Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo. Podlaska gmina jest na ustach Polski i świata! Do punktu pomocy przyjechał komisarz ONZ i znani artyści (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Dary do Michałowa płyną z całej Polski! Punkt pomocy odwiedzili m. in. Krzysztof Zalewski i Olga Bołądź
Dary do Michałowa płyną z całej Polski! Punkt pomocy odwiedzili m. in. Krzysztof Zalewski i Olga Bołądź Wojciech Wojtkielewicz/Gmina Michałowo
Michałowo od dwóch tygodni organizuje pomoc migrantom, którzy przekroczyli granicę z Białorusią. Do punktu pomocy, utworzonego w strażackiej remizie, przyjeżdżają przedstawiciele organizacji pozarządowych, znani artyści, niezliczona liczba darczyńców i dziennikarze z całego świata. Nic dziwnego, to wciąż jedyny taki ośrodek w pobliżu granicy.

W remizie w Michałowie od rana jest gwar. Wolontariusze przygotowują paczki z ubraniami, środkami czystości, żywnością. Kilkadziesiąt worków z rzeczami ma pojechać do szpitala w Hajnówce, gdzie trafia najwięcej migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

- Dziś wyruszają dwa transporty. Pierwszy do szpitala w Hajnówce, który zgłosił się do nas z prośbą o przekazanie rzeczy dla pacjentów, migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Te osoby przyjeżdżają tam w brudnych, przemoczonych ubraniach. Przy wyjściu ze szpitala nie założą ich znów na siebie. Przygotowaliśmy paczki z ubraniami i butami - mówi Konrad Sikora, zastępca burmistrza Michałowa, zaangażowany w działanie Punktu Pomocy Osobom Potrzebującym w Michałowie. - W paczkach jest również sporo środków czystości i żywności. Migranci najczęściej trafiają do szpitala w nocy. Potrzebują wtedy coś zjeść - dodaje Sikora.

Drugi transport wyruszył do ośrodka straży granicznej w Michałowie, gdzie obecnie przebywa dwudziestu migrantów. Są tam również malutkie dzieci, dla których przygotowane są specjalne paczki, m. in. z mlekiem w proszku. Zdarza się, że osoby trafiające do placówki mają na nogach sandały.

- Pomoc jest niezbędna. Byłam dziś w tym ośrodku. Przebywają tam dzieci, które nie mają nawet roczku! Trzy dni i noce wraz z rodzicami przebywali w lesie. Nie dawali już rady, więc wyszli i skorzystali z pomocy straży - mówi poruszona Maria Ancipuk, przewodnicząca rady miasta w Michałowie. - Apeluję do osób mieszkających bliżej granicy. Zapalcie zielone światło w swoich domach. Pomóżcie osobom napotkanym. Jeśli jesteście otwarci na pomoc uchodźcom, przyjedźcie do Michałowa i zabierzcie rzeczy, które mogą przydać się potrzebującym - mówi Ancipiuk.

Więcej o akcji "Zielone Światło" przy granicy: Akcja "Zielone Światło" przy granicy i w Michałowie. Podlasianie otwierają swoje domy dla imigrantów potrzebujących pomocy

Dary do Michałowa płyną z całej Polski.

- W punkcie mamy miejsce dla osób, które przyjdą po pomoc. Ale remiza spełnia też funkcję magazynu. Jest wiele rzeczy, które mogą pomóc migrantom w kryzysie - mówi zastępca burmistrza Michałowa.

Remiza mieści się w dużym, dwupiętrowym budynku. Niemal każdą wolną przestrzeń zajmują pudła i worki z rzeczami od darczyńców. W kącie leżą złożone koce, obok materace. Zaś na stole posegregowana żywność.

- Wczoraj była u nas np. pani z Lublina, która wraz z koleżankami zrobiła na drutach ponad sto kompletów czapek i szalików. Są całe transporty rzeczy od ludzi z Białegostoku, Michałowa i okolic. Punkt odwiedzili również artysta Krzysztof Zalewski i aktorka Olga Bołądź. Pojawiają się media z całego świata, kontaktowali się z nami dziennikarze z Francji, Niemiec, Belgii, Holandii - mówi Sikora.

Punkt pomocy w Michałowie odwiedzili Krzysztof Zalewski i Olga Bołądź
Punkt pomocy w Michałowie odwiedzili Krzysztof Zalewski i Olga Bołądź Gmina Michałowo

Do punktu przyjeżdżają również przedstawiciele ważnych, światowych organizacji. 15 października burmistrz Michałowa Marek Nazarko spotkał się z przedstawicielami Wysokiego Komisarza ONZ do spraw uchodźców (United Nations High Commisionner) oraz International Organization for Migration. Z wizytą zapowiedział się również przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich i UNICEF.

- Dlaczego cały świat interesuje się tym co robimy? Niestety to wciąż jedyny taki punkt pomocy w kraju. Bardzo namawiam inne samorządy, by tworzyły takie miejsca - zachęca zastępca burmistrza.

W gminie Michałowie dodatkowo zostały otwarte dwa punkty dyżurne - w Szymkach i Jałówce. Strażacy ochotnicy otwierają je na noc, by w razie potrzeby nieść pomoc zagubionym migrantom.

Do punktu pomocy w Michałowie można przynosić zimową odzież dla dzieci i dorosłych (przydatne są szczególnie dresy, kurtki, buty), żywność trwałą, powerbanki, koce grzewcze, ogrzewacze do rąk i ciała, mleko w proszku dla dzieci.

Jak dotąd do remizy trafiło dwóch uchodźców. Otrzymali natychmiastową pomoc. Trafili na spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich. Sikora śmieje się, że gospodynie dobrze ich ugościły. Kobiety zadeklarowały dalszą pomoc i będą m. in. piec ciastka dla potrzebujących. Zaś panie z miejscowej stołówki szkolnej podjęły się gotowania obiadów dla osób przebywających w placówce straży granicznej w Michałowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny