być wyposażeni w laptopy, które będą im służyć przez cały okres nauki.

Takie są plany. Jednak ich powodzenie zależy od tego ilu uczniów będzie chętnych do nauki w tej placówce. Obecnie trwa rekrutacja do zespołu szkół, prowadzi ją powiat. Wiceburmistrz Michałowa zapowiada wsparcie. Władze Michałowa zamierzają prowadzić rozmowy z pobliskimi gminami. Zależy im bowiem na tym, by do szkoły przyciągnąć młodzież z Gródka, Zabłudowa, Narwi, Narewki.

A wszystko po to, by zwiększyć liczbę uczniów w Zespole Szkół w Michałowie. Teraz uczy się tam 55 osób, w tym 41 w liceum. Reszta to uczniowie klasy technikum. Pierwsza klasa liczy 18, zaś druga - siedem osób. Przez to, że w tej placówce jest tak mało uczniów, spora część pomieszczeń jest niewykorzystana.

Czytaj również: Michałowo. Burmistrz chce połączyć szkoły

Czy w zarządzanej przez gminę szkole zmienią się także nauczyciele? Konrad Sikora odpowiedział nam, że nauczyciele nadal będą pracowali, bo "gwarantuje im to prawo".

- Ale wszystko zależy od wyników rekrutacji do szkoły, ilu uczniów będzie chętnych - tłumaczy Sikora.

Wiadomo też, że zmieni się dyrekcja szkoły. Teraz Zespołem Szkół w Michałowie zarządza Dorota Burak. Tak ma być do końca czerwca. Potem zostanie ogłoszony konkurs na nowego dyrektora. Zorganizuje go gmina Michałowo.

Przypomnijmy, że Dorota Burak złożyła 1 marca wypowiedzenie. Zrobiła to na znak protestu. Krytykowała bowiem pomył starosty białostockiego, który chce przekazać szkołę gminie.

Wcześniej tłumaczyła „Porannemu”, że prowadzenie szkoły przerośnie pracowników gminy. Uważała, że w michałowskim magistracie brakuje fachowców, którzy kiedykolwiek zajmowali się szkołami średnimi, a zwłaszcza zawodowymi.

Zobacz koniecznie: Michałowo - Kolonia. Pożar samochodu. Spłonął opel astra

Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny