MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legionella w bloku przy ul. Wiejskiej w Białymstoku. Mieszkańcy powinni unikać kąpieli pod prysznicem

Julia Szypulska
Julia Szypulska
Sanepid stwierdził w instalacji bloku przy ul. Wiejskiej 62 bakterie legionelii
Sanepid stwierdził w instalacji bloku przy ul. Wiejskiej 62 bakterie legionelii Pixabay
Stopień skażenia bakterią jest bardzo wysoki. Władze spółdzielni, do której należy blok, podjęły już działania zaradcze. Mieszkańcy natomiast muszą się liczyć z ograniczeniami w korzystaniu z ciepłej wody, które potrwają przez najbliższy tydzień.

Skażenie wyszło na jaw podczas rutynowej kontroli w spółdzielniach zleconej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W instalacji bloku przy ul. Wiejskiej 62 stwierdzono wysoki (trzeci w czterostopniowej skali) stopień zakażenia. Inspektorzy nakazali zarządcy oczyszczenie i dezynfekcję sieci, a mieszkańcom ostrożność podczas korzystania z ciepłej wody.

Jak mówi Urszula Czyżewska, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, mieszkańcy nie mogą korzystać z urządzeń wytwarzających aerozol wodno-powietrzny.

Kąpiele - tak, ale nie pod prysznicem. Bakteria przedostaje się bowiem do układu oddechowego za pomocą małych kropli. Mieszkańcy powinny stosować się do tych zaleceń, ponieważ zakażenie legionellą może mieć groźne skutki. Potencjalne szkody zależą od wielu czynników, przede wszystkim odporności. Inne czynniki to:

  • ilość komórek, które przedostały się do płuc;

  • zjadliwość bakterii.

W najgorszej sytuacji może dojść do legionellowego zapalenia płuc. Postać łagodna zakażenia to tzw. gorączka Pontiac z objawami grypopochodnymi.

Władze Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Wielkoblokowa", w której zasobach znajduje się blok przy Wiejskiej 62, zleciły już działania naprawcze.

Jak zapewnia Paweł Praczukowski, z-ca prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych, zlecono już firmie Enea wypłukanie instalacji oraz podgrzanie wody do 70 stopni. Pozwoli to pozbyć się bakterii, która ginie w temperaturze powyżej 60 stopni.

Kiedy legionella może się namnażać

Te działania potrwają przez najbliższy tydzień. Później trzeba będzie po raz kolejny pobrać próbki wody, żeby sprawdzić, czy legionella nadal tam jest. Jeśli poziom skażenia się zmniejszy, mieszkańcy będą mogli normalnie korzystać z ciepłej wody. Prezes "Wielkoblokowej" zapewnia, że podobne sytuacje nie są częste, jednak co jakiś czas się zdarzają. Bakterie są bowiem cały czas obecne w instalacjach, natomiast czasem, przy sprzyjających warunkach, zaczynają się namnażać. Zależy to od:

  • stanu instalacji;

  • temperatury wewnątrz instalacji i temperatury na zewnątrz;

  • zdarza się, że w bateriach produkowanych w Chinach, które mogą mieć w środku niestandardowy odlew, woda ciepła miesza się z zimną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny