MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wdychaj grzybów i pleśni! Przed sezonem letnim zabierz się za czyszczenie klimatyzacji. Co musisz zrobić, aby pozbyć się brudu? Sprawdź

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem naszych domów, zwłaszcza w letnie upały. Aby jednak działała sprawnie i efektywnie, wymaga regularnej konserwacji. Nie wiesz, jak zabrać się za czyszczenie klimatyzacji? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

Spis treści

Czyszczenie klimatyzacji – po co to robić?

Czyszczenie klimatyzacji ma bezpośredni wpływ na zdrowie domowników i efektywność samego urządzenia. Brudne filtry i wnętrze klimatyzatora mogą prowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim, wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie i pleśń. Te mikroorganizmy mogą następnie być wdmuchiwane do pomieszczeń, co często jest przyczyną alergii i astmy.

Ponadto, zanieczyszczone filtry i wymienniki ciepła mogą obniżać wydajność klimatyzacji, a stąd prosta droga do wyższych rachunków energię. Regularne czyszczenie przedłuża również żywotność klimatyzatora.

Brudne filtry i wnętrze klimatyzatora mogą prowadzić do namnażania się bakterii i rozwoju pleśni.
Brudne filtry i wnętrze klimatyzatora mogą prowadzić do namnażania się bakterii i rozwoju pleśni. 123RF/vfhnb12

Jak czyścić klimatyzację w domu?

Choć czyszczenie klimatyzacji można zlecić fachowcom, wiele czynności można wykonać samodzielnie, oszczędzając pieniądze. Na początek warto przygotować się odpowiednio do pracy. Upewnij się, że klimatyzator jest wyłączony z prądu, a także przygotuj potrzebne narzędzia:

  • śrubokręt,

  • miękką szmatkę,

  • delikatny detergent,

  • specjalne środki do czyszczenia klimatyzacji.

  1. Najważniejszym elementem, który należy regularnie czyścić, są filtry powietrza. Wyjmij je zgodnie z instrukcją producenta, otwierając ostrożnie panel przedni klimatyzatora. Większość filtrów można myć pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Po umyciu, dokładnie je osusz przed ponownym zamontowaniem. Zaleca się czyszczenie filtrów co najmniej raz na miesiąc w sezonie użytkowania

  2. Kolejnym krokiem jest czyszczenie wymiennika ciepła, znajdującego się wewnątrz jednostki. Użyj specjalistycznych środków do czyszczenia wymienników, które skutecznie usuwają zabrudzenia bez uszkodzenia delikatnych finów. Środek należy nałożyć zgodnie z instrukcją, a następnie spłukać wodą.

  3. Nie zapomnij także o jednostce zewnętrznej. Usuń wszelkie liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia, które mogą blokować przepływ powietrza. Możesz to zrobić za pomocą odkurzacza. Na koniec wyczyść kratkę wentylacyjną i za pomocą specjalnych środków do dezynfekcji klimatyzatorów zdezynfekuj urządzenie, aby pozbyć się pleśni i grzybów.

Po przeprowadzeniu czyszczenia i kontroli, włącz klimatyzator na krótki czas, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Sprawdź, czy powietrze jest odpowiednio schładzane i czy urządzenie nie wydaje nietypowych dźwięków.

Co sprawdzić przed włączeniem klimatyzacji?

Przed pierwszym uruchomieniem klimatyzatora w sezonie letnim warto przeprowadzić kilka podstawowych czynności kontrolnych. Upewnij się, że filtry są czyste i suche. Brudne filtry mogą obniżyć wydajność urządzenia i negatywnie wpłynąć na jakość powietrza. Sprawdź, czy system odprowadzania wody działa prawidłowo, a przewody nie są zatkane. Jeśli masz wątpliwości co do poziomu czynnika chłodniczego, skontaktuj się z fachowcem, który zajmuje się naprawą klimatyzatorów.

Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie klimatyzacji samodzielnie, koszt ograniczy się jedynie do wydatków na środki czystości, takie jak preparaty do dezynfekcji oraz ewentualne filtry.
Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie klimatyzacji samodzielnie, koszt ograniczy się jedynie do wydatków na środki czystości, takie jak preparaty do dezynfekcji oraz ewentualne filtry. 123RF/kwangmoo

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji?

Niektóre urządzenia mogą mieć gwarancję, która wymaga regularnych przeglądów wykonywanych przez autoryzowany serwis. W takim przypadku lepiej zlecić czyszczenie fachowcom, aby nie stracić gwarancji. Ponadto, specjaliści mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie, co zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzanych prac. Choć usługi profesjonalistów wiążą się z kosztami, mogą one okazać się niższe w porównaniu do ewentualnych napraw wynikających z niewłaściwej samodzielnej konserwacji.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny za takie usługi mieszczą się w przedziale:

  • podstawowe czyszczenie (obejmujące czyszczenie jednostki wewnętrznej, zewnętrznej, filtrów i odgrzybianie): od 180 do 300 zł,

  • kompleksowy serwis (z przeglądem drożności, uzupełnieniem czynnika chłodzącego, sprawdzeniem szczelności i testem sterownika): od 200 do 500 zł,

  • ozonowanie klimatyzacji (specjalistyczna metoda dezynfekcji): około 600 zł.

Choć większość prac serwisowych można wykonać samodzielnie, regularne przeglądy przez specjalistów są również zalecane, aby mieć pewność, że klimatyzacja działa bez zarzutu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny