- Stosunkiem głosów 5:0 - mówi Katarzyna Jamróz, szefowa komisji.
Sprawa ma związek z najnowszą inwestycją firmy Lidl w Białymstoku. Już w marcu na Antoniuku Fabrycznym zostanie otwarty nowy sklep o powierzchni ponad 1100 m kw. i parkingiem dla kilkudziesięciu samochodów. W maju 2019 r. firma zwróciła się do Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku z wnioskiem o uzgodnienie dokumentacji projektowej przyłącza – doziemnej instalacji kanalizacji sanitarnej do istniejącej kanalizacji sanitarnej na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Białystok.
Tak było np. na otwarciu Lidla na Białostoczku w lutym 2019 r.
Nowy Lidl w Białymstoku już otwarty. Tłumy czekały przed wej...
Warunki odprowadzania ścieków spółce określił zastępca prezydenta Białegostoku 31 października 2013 roku. Ustalił, że:
- średnia dobowa ilość ścieków sanitarnych odprowadzanych z projektowanego budynku będzie wynosiła 1,0 m3/dobę, przepływ obliczeniowy zgodnie z polską normą wyniesie 2,06 dm3/s,
- przyłącze do kanalizacji 6300 należy wykonać rurami PCV do maksymalnej średnicy fi 200 mm o sztywności obwodowej rury SN 8 z zastosowaniem szczelnego przejścia do istniejącej studzienki
Te warunki nie zmieniły się do dziś.
Nowe przyłącze miało umożliwić firmie zawarcie odrębnej umowy na odprowadzanie ścieków do kanału niestanowiącego sieci kanalizacji sanitarnej. Ta zlokalizowana jest m.in. na działce gminnej i służy odprowadzaniu ścieków z wielu budynków wspólnot mieszkaniowych i budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa”, które mają podpisane umowy na odprowadzanie ścieków.
Ponieważ postępowanie w sprawie przyłącza trwało zbyt długo spółka napisała w październiku 2019 roku skargę do rady miasta. Formalnie na prezydenta.
Czytaj też. Bezdotykowy retusz rur na Lipowej
Okazało się, że ZMK przekazał sprawę do departamentu skarbu. Urzędnicy ustali, że wspomniany kanał nie wchodzi w skład zasobu Wodociągów Białostockich Sp. z o.o. w Białymstoku ( to one statutowo są uprawnione do zawierania umów na odprowadzanie ścieków). Rozpoczęli poszukiwanie jego właściciela rozsyłając szereg pism do właściwych jednostek Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz do podmiotów zewnętrznych. Okazało się, że nie są w stanie go ustalić.
- Za to umieszczenie projektowanego przyłącza na działkach gminnych wymaga ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej - czytamy w uzasadnieniu uchwały do odrzucenia skargi przez radę miasta.
Na razie jednomyślni byli radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. - Liczyliśmy, że na komisji pojawią się przedstawiciele Lidla. Zawsze lepiej wysłuchać stron niż opierać się tylko na pismach - mówi Katarzyna Jamróz, szefowa komisji. - Na pewno przedstawiciele spółki wiedzieli o naszym posiedzeniu, bo zostali poinformowani.
Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym spółki.
- Obecnie prowadzimy rozmowy z Urzędem Miasta Białegostoku, które mają na celu doprecyzowanie zakresu inwestycji. Ewentualne dalsze działania prawne w tym zakresie zostały zaniechane - wyjaśnia Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego spółki
Sieć sprzedaży Lidl Polska liczy w tej chwili około 700 sklepów, ulokowanych na terenie całego kraju, obsługiwanych przez 11 Centrów Dystrybucyjnych
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?