Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto będzie się sądzić z Rawbudem

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Archiwum
Pozarządówki wciąż bez nowej siedziby Budynek przy ul. św. Rocha 3 nadal nie jest zrobiony. Remont został wstrzymany i nie wiadomo kiedy się zakończy. Miasto pozwało wykonawcę. Władze chcą, by prace wykonała inna firma na koszt Rawbudu.

Władze miasta pozwały firmę Rawbud, która wciąż nie może zakończyć remontu budynku przy ul. św. Rocha 3. Robotnicy zeszli z placu budowy już w lutym. Urzędnicy mają dość przestoju. - Pierwsza rozprawa wyznaczona przez sąd odbędzie się w październiku - mówi Beata Kołakowska z białostockiego magistratu.

Miasto chce, by Rawbud pokrył koszty zakończenia prac remontowych, które przeprowadziłaby już inna firma. Robotnicy nie dokończyli jeszcze m.in. remontu elewacji i odtwarzania balkonów. Według urzędników, na wykonanie wszystkich prac wystarczą trzy miesiące. - Z chwilą uzyskania prawomocnego orzeczenia sądu udzielającego zgodę, prace zostaną niezwłocznie podjęte - podkreśla Beata Kołakowska.

Mimo wielu prób kontaktu z Rawbudem, nie uzyskaliśmy komentarza.
- Szefowa jest chora. Tylko ona może udzielić informacji - usłyszeliśmy od sekretarki.
Według pierwotnych założeń, budynek powinien być gotowy w listopadzie zeszłego roku. Potem termin został przesunięty na kwiecień 2013. Wykonawca musiał bowiem uzyskać dodatkowe uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Budynek miał być siedzibą białostockich organizacji pozarządowych. W 2009 roku ten obiekt miastu przekazał wojewoda, Maciej Żywno z zastrzeżeniem, by wykorzystano go właśnie w tym celu.
- Organizacje wciąż czekają. Teraz przy realizacji różnych projektów musimy korzystać z pomieszczeń w budynku przy ul. Świętojańskiej 22 i siedzibie magistratu przy ul. Słonimskiej 1 - mówi Anna Pawłowska, pełnomocnik prezydenta miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Na razie miasto nalicza Rawbudowi kary. Od kwietnia. Każdy dzień zwłoki to 0,05 proc. wartości umowy brutto. A opiewa ona na blisko 4,7 mln zł.

Opóźnienia przy tej inwestycji pojawiły się już w fazie projektowej.
- Projekt przebudowy został zrobiony w listopadzie 2010 roku. Urzędnicy departamentu architektury przez cały ten czas mieli do mnie szereg absurdalnych wręcz zastrzeżeń. A to, bym usunął podpis pod opisem inwestycji, a to - że trzeba zmienić tytuł tego opisu - mówił w maju 2011 roku ś.p. Janusz Kaczyński, autor projektu budynku.

Kiedy w końcu projekt został zatwierdzony, zaczęły się problemy z jego realizacją.
Budynek ma już ponad 100 lat. Powstał w 1897 roku. Należał do białostockiego fabrykanta Augusta Moesa. Mieściły się tu składy sukna i fabryczna administracja. W dwudziestoleciu międzywojennym działała tu zaś m.in. drukarnia i ambulatorium. Budynek przetrwał II wojnę światową. W 1945 roku założono tu szpital kolejowy, a od 1948 do 2003 mieścił się tu szpital dermatologiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny