Miasto Białystok przekazało lokal białoruskim dziennikarzom. Będą mieli miejsce do pracy (zdjęcia)

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Miasto przekazało w poniedziałek (30.08) lokal na użytek białoruskich dziennikarzy. Lokal znajduję się przy ul. Sienkiewicza 44. Będzie się tam znajdowała wspólna redakcja dla niezależnych mediów z Białorusi.
Miasto przekazało w poniedziałek (30.08) lokal na użytek białoruskich dziennikarzy. Lokal znajduję się przy ul. Sienkiewicza 44. Będzie się tam znajdowała wspólna redakcja dla niezależnych mediów z Białorusi. Wojciech Wojtkielewicz
Miasto przekazało lokal znajdujący się przy ul. Sienkiewicza 44 fundacji "Linkind Media". Fundacja zorganizuje tam wspólną redakcję dla białoruskich niezależnych mediów.

- Białoruscy niezależni dziennikarze będą mogli w tym lokalu kontynuować swoją pracę, głosić wolne słowo i utrzymywać kontakt z Białorusią. Mam nadzieję, że nasi białoruscy goście, bracia, przyjaciele są z niego zadowoleni. My realizujemy obowiązek wsparcia dla Białorusinów, uchodźców politycznych prześladowanych przez reżim Łukaszenki. Białystok jest szczególnie dobrym miejscem na tego typu działalność, wsparcie. Jesteśmy sąsiadami, Grodno to jest nasze bratnie miasto - powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.

Lokal ma ponad 70 m2 i jest w stanie gotowym do użytkowania. Trzeba go jedynie urządzić i podpisać potrzebne umowy, np. na dostawę prądu. Lokal znajduje się w centrum Białegostoku, a miasto będzie pobierało za niego najniższy możliwy czynsz. Umowa na dzierżawę z fundacją "Linkind Media" została podpisana na rok, z możliwością przedłużenia.

Dlaczego ta inicjatywa jest tak ważna wyjaśniła Maria Sadowska-Komlacz - pomysłodawczyni przedsięwzięcia i białoruska dziennikarka, mieszkająca w Polsce od 15 lat. Podziękowała też miastu.

- Chciałbym żebyśmy mogli spotkać się w Mińsku. Gdzie byśmy zaprosili do specjalnego centrum dziennikarzy z Polski, Białorusi i innych krajów. Niestety jak wiedzą państwo teraz to nie jest możliwe. Wiemy co się dzieje. Myślę, że Polska, dlatego że ma tak długą i dużą historię wsparcia niezależnych mediów na Białorusi, jest naturalnym miejscem, gdzie dziennikarze mogą odnaleźć dom i miejsce pracy. I o takie miejsce nam właśnie chodziło. Gdzie oni mogą przyjść już teraz, znów poczuć się częścią wspólnoty, znów zrozumieć, że są w prawdziwej redakcji. Mogą dalej nadawać wiadomości do swoich rodzimych mediów, albo może wspólnie z polskimi dziennikarzami tworzyć nowe, medialne projekty.

Przypomniała również, że obecnie na Białorusi 27 dziennikarzy pozostaje w zakładach karnych lub aresztach. Natomiast setkom dziennikarzy postawiono zarzuty i wpływano na ich pracę. Byli tym samym zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. O trudnej sytuacji na Białorusi opowiedział też Aleksiej Szota - redaktor naczelny i wydawca portalu "Hrodna.life".

- W ciągu ostatniego roku wypłaciliśmy ponad 10 tys. dolarów kar do łukaszenkowskich sądów. Nasi dziennikarze byli wielokrotnie zatrzymywani, bici, skonfiskowano nam sprzęt, kamery, drony. Skończyło się to pięć dni temu, kiedy sąd w Grodnie zlikwidował naszą spółkę. To pomieszczenie, które otrzymujemy to nie jest po prostu jakieś biuro, to nie tylko miejsce pracy. To jest miejsce tworzenia nowych sensów, to miejsce powrotu do tej wspólnoty, którą musieliśmy opuścić.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
i-cek rostek
Białoruś o nie Polska ,że w większości opanowana przez Ickowięta .

Tam Łukaszenka i Putin nie pozwoli na rozkradanie kraju i wprowadzenie dzikiej "demokracji".
G
Gość
Proponuję dobrze pilnować , bo jak nic coś łukaszyści coś odwalą .
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
Białostocki Truskolaszczenko robi to samo co białoruski Łukaszenko wypycha z miasta zdolniejszych od siebie by nie stanowili konkurencji?

