Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto rozda komputery i dostęp do internetu. Za darmo dostaną niezamożni i niepełnosprawni

Aneta Boruch
Miasto wkrótce zacznie wybierać obdarownych
Miasto wkrótce zacznie wybierać obdarownych sxc.hu
700 rodzin dostanie komputery i dostęp do internetu. Wszystko sfinansuje magistrat. Sprzęt trafi na sześć lat do niezamożnych i niepełnosprawnych białostoczan. Wiosną ruszy nabór uczestników programu i niemal w tym samym czasie rozpoczną się przetargi.

1,9 mln zł

1,9 mln zł

tyle ma kosztować informatyczny projekt dla najuboższych białostoczan

Naszych podopiecznych nie zawsze stać na kupno sprzętu i łącza internetowego - mówi Kazimierz Kuczek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku. - A w dzisiejszych czasach komputer i internet to jedno z najważniejszych narzędzi. Dzieci wykorzystują go do nauki, osoby niepełnosprawne do załatwiania różnych spraw.

MOPR właśnie kończy opracowywanie regulaminu rekrutacji uczestników projektu Cyfrowy Białystok. W jego ramach 700 niezamożnych białostockich rodzin dostanie komputery z dostępem do internetu. Za wszystko płaci miasto. W przyszłym tygodniu regulamin trafi do magistratu.

Na taki prezent mogą liczyć głównie ci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i mają niewysokie dochody, korzystają ze świadczeń rodzinnych czy funduszu alimentacyjnego. Kwalifikowanie uczestników rozpocznie się wiosną.

- Rekrutacja ruszy w połowie marca - mówi dyrektor Kuczek.

A niemal równocześnie magistrat ogłosi przetargi na zakup niezbędnego sprzętu.

- Potrwa to prawdopodobnie około czterech miesięcy - twierdzi Piotr Krzywosz, kierownik projektu. - Pierwszy sprzęt trafi do mieszkańców naszego miasta już w wakacje.

Za darmo dostaną komputery stacjonarne, żeby nie uciekli

Będą to stacjonarne komputery z dostępem do internetu przez sieć miejską. Stacjonarne, żeby uniknąć sytuacji, że ktoś spakuje sprzęt i pojedzie z nim na drugi koniec kraju.

Komputery będą użyczone uczestnikom na czas trwania projektu, czyli do 30 czerwca 2018 roku. Za darmo zostaną oni też przeszkoleni z jego obsługi.

- Sprzęt ma być widocznie oznakowany na obudowie - opisuje Piotr Krzywosz. - Oprócz tego, przy jego uruchomieniu, na ekranie będzie pokazywał się komunikat, że to własność urzędu miejskiego. Poza tym zamierzamy monitorować czy komputer jest włączony i użytkowany.

Głównym celem projektu Cyfrowy Białystok jest przeciwdziałanie tzw. wykluczeniu cyfrowemu, czyli brakowi dostępu do komputera i sieci. W dzisiejszych czasach korzystanie z takiego sprzętu to codzienność.

Ten program nie ograniczy się jednak tylko do zakupu kilkuset komputerów dla mieszkańców. Pięćdziesiąt białostockich szkół zostanie także wyposażonych w komputery.

W sumie będą miały ich do dyspozycji aż 400. A do stu szkół zostanie dostarczony internet bezprzewodowy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny