LUKS Orient Sokółka. Martyna Ziziuk wywalczyła awans do finału olimpiady szachowej

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Martyna Ziziuk (w środku), uczennica Gimnazjum nr 1 w Sokółce zdobyła awans do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych. Józef Bohenko
Kolejny sukces Martyny Ziziuk z klubu LUKS Orient Sokółka. Podczas rozgrywanych w Serwach międzywojewódzkich eliminacji wywalczyła awans do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych.

Martyna rozegrała bardzo dobry turniej, nie poniosła żadnej porażki i w ośmiu partiach raz tylko zremisowała wygrywając pozostałe - cieszy się Józef Bochenko, trener zawodniczki z Sokółki. Młoda szachistka, uczennica Gimnazjum nr 1 zdobyła awans do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych, zdobywając 7,5 pkt.

Zawody zostały przeprowadzone w ośmiu oddzielnych grupach dziewcząt i chłopców. Wystartowało w nich 75 zawodników, w tym 23 dziewczyny z województw podlaskiego i lubelskiego.

- Województwo podlaskie było reprezentowane przez 17 juniorek i 33 juniorów z siedmiu klubów. Klub LUKS Orient Sokółka reprezentowało sześciu zawodników - mówi Józef Bochenko.

Zawody były też okazją do podwyższenia posiadanych kategorii szachowych. Pierwszą normę na pierwszą kategorię szachową wypełniła Martyna Ziziuk.

Trzecią kategorię szachową zdobył Piotr Zajkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

- Blisko awansu do finału Mistrzostw Polski byli też bracia Zajkowscy: Szymon i Piotr. Uzyskali po 5 pkt, ale o statecznym miejscu zadecydowała punktacja dodatkowa i obaj znaleźli się tuż za miejscami premiowanymi awansem. Pozostało im tylko intensywnie pracować i w przyszłym roku zdecydowanie awansować do grona najlepszych szachistów Polski - podkreśla trener sokólskich szachistów.
Zawodnicy Klubu Szachowego Orient Sokółka z 6 pkt zajęli w punktacji drużynowej 5. miejsce wśród 17 startujących klubów strefy lubelsko-podlaskiej.

Rozgrywki odbyły się pod koniec września w Serwach koło Augustowa. Były to eliminacje do finałów Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych do lat 12 i 14 oraz Mistrzostw Polski Juniorów do 16 i 18 lat.

Zdolna szachistka z Sokółki

Martyna Ziziuk ma już na swoim koncie spore sukcesy. W ubiegłym roku zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski w szachach szybkich. Znalazła się w doborowym towarzystwie. Wyprzedziła ją tylko Agata Stebel, srebrna medalistka mistrzostw Polski sprzed dwóch lat. Brązowy medal zdobyła zaś Alicja Śliwicka, mistrzyni Europy do lat 10.
Swoją przygodę z szachami Martyna rozpoczęła już jako siedmiolatka. Najpierw w kółku szachowym, potem w klubie LUKS Orient Sokółka. Jej trenerem od początku szachowej kariery jest Józef Bochenko. Trzy lata temu Martyna została powołana do kadry województwa podlaskiego.