A kiedy w Białymstoku skończą się rządy „Białostockiego Łukaszenki” – prezydenta Białegostoku Tadeusza Tur=Tusk=olaskiego, który sfałszował wybory, wykorzystuje stanowisko, przez którego Białystok jest zacofaną nekropolią zamiast metropolią, bez kolei miejskiej, z korupcją, nepotyzmem, rakotwórczą spalarnią śmieci zamiast recyklingu zatruwająca ujęcia wody pitnej, smog który zabija 300 osób rocznie, więcej ludzi niż epidemia COVID-19 w Białymstoku? Na nagraniu: wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz (były dziennikarz od afer POlitycznych Kuriera POrannego) poseł PO Robert Tyszkiewicz (m.in. szef przegranej kampanii wyborczej reelekcji na prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego - wygrał Andrzej Duda) 06.02.2021 Rządy białostockiego reżimu Truszkolaszczenki? Balon dla Białorusi, hiPOkryzja PO? https://youtu.be/OB5_oUNzvB4

PO 30 latach „samorządu” Białystok „promuje” korupcja, nepotyzm, satanizm (BOK) i narkomania (UptoDate)? A PO 12 latach POnowania Tur=Tusk=olaskiego PO np. "rozbudowie" drogich dróg i pseudo „obwodnic” w mieście (zamiast poza miastem) po wsi Białystok szybciej poruszać się jest rowerem niż autobusem (średnia prędkość 13 km na godzinę). Poza tym: skradzione logo, rekordowe zadłużenie, firmy uciekające z Białegostoku, utrata szansy na status metropolii, pojedź do Olszyna który w tym samym czasie wybudował sieć tramwajów i prawdziwe lotnisko, by zrozumieć jaką wioską jest Białystok. Firmy uciekają z Białegostoku do okolicznych gmin, dowożąc pracowników, przez korupcję, nepotyzm, wysokie podatki, brak możliwości inwestycji, np. Samasz. Olszyn w tym samym czasie wybudował sieć tramwajów i prawdziwe lotnisko, buduje obwodnice poza miastem. Widać jaką wioską jest Białystok. Wstyd mieszkać w mieście posługującym się skradzionym logiem, gdzie prezydent działa na szkodę mieszkańców, łamiąc prawo, za to na korzyść np. swojego pracodawcy Uniwersytetu w Białymstoku czy firm budowlanych wywłaszczając mieszkańców, nieudane absurdalne inwestycje pseudo "obwodnice" przez miasto zamiast poza miastem, nieprawdziwe „lotnisko” bez regularnych połączeń, przekręty jak spalarnia śmie(rc)i i rekordowy smog, krematorium, brak kolei miejskiej czy tramwajów (jak np. w Olsztynie), rowery miejskie po 15 000 zł sztuka (droższe niż samochody), „obwodnice” w mieście zamiast poza miastem, kompromitujące gejhomologo, utrata szansy na status metropolii, rekordowe zadłużenie i bezrobocie, korupcja, nepotyzm. Olsztyn zrezygnował z rakotwórczej spalarni śmieci, w zamian ma kasę na budowę tramwajów, kolej miejską. Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Szczytem arogancji i łamania prawa jest blokowanie rejestracji stowarzyszenia osób poszkodowanych przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego bo powinien się wyłączyć z tej sprawy z powodu braku bezstronności. Trzeba natychmiast wyłączyć spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! W Białymstoku pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka?
w
www.i.Bialystok.pl
A zmieszane gnijące śmieci z pojemników na osiedlach domów jednorodzinnych Urząd Miasta wywozi 1 raz na 2 tygodnie, z osiedli bloków 3 razy w tygodniu, bo "BRAKUJE PIENIĘDZY"? Trzeba nie mieć wstydu, by kraść, oszukiwać, łamać prawo, ustawiać przetargi? Parasolki w Białymstoku na ul. Kilińskiego: ośmieszenie prokuratury, ustawiony przetarg? https://youtu.be/L-fAFXHqPLM POdobnie jak „Rowery miejskie” kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę to dopiero złodziejski przekręt? Dlatego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? Zobacz nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

A czemu PiS nie POwsadzało PO/PSL do więzień? Czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)? Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików? Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany?

A Urząd Miasta wyPOżyczył na 2 miesiące 450 ParasOlek na wypadek POtopu za 149 980 zł, PO 333 zł za sztukę :) wisza naprzeciw PrOkuratury na ul. Kilińskiego. Kolejna PrOwokacja ideologii w barwach LGBT PO "Cocomo" klubie ze stiptizem w budynku Frankowskiego gdzie okradano klientów??
Dodaj ogłoszenie