Marsz równości w Białymstoku. Jego przeciwnicy zbierają podpisy pod petycją do prezydenta miasta. Czy marsz zostanie odwołany?

Marta GawinaZaktualizowano 
Marsz równości przejdzie przez Białystok 20 lipca. Będzie to pierwszy taki przemarsz przez nasze miasto Anatol Chomicz
Specjalna petycja krąży w internecie. Już podpisało ją ponad cztery tysiące osób. Chcą, by prezydent Białegostoku odwołał marsz równości, który ma przejść ulicami miasta 20 lipca. - Nie ma takiej prawnej możliwości - przekonują przedstawiciele magistratu.

Marsz równości ma przejść ulicami Białegostoku po raz pierwszy. Organizuje je stowarzyszenie Tęczowy Białystok, które wspiera środowiska LGBT. Choć marsz odbędzie się dopiero za kilka tygodni, emocje wokół niego są ogromne już teraz. Debatowali nad nim miejscy radni. Klub PiS próbowali nawet oficjalnie zablokować marsz. Bez skutku. Z podobną inicjatywą wystąpił były kandydat Konfederacji do europarlamentu Marcin Sawicki.

Teraz pojawiła się kolejna próba zablokowania lipcowego przemarszu. Po internecie krąży petycja w tej sprawie do prezydenta Białegostoku.

Białostoccy radni PiS próbowali wstrzymać marsz równości organizowany przez Stowarzyszenie Tęczowy Białystok

- Potrzebujemy Państwa pomocy, aby obronić nasze spokojne miasto przed publicznym zgorszeniem oraz rozruchami, które mogą spowodować prowokacyjne zachowania środowisk LGBT+ podczas marszu 20 lipca 2019 roku. (..) Mamy nadzieję, że Panu Prezydentowi też zależy na spokoju białostoczan, którzy w większości szanują tradycyjne wartości. Mamy nadzieję, że Pan Prezydent ceni je również. (..) - piszą autorzy petycji.

Ich zdaniem przedstawiciele środowisk LGBT zachowują się agresywnie i prowokacyjnie. - Osoby uczestniczące w marszach często epatują obscenicznością oraz znieważają najważniejsze dla większości Polaków symbole narodowe i religijne. Pamiętajmy, że wystarczy tylko jedna kropla trucizny, aby zepsuć cały zbiornik krystalicznie czystej wody. Aby zło się rozlało i odniosło swoje zwycięstwo, wystarczy tylko, aby ludzie dobrej woli pozostali bezczynni - piszą autorzy petycji.

Tę podpisało ponad cztery tysiące osób, choć nie brakuj też dyskusji.

- Nie chcę, by w Białymstoku dochodziło do takich scen jak w Gdańsku, czy Warszawie. Dlatego podpisałem petycję i udostępniłem dalej - mówi nam Paweł.

- Ulice są dla wszystkich. Jeżeli mogą przechodzić nimi procesje, to dlaczego nie marsze równości? - pyta jedna z internautek.

Czytaj też: Dziesięć lat po aferze z logo nowojorskich gejów i lesbijek przez Białystok przejdzie Marsz Równości
- Petycji nie widziałam, ale słyszałam, że jakieś podpisy są zbierane. Szkoda, że jej autorzy nie chcieli najpierw porozmawiać z organizatorami marszu, zapytać co będzie planowane, jak będzie przebiegał. Widać, że chcą sobie tworzyć sztucznego wroga - przyznaje Katarzyna Rosińska, jedna z organizatorek marszu równości.

Jej zdaniem argumenty o obrazie uczuć religijnych to kłamstwa. - Było to wiele razy opisywane. Nabożeństwo przed paradą równości w Warszawie było ekumeniczne, prowadziła uprawniona do tego osoba - dodaje Katarzyna Rosińska. Przypomina, że w stolicy Polski odbył się już 19. marsz równości. W Białymstoku ma być pierwszy.

Czy prezydent zdecyduje się na jego zablokowanie, tak jak chciał to zrobić np. prezydent Rzeszowa? (ostatecznie jego decyzję uchylił sąd).

- Prezydent nie wydaje pozwolenia na marsz. Urząd formalnie tylko rejestruje poprawnie zgłoszone zgromadzenie - przypomina Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta.

Przypomina, że ustawa dotycząca zgromadzeń przewiduje wprawdzie możliwość zakazu zgromadzenia, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. zagrożenia życia i zdrowia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 79

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo

skazany za pomówienia hejter w amoku hejtowania

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-arcybiskup-tadeusz-wojda-metropolita-bialostocki-marsz

Gość 2 dni temu, 20:49

Jak rozummiem to jeden i drugi Truskolascy będa 'wiedli' ten marsz pederastów, pedofili,transwestytów i zoofili. Białostoczanie bijcie brawa Truskolaskim, zasłużyli.... ale jaja"

"2019-07-07T19:12:28 02:00, Gość:

Internauci proponują brac w ręce widły i przeganiac zboczeńców"

Gość3 dni temu, 19:14

Ogarnia jedno, wielkie obrzydzenie. Truskolaski to opiekun pederastów, zoofili, transwestytów itd."

artykuł 212 kodeksu karnego, dotyczący zniesławienia.

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

c
cryo
2019-07-08T07:05:14 02:00, Gość:

Wynaturzeńcy precz z naszego życia. Brzydzimy się wami, walcie się w odbyty we własnych chatach.

2019-07-08T07:05:58 02:00, Gość:

''oni lubia zapach i smak goowna''''

Do wszystkich , zwłaszcza prawników Pana Prezydenta Truskolaskiego i jego syna oraz Pani Jarockiej zainteresowanych eliminowaniem hejtu na forach

Gość ...znaczy Rafallus Psichooj lokalny hejter

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-marszalek-chce-organizowac-piknik-rodzinny-pod-patronatem -

2019-07-08T15:02:32 02:00,nick ktoś:

Lewacka szmata -Truskolaski będzie całował w . pedałów ale nie pozwoli przejść normalnym rodzinom."

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-katarzyna-rosinska-z-teczowego-bialegostoku-w-odezwie

Gość wczoraj, 13:07

ujawniłeś się . zboczeńcu, znany z kilku forum. Uważaj żebys nie zarobił widłami jak dotkniesz jakieś dziecko

Art. 255. KK ...

§ 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto publicznie ( Psichooj na tym forum) nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Kto publicznie pochwala ( Psichooj na tym forum) popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności

G
Gość
2019-07-08T07:05:14 02:00, Gość:

Wynaturzeńcy precz z naszego życia. Brzydzimy się wami, walcie się w odbyty we własnych chatach.

''oni lubia zapach i smak goowna''''

G
Gość

Wynaturzeńcy precz z naszego życia. Brzydzimy się wami, walcie się w odbyty we własnych chatach.

G
Gość

Ludzie prawdziwie wierzący niech się zajmą modlitwą a nie świętą wojną.

c
charlie

https://www.citizengo.org/pl/171560-nie-dla-marszu-srodowisk-lgbt-w-bialymstoku-20072019

M
Myk

To co przez wieli było uważane za chorobę i wynaturzenie, teraz stara się nam narzucić jako normę (w imię tolerancji) Ja jestem tolerancyjny i nikomu nie zaglądam do łóżka ale nie zgadzam się aby "takie postawy" nachalnie propagować poprzez marsze

G
Gość
2019-06-25T22:58:21 02:00, Prorok:

Gdzie link do petycji, pytam się Poranny?

Dokładnie, gdzie?

H
Hetero
2019-06-25T18:37:54 02:00, Gość:

Dlaczego Białystok chcecie zeszmacic. To jest piękne miasto z tradycjami a nie ze zboczeniami. To jest chorobą która trzeba leczyć. Nawet zwierzeta maja więcej rozumu niż ludzie bo dbają o populację a ludzie co robią. Zaginiecie jak Dinozaury.

Polecam jednak trochę się dokształcić, nauka naprawdę nie boli. Homoseksualizm jest zjawiskiem zupełnie normalnym u zwierząt. Mało tego, są gatunki zwierząt, u których zachowania homoseksualne są znacznie częściej spotykane, niż zachowania heteroseksualne. Zarówno u zwierząt, jak i u ludzi naukowcy uznają homoseksualizm za normalne zachowanie, nie żadne zboczenie. Ale po co się edukować w tym temacie, skoro można przecież powtórzyć kilka obraźliwych głupot, które się gdzieś kiedyś od kogoś usłyszało. To przecież znacznie łatwiejsze i wygodniejsze, niż zajrzenie do książki czy wyszukanie jakichś informacji w internecie. Nie bez powodu homoseksualizm atakują zazwyczaj osoby, które swoją przygodę z edukacją zakończyły na niższych szczeblach.

G
Gość

Gdzie można podpisać się pod petycją?????

G
Gość
2019-06-25T18:35:01 02:00, Heteroseksualny:

Hipokryzja cala geba.Biora co niedziela wafelek z reki,ktora nie wiadomo gdzie bywala,ale ludziom o innym swiatopogladzie czy preferencjach nie pozwalaja zamanifestowac swoich uczuc.Polak-katolik to jednak nie mit,to zwyczajne zwyrodnienie.Przepraszam oczywiscie ludzi prawych i tolerancyjnych,ale "narodowemu" i "patriotycznemu" pospolstwu mowie mocno i wyraznie;spi....ac!

A może ci załatwić kilkuletnie wakacje w miłym tobie towarzystwie w Choroszczy ! ? Kwalifikujesz się na 100 %.

G
Gość
2019-06-25T16:31:08 02:00, Marek:

Tolerancja a czym ona jest tym ze chłop z chłopem się liże i uprawia Sex ludzie opamiętajcie się to jest choroba i tyle w temacie tego chcecie żeby w parku chłop z chłopem za rękę łazili i się całowali hehe komedia

2019-06-26T09:03:46 02:00, K:

No a tak serio to.... co z tego? Boli to kogoś? Jak mają chęć to niech to robią, dopóki nie krzywdzą tym innych to proszę bardzo :)

Krzywdzą innych, bowiem większość pedofilów jest homoseksualistami i ten fakt powinien być przez wszystkich w Białymstoku poważnie traktowany promocja homoseksualizmu = przyzwolenie na pedofilię.

K
K
2019-06-25T16:31:08 02:00, Marek:

Tolerancja a czym ona jest tym ze chłop z chłopem się liże i uprawia Sex ludzie opamiętajcie się to jest choroba i tyle w temacie tego chcecie żeby w parku chłop z chłopem za rękę łazili i się całowali hehe komedia

No a tak serio to.... co z tego? Boli to kogoś? Jak mają chęć to niech to robią, dopóki nie krzywdzą tym innych to proszę bardzo :)

P
Polak

Gdy jest marsz równości, to automatycznie powinien wychodzic marsz obrony Polskich wartości

P
Prorok

Gdzie link do petycji, pytam się Poranny?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3