Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo: Mieszkańcy są za przejęciem zespołu szkół przez gminę. Teraz decyzja należy do radnych

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Powiat białostocki za swój majątek w Michałowie chce 500 tys. zł. Tyle dokładnie rocznie kosztuje utrzymanie Zespołu Szkól przez powiat
Powiat białostocki za swój majątek w Michałowie chce 500 tys. zł. Tyle dokładnie rocznie kosztuje utrzymanie Zespołu Szkól przez powiat Gmina Michałowo
821 mieszkańców Michałowa jest za przejęciem tamtejszego Zespołu Szkół od powiatu białostockiego przez gminę a 175 osób jest przeciwnych. Takie są wyniki konsultacji społecznych, które odbyły się w tym mieście w niedzielę, przy okazji wyborów do Europarlamentu.

- Nasza opinia ma społeczny mandat - przekonuje Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa.

- Nasze działania w sprawie przejęcia szkoły i opinia rady miejskiej wynikały z rozmów z mieszkańcami, bo chcemy zarządzać gminą właśnie w oparciu o ich potrzeby. Cieszy mnie to, że wynik konsultacji potwierdził, że obraliśmy dobry kierunek - dodaje Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Mieszkańcy musieli odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: Czy jest Pani/Pan za przejęciem przez Gminę Michałowo od Starostwa Powiatowego w Białymstoku zadania oświatowego – prowadzenie szkoły ponadpodstawowej?

W konsultacjach społecznych wzięło udział 1001 osób. Większość z nich poparła pomysł przejęcia Zespołu Szkół w Michałowie przez samorząd Michałowa.

Zobacz też: Michałowo: Zespół szkół na sprzedaż za 500 tys. złotych. Tak zdecydowali radni powiatowi. Co dalej ze szkołą w Michałowie?

Wynik głosowania nie jest jednak wiążący. Decyzję o dalszych losach placówki podejmą na najbliższej sesji, czyli 1 czerwca radni gminy.

- Jeśli będzie ich zgoda, to od 1 września przejmiemy szkołę - zapowiada Konrad Sikora.

Przypomnijmy. Na pomysł nieodpłatnego przekazania bądź sprzedaży majątku należącej do powiatu białostockiego szkoły gminie Michałowo wpadł Jan Perkowski, starosta. Uważa, że to jedyna szansa na jej utrzymanie. Teraz powiat białostocki do utrzymania placówki rocznie dokłada 500 tysięcy złotych. I dokładnie tyle powiat chce za swój majątek. Tak zdecydowali powiatowi radni. Za oddaniem szkoły michałowskiemu samorządowi głosowało 18 radnych, siedmiu się wstrzymało, nikt nie był przeciw.

Starosta do swojego pomysłu przekonał też władze Michałowa. A te widzą szansę na rozwój placówki. I zastanawiają się, jak przyciągnąć uczniów do nauki w tej szkole, by pomieszczenia nie stały puste. W przyszłości chcą tam stworzyć na przykład klasę branżową i licealną.

- Dzięki rozszerzeniom w profilu humanistycznym i matematyczno-fizycznym chcemy podnieść poziom szkoły. Dodatkowo uczniowie klas branżowych będą odbywali praktyki w takich firmach, jak choćby Pronar czy Unibep. Są już przygotowane porozumienia w tej sprawie - tłumaczył "Porannemu" Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa. - Planowane jest również utworzenie klas interaktywnych. Uczniowie mają być wyposażeni w laptopy.

Takie są plany. Jednak ich powodzenie zależy od tego, ilu uczniów będzie tu uczęszczać. Teraz trwa rekrutacja, prowadzi ją powiat.
Władze Michałowa zamierzają prowadzić rozmowy z pobliskimi gminami. Zależy im na tym, by do szkoły uczęszczała także młodzież z Gródka, Zabłudowa, Narwi czy Narewki.

- Jest sporo chętnych do nauki w liceum po szkole podstawowej. Mamy już 20 podań. Natomiast siedmiu absolwentów gimnazjum złożyło podania do liceum. Nabór do szkół zawodowych i dla dorosłych został wstrzymany przez organ prowadzący, czyli starostwo - mówi Dorota Burak, dyrektorka ZS.

W tym roku szkolnym uczy się tutaj 55 uczniów, a pracuje 18 nauczycieli.

Zobacz koniecznie: Michałowo - Kolonia. Pożar samochodu. Spłonął opel astra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny